True Italian Taste 2021 w Polsce, czyli gdzie kupić oryginalne włoskie produkty
True Italian Taste, czyli prawdziwie włoski smak. Bez wątpienia nasze sklepy zalane są produktami teoretycznie pochodzenia włoskiego, a praktycznie z tym pochodzeniem mających niewiele wspólnego. Spotykamy się z tym na każdym kroku, a problem tak naprawdę nie dotyczy tylko włoskich produktów. Bardzo często określenie oryginal jest tylko dodatkiem do nazwy. Przypominam sobie sytuację sprzed wielu lat, kiedy pierwszy raz zetknęłam się z oliwą i moje nią rozczarowanie: była niesmaczna, brzydko pachnąca. Nijak nie umiałam odnaleźć w niej powodu do zachwytu. Na wiele lat szerokim łukiem omijałam jakąkolwiek oliwę z oliwek i wybierałam po prostu oleje. Tamta oliwa teoretycznie była włoska, najlepszej jakości, co jednak nie miało wiele wspólnego ze stanem faktycznym.
True Italian Taste versus Italian Sounding
True Italian Taste 2021 to projekt mający na celu pokazanie wartości autentycznych włoskich produktów żywnościowych. To także zwrócenie uwagi klientów na konsumpcję i świadomy zakup żywności całkowicie produkowanej we Włoszech. Unia Europejska uznała 299 włoskich produktów rolno-spożywczych, które posiadają oznaczenia chronionej prawem nazwy pochodzenia ChNP i chronionego oznaczenia geograficznego ChOG. Włoskie firmy, instytucje i stowarzyszenia obrały sobie za cel podkreślanie wysokiej jakości i autentyczności tych produktów. Włoskie Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego (MiSE) promuje projekt True Italian Taste, a realizuje go Assocamerestero – stowarzyszenie Włoskich Izb Handlowych za granicą. Projekt stworzono w 2016 roku w Ameryce Północnej, a następnie objął również rynki Europy, Ameryki Południowej, Australii i Azji.
Italian Sounding to określenie dla zjawiska niewłaściwie używanych słów, nazw, kolorów, obrazów, lokalizacji i przepisów, sugerujących włoskie pochodzenie produktów i dań, w rzeczywistości mających niewiele wspólnego z Włochami.
W zalewie naszych sklepów podróbkami warto zwracać uwagę na certyfikaty i rzetelne oznaczenia oryginalności
Włoska kuchnia to nie tylko uwielbiane przez nas sery, wina, pizza, makarony czy wędliny. Prawdziwa włoska kuchnia to smaki i aromaty bazujące na najwyższej jakości składnikach. Jak jednak poznać, które produkty są naprawdę włoskie, a które tylko je udają? Na pierwszy rzut oka nie jest to łatwe, jednak z pomocą przychodzą oznaczenia na produktach, a teraz także projekt True Italian Taste.
Główne cele i działanie w ramach projektu True Italian Taste
- Dowartościowanie produkcji wina i produktów żywnościowych przez prezentowanie ich wartości wraz z walorami (także zdrowotnymi) włoskiej diety.
- Edukowanie konsumentów, aby umieli odróżnić włoskie produkty od tych, które tylko je udają.
- Wsparcie włoskich i polskich firm mające na celu zwiększenie ich widoczności na rynku.
- Organizacja spotkań, pokazów, kursów i degustacji.
Certyfikowanie sklepów oferujących włoskie produkty
Włoska Izba Handlowo-Przemysłowa w Polsce w maju b.r. rozpoczęła certyfikowanie sklepów, które mają w swojej ofercie oryginalne włoskie produkty. Cały proces polega na sprawdzaniu danego sklepu pod kątem wymagań ustalonych przez włoskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Współpracy Międzynarodowej.
W ciągu ostatnich miesięcy w czasie pandemii przybyło na mapie stolicy butikowych sklepów, jakie oferują jakościowe produkty, w tym również wyroby z Włoch – wina, sery, wędliny, makarony, oliwy, słodycze i inne pyszne włoskie jedzenie. Camera di Commercio e dell’Industria Italiana in Polonia zdecydowało, że w tak trudnym czasie należy się podziękowanie i wsparcie sklepom poprzez certyfikację. Chcieliśmy również dać konsumentom pewność, że kupując w sklepach z certyfikatem nadanym przez CCIIP, mają pewność jakości i autentyczności włoskich wyrobów.
