Sałatka z ciecierzycy i kaszy kuskus z dodatkiem aromatycznej oliwy pieprzowo-ziołowej to doskonały sposób na pyszny i zdrowy lunch lub drugie śniadanie. Białko, węglowodany, minerały i witaminy w jednej pysznej sałatce!
Sałatka z ciecierzycy i kaszy kuskus powstała z myślą o popołudniowym spotkaniu ze znajomymi. O tej porze roku pogoda sprzyja grillowaniu i biesiadowaniu na świeżym powietrzu. Ja tym razem postawiłam na różnorodność, więc zależało mi, aby i sałatki były nieco inne. Jako dodatek do tej sałatki zrobiłam bardzo aromatyczną oliwę pieprzowo-ziołową. Przyznam się, że obawiałam się czy nie będzie ona zbyt pikantna, ale tak się nie stało. Pieprz utłuczony w moździerzu był bardziej pachnący niż ostry. Jeśli nie macie moździerza, użyjcie bardzo grubo mielonego pieprzu. Oliwę możecie podawać oddzielnie, aby każdy mógł sałatkę doprawić według własnego gustu.
Sałatka z ciecierzycy i kaszy kuskus – przepis
Składniki sałatki:
- 1 większy słoik ciecierzycy w zalewie (około 500 g)
- 2 średnie czerwone cebule
- 1 większy świeży ogórek
- 1/2 szklanki kaszy kuskus (ewentualnie komosy ryżowej)
Sałatka z ciecierzycy i kaszy kuskus – jak zrobić
- Na początek należy przygotować kaszę kuskus, gdyż powinna nieco przestygnąć. Do garnuszka lub miseczki wsypać kuskus i odrobinę soli. Wlać ok. 3/4 szklanki wrzącej wody. Wszystko razem wymieszać, przykryć i odstawić na około 10 minut. Po tym czasie kaszę kuskus koniecznie przemieszać, aby ją spulchnić. Nie powinno się czekać aż wystygnie, gdyż zbryli się. Spulchnioną kaszę pozostawić do wystygnięcia.
- Ciecierzycę przepłukać na sicie i dobrze odsączyć. Przełożyć do miski.
- Cebule obrać i pokroić w cienkie piórka lub kostkę.
- Ogórek pokroić wzdłuż na 4 części, a następnie na plasterki. Jeśli ogórek ma w miarę delikatną skórę, nie trzeba go wcześniej obierać.
- Ogórek, cebulę i ugotowaną kaszę kuskus dodać do ciecierzycy. Wszystko razem wymieszać.
- Sałatkę można od razu oblać oliwą pieprzowo-ziołową lub podać na stół oddzielnie.
Oliwa pieprzowo-ziołowa – przepis
Składniki:
- 2 łyżeczki kolorowego pieprzu
- 1 łyżeczka ziarenek kolendry
- 2 duże ząbki czosnku
- 2 łyżeczki posiekanych świeżych listków bazylii
- 2/3 łyżeczki soli
- 200 ml łagodnej w smaku oliwy (lub oleju słonecznikowego)
Jak zrobić oliwę pieprzowo-ziołową – krok po kroku
- Do moździerza wsypać ziarenka kolendry i utłuc je drobno.
- Dodać pieprz i utłuc razem z kolendrą.
- Obrać czosnek i posiekać go drobno. Dodać go do utłuczonego pieprzu z kolendrą razem z bazylią, solą i 2 łyżkami oliwy. Utrzeć razem, aż czosnek i bazylia będą jak najbardziej roztarte.
- Wszystko przełożyć do naczynia z resztą oliwy. Wymieszać, przykryć i odstawić na kilka-kilkanaście minut, aby smaki “przegryzły się”.
- Taka oliwa może stać 2-3 dni. Jeśli zamiast oliwy użyje się oleju słonecznikowego, wtedy można go przechowywać nawet do tygodnia w lodówce.
Letnia biesiada z dobrym jedzeniem to doskonały pomysł na wspólne spędzanie czasu
Dobre jedzenie, fantastyczne towarzystwo i dobra gra planszowa to idealna recepta na udane popołudnie i wieczór. Od pewnego czasu niemałym hitem jest planszówka “Viticulture: Essensial Edition”. Trafiła ona i do mnie, więc (jak przystało na wielbicielkę takich gier) zapraszam sąsiadów i znajomych na wspólne granie.
Na czym polega gra “Viticulture: Essensial Edition”
Najogólniej mówiąc wcielamy się w rolę właściciela winnicy i winiarza. Podczas rozgrywki pracujemy nad tym, aby stworzyć jak najlepiej działającą winnicę. Gra podzielona jest na kolejne etapy wynikające z pór roku, a także na rozgrywki, które obrazują lata działalności winnicy. Każdy gracz zbiera punkty, które są wyznacznikiem umiejętności i reputacji winiarza. My bawimy się przy tym rewelacyjnie!
Spędzamy coraz więcej czasu online. Dla odmiany warto to czasami zamienić na duży stół, dobre jedzenie, ciekawe towarzystwo i interesującą grę. Gry, które oprócz zabawy dostarczają nam nieco wiedzy, są szczególnie cenne. Z pewnością po tę grę warto sięgnąć. Konkretne wino dobierzcie sobie sami według własnych upodobań i smaków. Włoskie wina z serii Passiamo są idealne. Pamiętajcie jednak, że to trunek tylko i wyłącznie dla dorosłych. Dzieciom zaserwujcie jakiś pyszny soczek.
Pudełko z grą zawiera:
- instrukcję
- 78 dużych i 54 małych kart
- planszę główną
- 6 plansz winnic
- pionki: 6 dużych Pracowników, 6 Pobudki (koguty), 6 Punktów Zwycięstwa (korki), 6 Wypłaty Końcoworocznej (butelki), 30 pracowników w 6 różnych kolorach, 1 szary pracownika tymczasowego, 48 pionków Konstrukcji (po 8 unikatowych w każdym kolorze)
- 1 znacznik pierwszego gracza (kiść winogron)
- 50 szklanych znaczników (gron i wina)
- 72 żetony lirów (52 brązowe monety, 12 srebrnych monet, 8 złotych monet)
Gra “Viticulture: Essential Editon” została wydana przez Wydawca: Phalanx Games Polska
Stworzyli ją: Jamey Stegmaier, Alan Stone, Morten Monrad Pedersen
Oficjalnym partnerem gry jest TiM SA, dystrybutor win.