Pragnienie bycia perfekcyjną panią domu ogarnia coraz więcej z nas. A wszystko zaczęło się od brytyjskiego programu Anthei Turner…
Chcemy, aby nasze domy były wspaniałe pod każdym względem. Pięknie urządzony, czyściutki i żeby teściowej dech zaparło z pozytywnego wrażenia. Nie każda jednak kobieta rozpoczyna swoje samodzielne gospodarzenie z pełną wiedzą jak się do tego zabrać. Chciałabym podzielić się z Wami kilkoma wskazówkami, jak najefektywniej dbać o dom oraz podpowiedzieć, jak poradzić sobie z kilkoma problemami. Są to spostrzeżenia zebrane przeze mnie przez “kilka” lat mojego bycia panią domu, nie zawsze perfekcyjną ?
Świeże powietrze
Jak najlepiej wietrzyć mieszkanie?
Zimą oczywiście przy zakręconych grzejnikach, żeby ciepło z nich nie uciekało przez okno, które otwieramy jak najszerzej. Wietrzymy krótko, lecz intensywnie, gdyż zależy nam na wymianie powietrza, a nie na wyziębieniu pomieszczenia. Właśnie dlatego zawsze podczas wietrzenia należy odsunąć firanki.
Kurz to nie tylko problem estetyczny – to także zagrożenie dla zdrowia
Porządki w szafach i zagospodarowanie przestrzeni
Ginące (w tajemniczych okolicznościach) skarpetki to problem w wielu domach. Zazwyczaj o pożeranie pojedynczych skarpetek obwinia się pralki lub tajemnicze istoty lubujące się w tej części garderoby. Rzeczywistość jest jednak bardziej prozaiczna: nasze niedbalstwo. Najprostszym sposobem na skarpetki jest łączenie ich w pary zaraz po zdjęciu z suszarki. To zajmuje chwilę, a skutkuje tym, że zawsze pod ręką jest para, a nie pojedyncze sztuki.
Czysta pościel to zdrowy sen. Jak dbać o pościel? Jak często ją zmieniać?
Moim zdaniem nie ma ściśle określonego czasu, po którym pościel należy zmieniać. Na pewno latem, kiedy pocimy się znacznie bardziej, należy robić to częściej niż zimą. Swoje pościele zmieniam średnio co 2-3 tygodnie, w zależności od pory roku i konieczności.
Optymalna temperatura prania pościeli to 60℃
Białe poszewki i prześcieradła z czystej bawełny można co jakiś czas wyprać w temperaturze 95℃, nie jest to jednak konieczne. Szkodliwe, alergizujące roztocza giną w temperaturze powyżej +45 i poniżej -18℃. Z tego powodu wietrzenie pościeli powinno się odbywać zimą, kiedy jest największy mróz. Wystawianie pościeli latem mija się z celem. Nic, poza krótkotrwałym świeżym zapachem, nie uzyskamy.
Jak wietrzyć pościel latem?
I na to jest sposób. Wystarczy poduszkę lub kołdrę zapakować do foliowego worka i odkurzaczem odessać powietrze, aby zajmowały mniej miejsca. (Takie worki, specjalnie przeznaczone do przechowywania rzeczy po usunięciu z nich powietrza, można kupić w sklepach.) Tak zapakowaną pościel włożyć do zamrażarki na kilka-kilkanaście godzin. Po rozpakowaniu i lekkim przetrzepaniu mamy zdrową, pozbawioną roztoczy pościel.
Nie lubisz prasować? Ja też nie.
Ergonomia i porządek w kuchni. Jak zorganizować pracę, aby była lżejsza?
Lubisz kawę z ekspresu? Niech stoi na blacie, najlepiej w pobliżu szafki z kubkami i pojemnika z kawą. Jeśli ekspresu używasz rzadko, schowaj go do szafki. Nie ma sensu, aby zajmował miejsce, które można przeznaczyć np. na wyciskarkę do soków, z której korzystasz przynajmniej raz dziennie.
Warto kupić porządną torbę, którą co jakiś czas można wyprać. Zamiast szafki foliowych toreb, często upychanych na siłę i trzymanych zupełnie bez sensu, mamy kilka solidnych toreb. Nie zajmują dużo miejsca, są wielorazowego użytku i nie ma obawy, ze podczas niesienia ziemniaków urwą się uszy.
Jeśli macie swoje niezawodne sposoby, podzielcie się nimi.
Acha… Nie dajmy się zwariować w pogoni za perfekcjonizmem. Świat nie zawali się od kurzu na półce, ani od brudnych naczyń w zlewie. Wszystko musi mieć ramy zdrowego rozsądku. Bycie perfekcyjnym to – według mnie – znalezienie złotego środka. Nie da się być szczęśliwym żyjąc w idealnie uporządkowanym i czystym domu z poczuciem męczącego obowiązku. Dom jest dla nas, a nie my dla domu.
A ja uwielbiam prasować! Ten zapach spod żelazka… A i bardzo lubiłam programy Anthei- wiele mnie nauczyły.
Małgosiu, ja to wszystko wiem…teoretycznie! Ha ha!
Natomiast w praktyce ta cała ergonomia i zagospodarowanie przestrzeni szaf i szafek zupełnie mi nie wychodzi. Nie znoszę prasowania. ..
Tesciową nigdy się nie przejmowałam. Lubię porzadek, tylko robię go po swojemu. Nie jestem perfekcyjną panią domu…i nigdy nie będę.