„Opowieści pysznej treści, czyli smaczne bajki na trudne chwile” – projekt Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego nie tylko na czas pandemii.
Jakiś czas temu otrzymałam wiadomość od pani Grażyny z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego nr 2 w Warszawie. Opowiedziała mi o projekcie „Opowieści pysznej treści czyli smaczne bajki na trudne chwile”, w którym wzięły udział dziewczyny z tego ośrodka. Ponieważ ograniczenia wprowadzone na czas epidemii uniemożliwiły wychowankom podobnych instytucji kontakt ze światem zewnętrznym, wychowawczynie postanowiły wymyślić coś, co pomoże im ten trudny czas przetrwać. Przecież internet i telefon to tylko namiastka bliskości innych ludzi. Dlatego właśnie powstał ten wyjątkowy projekt.
Zasady projektu „Opowieści pysznej treści czyli smaczne bajki na trudne chwile” są proste
Uczestniczki miały znaleźć dowolny przepis, na podstawie którego stworzą opowieść lub bajkę. W opowieści wykonanie potrawy, a potem chwile przy stole, miały być okazją do przemyśleń i do bliskości z drugim człowiekiem. To taki prawdziwy początek emocjonalnie nowego życia. Każdy z nas – nie tylko młodzi ludzie – ma chwile zwątpienia, złego nastroju i niedobrych myśli, a wielu jest samotnych, choć żyje wśród innych ludzi. Te wszystkie bolączki ukryte są w cudownych opowieściach. Ponieważ projekt zyskał duże uznanie, dołączyli do niego także inni, dzieci i dorośli.
“Kakaowy Orzech”
Jedna z bajek “Kakaowy Orzech” powstała na podstawie mojego przepisu na ciasto orzechowe. Było to dla mnie wielkie wzruszenie i radość. Przepis ten mam od wielu lat i był jednym z pierwszych, jakie zaczęłam wykorzystywać w moim dorosłym życiu. Fakt, że został dostrzeżony przez dziewczyny, które w dorosłe życie dopiero wchodzą, jest niesamowitym uczuciem. Opowieść możecie przeczytać i Wy.
Kim są autorki “Kakaowego Orzecha”?
Natalia Wójcik – lubi rysować, lubi pisać opowieści, występować w teatrze i sprawiać ludziom przyjemność. Chciałaby w przyszłości być fryzjerką. Jej marzeniem jest żeby w moim przyszłym dom pachniało ciastem, które ja sama zrobię.
Weronika Stawiszyńska – lubi pracę z dziećmi, pomagać innym współpracować z ludźmi. Lubi gotować.
Natalia Jankowska – współautorka bloga „Skazane na kuchnię”, lubi tańczyć, pomagać innym. Uwielbia owoce i warzywa.
Skazane na kuchnię to strona na Facebooku, która powstała, aby wszystkie smaczne chwile i smaki zapamiętać. Ponieważ wspólne gotowanie i chwile przy stole łączą, warto to zapisać i ocalić od zapomnienia. Dlatego strona jest prowadzona przez wychowawców i wychowanki Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego nr 2 w Warszawie. Ponieważ warto doceniać starania, zaglądajcie, lajkujcie i reagujcie na to, co pojawia się na stronie.
Bajkę “Kakaowy Orzech” możecie przeczytać lub pobrać na swój dysk. Wystarczy, że klikniecie w tytuł, a klikając w zdjęcie otworzycie przepis na ciasto. Jeśli chcecie przeczytać również inne opowieści, to pod zdjęciem znajdziecie linki wraz z tytułami.
Inne opowieści z projektu „Opowieści pysznej treści czyli smaczne bajki na trudne chwile”
- Natalia Wójcik “Domowy pierniczek”
- Oliwia Frejnik “Prawdziwi przyjaciele”
- Sandra Stachewicz i Gabriela Bujak “Zaśnij Jasiu…”
- Staszek (lat 7) “Stefan i Robi w Dolinie Robotów”
- Klaudia Sienkiewicz i Klaudia Kurczyńska “Rolada biszkoptowa”
- Kasia Górzyńska ” Przygody Juliana”
- Zuzia (lat 12) i jej mama Klara “Pierogi z jagodami”
- Zosia (lat 3 i pół) i jej mama “Kurkowy przysmak”
- Nicole (lat 8) i jej ciocia Aneta “Kucharz Tweety”
- Wiktoria Junatowska i Nikola Kamykowska “Jagodowa Panna Cotta”
- Julia Bartczak “Historia pewnego spotkania”
- Kuba (lat 9) “Gra”
- Emilia Salik i Oliwia Bielecka “Ciasto wymuszonej miłości”
- Patrycja Walczak “Ala i budyń dobroci”
- Hania (lat 8) “Babeczka i inne kotki”
- Patryk Mariusz Kalisz “Anielski przysmak szczęścia i radości”
- Marysia Nogaj “Muzyczna szarlotka”
Opinie na temat opowieści
- Komentarz Katarzyny Kotowskiej, polskiej architektki, ilustratorki książek, powieściopisarki, twórcy sztuk teatralnych. Katarzyna Kotowska jest autorka powieści, w których porusza problemy adopcji. Jej książka „Jeż” została umieszczona na Liście Honorowej im. H.Ch. Andersena.
- Roman Kalinowski, z wykształcenia fizyk, z zawodu informatyk. Od 20 lat pasjonat fotografii. W ramach podróży służbowych odwiedził 23 europejskie kraje przy okazji sprawdzając jak wyglądają przez wizjer aparatu i jak smakuje miejscowa kuchnia. Nieustająco fan domowej kuchni.
- Danuta Świerczyńska-Jelonek – wykładowca akademicki, literaturoznawca, specjalistka w zakresie literatury dziecięcej i młodzieżowej.
I bardzo fajnie, cieszę się Małgosiu z Tobą, szczerze Ci gratuluję. Wszystkie takie akcje są potrzebne. Ja biorę udział w …3 minutach o poranku…nie było to do końca łatwe, musiałam się trochę obnażyć, ale jeśli choć jednej osobie to pomoże…dlaczego nie? A takie bajki…to dopiero trzeba mieć wyobraźnię, żeby do potrawy zbudować historię. To jak budować dom do kanapy. ?Jeszcze raz gratuluję.
Elu, mnie nie ma czego gratulować, lecz autorom opowieści. No i paniom wychowawczyniom, bo nie spotyka się zbyt często ludzi, którzy robią więcej niż wynika to z ich obowiązków ? Szukam właśnie tych 3 minut…
Fantastyczny projekt i swietny pomysl na trudne czasy. Gratuluje tworcom .
ja trzymam kciuki na ich powiedzenie ?
Fantastyczny projekt – z przyjemnością czytałam 🙂
Ewo, warto ten projekt rozpropagować. Niech świat wie, że warto wspierać wrażliwych ludzi, bez względu gdzie są.
Projekt wyjątkowy i myślę, że bardzo pomysłowy. Kwarantanna jak widać wymusiła na ludziach kreatywność, powstają ciekawe pomysły i projekty 🙂
Małgosiu, polecajmy te bajki i projekt 🙂 Niech leci w świat!