Elisabetta Caprino, sekretarz generalny Włoskiej Izby Handlowo-Przemysłowej w Polsce
Jak rozpoznać i gdzie znaleźć sklepy z certyfikatem Włoskiej Izby Handlowo-Przemysłowej?
Pełna lista punktów handlowych objętych certyfikatem Made in Italy znajduje się na stronie internetowej Włoskiej Izby Handlowo-Przemysłowej. Każdy taki sklep na swojej witrynie ma również naklejkę Tu kupisz oryginalne produkty Made in Italy. Jest ona potwierdzeniem pomyślnego przejścia przez sklep procesu certyfikacji.
26. maja odbyło się spotkanie Masterclass zorganizowane właśnie w ramach projektu True Italian Taste
Miałam wielką przyjemność brać udział w tym spotkaniu i degustować 8 wyjątkowych serów sparowanych z 8 równie wyjątkowymi winami. Prelegentami podczas tych warsztatów byli Pani Profesor Tessa Capponi-Borawska oraz Tomasz Prange Barczynski. Pani Profesor z niesłychaną pasją zaprezentowała 8 terytoriów Półwyspu Apenińskiego (z których producenci należą do sieci Slow Food) dopasowując do każdego z nich odpowiedni ser. Opowieść o każdym z nich to była dawka historii, geografii, okraszona pięknymi zdjęciami. Natomiast Tomasz Prange Barczynski w równie barwny sposób opisywał wina, które połączone były w pary z konkretnymi serami. Poniżej “kilka” zdjęć z tego ciekawego spotkania.
Czy z punktu widzenia przeciętnego konsumenta takie certyfikowanie ma sens?
Zdecydowanie tak! Czy należysz do osób ceniących dobre jedzenie, przygotowane z wartościowych produktów, świeże i zdrowe? Jeżeli tak to znajdując w danym sklepie oznaczenie oryginalności, masz gwarancję najwyższej jakości produktów. Taki sprzedawca nie podsunie Ci sera czy szynki niewiadomego pochodzenia, a wino będzie pochodziło z tego regiony, który jest oznaczony. Płacąc za najwyższą jakość, właśnie taką otrzymasz. Dla smakosza ma znaczenie czy spożywa produkt prawdziwy, czy jego podróbkę, a ten projekt daje okazję do szybkiej weryfikacji. Nawet jeżeli właścicielowi sklepu wpadnie do głowy oznaczenie swojego punku podrobioną nakleją, to jego wiarygodność w każdej chwili można zweryfikować na stronie internetowej Włoskiej Izby Handlowo-Przemysłowej.
Pełna lista certyfikowanych sklepów
Za zaproszenie do dołączenia do promowania True Italian Taste dziękuję Włoskiej Izbie Handlowo-Przemysłowej. To było ciekawe i – co tu dużo mówić – smaczne doświadczenie.
Jejku! Jak to wszystko przepysznie i przesmacznie wygląda. Jakość ma gigantyczne znaczenie. Z zlych produktow nie wyjda dobre dania. Inicjatywy to naglasniajace sa bardzo potrzebne.
Kurczę ale mnie ścisnęło za gardło! Wiesz dlaczego! Popłakałam się duchowo,że nie mogłam dotknąć, powąchać i zasmakować takich wspaniałości …które miałam przez tyle lat w zasięgu ręki! Dobrze wiem jakie znaczenie ma znakowanie produktów! W dzisiejszych czasach dostać autentyczny produkt jest wielką ruletką!
Aż zrobiłam się głodna, po tych zdjęciach. Zdecydowanie masz rację, takie znakowanie jest bardzo ważne!
My uwielbiamy dobre i wartościowe produkty. Włoskie produkty uwielbiamy tak samo jak Włochy. W Polsce macie sporo dobrych sklepów z pysznościami 🙂 ale ja kiedyś wrócę i a nadzieję korzystać z tych dobroci 🙂
Dla smakosza i dla zwykłego człowieka, który chce spróbować autentycznego smaku ma to znaczenie, dobrze jest dowiedzieć się, że taki certyfikat istnieje.
Moi uwielbiają włoskie sery wiec dobrze wiedzieć ze jest cos takiego, taki system certyfikowania.
Oczywiście, że autentyczność jest ważna, nie ma jednak tak jakby niestety do niej dostępu, bo w takich niewielkim miastach jak moje rzadko kupi się prawdziwe i autentyczne produkty, a i ceny mają znaczenie. Ja, kiedy tylko mam okazje kupuję, może nie wszytsko, ale dużo…