Najlepsze domowe kokosanki to sposób na resztki ciasta, które czasem zostają i nie wiadomo co z nimi zrobić. Sprawdź jak pysznie można je wykorzystać.
Najlepsze domowe kokosanki to kawałki ciasta oblane polewą czekoladową i obsypane wiórkami kokosowymi. Warto jednak czasami zrobić je nieco inaczej. Niewątpliwie w każdym domu pozostają czasami resztki ciasta, którego nikt już nie chce jeść. Babki, murzynki czy inne “suche” ciasta bez kremów, można wykorzystać od przygotowania kokosanek. Kiedyś były bardzo popularne, teraz znowu wracają do łask. Pewnie z dwóch powodów: są pyszne i proste do zrobienia oraz dlatego, że coraz więcej osób stara się żyć zgodnie z ideą zero waste.
Ponieważ staramy się wyrzucamy jak najmniej jedzenia, staramy się zagospodarować jak najwięcej resztek. Ta idea najprostsza jest w kuchni, gdyż wystarczy kupować i przygotowywać tylko tyle, ile wiemy, że zostanie zjedzone. Jeśli jednak pozostaje nadmiar jedzenia, wtedy można szybko i prosto znaleźć sposób jak te resztki wykorzystać do zupełnie innego dania. Przygotowując kokosanki z różnych ciast, uzyskujemy za każdym razem troszkę inny efekt. Domowe kokosanki to doskonały sposób na resztki ciasta, bo przecież w kuchni dobrze jest, żeby bawić się smakami, prawda? Poniżej znajdziecie kilka sposobów na czekoladowe (i nie tylko) kokosanki.
Najlepsze domowe kokosanki – sposób na resztki ciasta
Do przygotowania kokosanek można wykorzystać jeden z poniższych przepisów. Upieczone ciasto należy wystudzić, pokroić w dowolnej wielkości kostki. Następnie zanurzyć w polewie czekoladowej aż ciasto nasączy się nią, a po wyjęciu obsypać wiórkami kokosowymi. Najlepszym sposobem jest wsypanie wiórków do miseczki i obtaczanie dokładnie i ze wszystkich stron każdej kostki ciasta uprzednio nasączonego polewą. Ciasto należy na chwilę odstawić, aby polewa zastygła, a wiórki dobrze przyległy do ciasta. Ja układam na kratce do studzenia ciasta.
Przepisy na ciasta na najlepsze domowe kokosanki
Ciasto czekoladowe
Składniki:
- 5 jajek
- 200 g cukru
- 300 g mąki pszennej
- 1,5 łyżeczki sody
- 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
- 170 ml oleju
- 170 ml mleka
- 40 g gorzkiego kakao
Całe jajka roztrzepać trzepaczką lub mikserem razem z cukrem, wlać mleko i olej – całość połączyć. Mąkę przesianą przez sitko razem z proszkiem, sodą i kakao dodać do ciasta i całość wymieszać przy pomocy dużej łyżki lub łopatki. Ciasto przelać do formy wyłożonej papierem do pieczenia lub natłuszczonej i obsypanej mąką. (Używam formy o wymiarach 25cm X 36cm.)
Piec w temperaturze około 170-180 stopni przez około 50 minut, a przed wyjęciem sprawdzić patyczkiem czy ciasto jest upieczone.
Ciasto orzechowe
Składniki:
- 125 g mąki pszennej (ok. 3/4 szklanki)
- 200 g cukru (niepełna szklanka)
- ok. 1 szklanka orzechów drobno posiekanych lub zmielonych
- 4 jajka
- 80 ml oleju (ok. 1/3 szklanki)
- 80 ml mleka
- 2 łyżki kakao
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
Żółtka mikserem utrzeć z cukrem, wlać mleko i olej – zmiksować. Mąkę przesiać razem z kakao i proszkiem do pieczenia – dodać do żółtek z mlekiem i olejem. Wszystko wymieszać i na końcu dodać orzechy. (Na tym etapie ciasto jest dość gęste.) Białka ubić na sztywną pianę i połączyć z ciastem. Przełożyć do formy wyłożonej papierem do pieczenia lub wysmarowanej tłuszczem i podsypanej mąką. Piec w temperaturze 170 stopni przez około 40-50 minut, ale przed wyjęciem z piekarnika sprawdzić patyczkiem, czy ciasto jest upieczone.
(Podane proporcje pasują na średniej wielkości blaszkę lub tortownicę. Przy większej formie ciasto będzie niższe, a przy mniejszej wyższe.)
Lekkie ciasto kakaowe
Składniki na średniej wielkości prostokątną formę:
- 5 jajka
- 3/4 szklanki mąki pszennej
- 3 łyżki mąki ziemniaczanej
- 3 łyżki kakao
- 3/4 szklanki cukru
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
Mąkę przesiać razem z kakao i proszkiem do pieczenia. Białka jajek ubić z cukrem (na sztywno), dodać żółtka, jeszcze chwilę ubijać. Następnie wsypać mąkę z kakao i proszkiem do pieczenia i delikatnie wymieszać wszystko razem. Ciasto wylać do formy wyłożonej papierem do pieczenia lub natłuszczonej i oprószonej mąką pszenną. Piec w temperaturze 180 stopni przez około 40 minut (w zależności od wielkości formy), ale przed wyjęciem ciasta należy sprawdzić patyczkiem czy ciasto się upiekło.
Przepisy na polewy do ciast – do domowych kokosanek
Polewa z czekolady
200 g dowolnej czekolady (mleczna, gorzka, deserowa – nie może być nadziewana) rozpuścić w 100 ml podgrzanej dość mocno śmietany kremówki.
Polewa kakaowa
- 150 g masła
- 5 lekko czubatych łyżek gorzkiego kakao
- 80 ml mleka
- 100 g cukru pudru
Wszystkie składniki przełożyć do rondelka i podgrzewając na niewielkim ogniu połączyć razem do uzyskania jednolitej polewy.
Polewa karmelowa
- 100 g cukru
- 100 g masła
- 350 ml mleka
Do rondelka wsypać cukier i na średnim ogniu podgrzewać go aż zacznie brązowieć, ale należy uważać, aby nie spalił się. Kiedy osiągnie lekko brązowy kolor, zdjąć z ognia. Odczekać chwilę, aby lekko przestygł – powinien być gorący, ale nie skwierczący. Po tym czasie wlać mleko i ponownie postawić na niewielkim ogniu. Na dnie garnka utworzy się szklista powłoka, która rozpuści się po chwili. Gotować cały czas na niewielkim ogniu przez około 7-10 minut – czym szerszy garnek, tym szybciej odparuje się woda. Opcjonalnie zamiast zwykłego mleka można użyć mleka skondensowanego.
Na końcu dodać masło i całość zagotować razem, mieszając do dokładnego połączenia składników.
Najlepsze domowe kokosanki – wskazówki
Dowolne ciasto możemy łączyć z dowolną polewą.
Polewa może być bardziej lub mniej gęsta – gęstsza “szczelniej” otuli ciasto, a rzadsza bardziej w nie wniknie i nada większego smaku.
Polewy można modyfikować bawiąc się smakami – na przykład dodając rozpuszczalną kawę lub zamiast “twardej” tabliczki czekolady dodać czekoladę z ulubionym nadzieniem.
Przepisy na proste, ale smaczne ciasta
Lubisz piec, ale nie lubisz spędzać długiego czasu w kuchni? Wypróbuj inne moje proste przepisy na smaczne ciasta.
Kruche ciasto z czereśniami, a właściwie niezbyt wysoki placek. Ciasto można zrobić w większej ilości, a potem przez kilka dni przechować w lodówce w szczelnie zamkniętym opakowaniu lub owinięte folią. Oczywiście zamiast czereśni można użyć innych owoców.
Szybkie i proste ciasto jogurtowe z jabłkami – do jego przygotowania również możesz użyć dowolnych owoców. Niewątpliwą zaletą tego ciasta jest to, że aby je zrobić nie potrzebujesz miksera, wystarczy łyżka.
Aplikacja kulinarny przelicznik miar i wag pomoże Ci w przeliczeniu miar tych składników, które odmierzasz w inny sposób niż ja – skorzystaj z pomocy.
Ależ mi smaka narobiłąś, uwielbiam kokosanki, a bardzo, bardzo dawno ich nie robiła,
Olu, Ty lepiej ode mnie wiesz co dobre 🙂