Najpopularniejsze rodzaje kawy czasami wywołują pytania: cóż to za kawa i jak się ją robi? Na szczęście nie jest to wiedza tajemna i te wszystkie z pozoru wymyślne kawy można przygotowywać także w domu. Sprawdź, które z nich należą do Twoich ulubionych.
Najpopularniejsze rodzaje kawy, jakie można zamówić w kawiarni lub…obejrzeć w mediach społecznościowych, często wywołują zakłopotanie. Wyglądają pięknie, smakują cudownie, ale czy można je zrobić samodzielnie w domu? Można i to nawet całkiem prosto i szybko. Wystarczy znać kilka zasad i kilka małych sztuczek. Postaram się przybliżyć Wam te kawy.
Najpopularniejsze rodzaje kawy: ekspreso czy espresso?
Wydawałoby się, że to jedna z najpopularniejszych kaw, a jednak nastręcza sporo wątpliwości. Przede wszystkim: nie ekspreso! To słowo doprowadza baristów do omdlenia lub – wręcz odwrotnie – do stanu najwyższego zdenerwowania. Mówiąc najdelikatniej…
Przede wszystkim jest to kawa dla koneserów mocnych kawowych naparów. Prawdziwe espresso parzy się w specjalnym ekspresie kolbowym, przepuszczając 25-35 ml wody o temperaturze 90,5 – 96°C i to pod ciśnieniem 8,5 – 9,5 bara. Kawa musi być drobno zmielona i odpowiednio ubita w kolbie ekspresu. Samo zaparzanie trwa krótko, bo nie przekracza 30 sekund. Dobrze zaparzone espresso posiada gęstą piankę, nazywaną z języka włoskiego crema. Espresso serwuje się w niewielkiej podgrzanej uprzednio filiżance o pojemności 70 ml. Kawa jednak wypełnia tylko połowę filiżanki, więc nie reklamujcie swojego espresso w kawiarni, bo tak właśnie ma być. Dodatkowo podaje się niewielką ilość wody do przepłukania kubków smakowych przed skosztowaniem kawy. To sprawia, że jej smak jest jeszcze głębszy i pełniejszy. Espresso stanowi również podstawę do przygotowania innych kaw
Ristretto to rodzaj jeszcze mocniejszego espresso. Ristretto powstaje przy użyciu połowy ilości wody, jakiej używa się do zaparzenia espresso, a samo parzenie trwa nieco krócej.
Najpopularniejsze rodzaje kawy: cappuccino
Cappuccino to kawa z dodatkiem ubitego mleka lub czasami z bitą śmietaną. Ozdobiona jest odrobiną startej czekolady lub kakao. Bazą do cappuccino jest właśnie porcja espresso. Standardowa pojemność cappuccino nie powinna przekraczać 150 ml., a pianka powinna mieć grubość od 1 do 2 cm i koniecznie musi być pozbawiona widocznych pęcherzyków powietrza. Czasami cappuccino podawane jest z dodatkiem gałki lodów i wtedy staje się pysznym deserem. Cappuccino podaje się w podgrzanej porcelanowej filiżance, dość grubej i najlepiej białej. Nazwa “cappuccino” prawdopodobnie powstała od koloru habitów zakonu kapucynów.
Podobno podczas wojny z Turkami do Wiednia przedostał się jeden z braci kapucynów, Marek z Aviano. Po wygranej bitwie, polski oficer Jerzy Kulczycki postanowił wykorzystać porzuconą przez Turków kawę. Nie miał jednak o niej większego pojęcia, a sam napar wydawał się gorzki i niesmaczny. To właśnie wtedy Marek z Aviano wlał do kawy mleko, co zmieniło zupełnie jej smak. Kawa, nie dość że smakowała pysznie, to miała piękny, orzechowy kolor.
Latte art to popularna sztuka zdobienia kawy polegająca na „malowaniu” spienionym mlekiem wzorów na powierzchni kawy. Czasami są to prawdziwe dzieła sztuki, wprawiające w zachwyt i podziw
Najpopularniejsze rodzaje kawy: caffe latte, latte macchiato, flat white
Caffe latte to po prostu kawa z mlekiem. W tym napoju mleka jest jednak zawsze więcej niż kawy. Przykładowo na 250 ml napoju kawy powinno być 50 ml, a mleka 200 ml
Latte macchiato jest napojem, który powstaje przez bardzo powolne i delikatne dolanie porcji espresso do gorącego i ubitego mleka. Robi się to niezwykle delikatnie, aby otrzymać efekt trzech warstw: na górze pianka, w środku espresso, a na dole mleko. Latte macchiato podawane jest w wysokiej szklance z grubego szkła i ma pojemność 250 ml. Do tego napoju można dodawać najróżniejsze syropy smakowe oraz dekorować go podobnie jak cappuccino.
Flat white dosłownie znaczy płaska biała i jest napojem pochodzącym z Australii i Nowej Zelandii. Flat white składa się z espresso (czasami podwójnego) z dodatkiem ciepłego mleka, którego nie ubija się jednak zbyt mocno. Mleko do tego napoju powinno być aksamitne, ale niezbyt napowietrzone.
Najpopularniejsze rodzaje kawy: americano
Americano to kawa, która powstaje przez rozcieńczenie espresso większą ilością wody. Do espresso dolewa się 120 ml wody, a w wersji mocniejszej są to 2 porcje espresso. Ta kawa powstała we Włoszech dla Amerykanów, którzy espresso uważali za zbyt mocne. Włosi, widząc rozcieńczanie espresso wodą, postanowili wyodrębnić ten rodzaj kawy, aby zapobiec profanacji espresso. Americano podaje się w filiżankach do cappuccino, ale bez mleka, z ewentualnym dodatkiem cukru.
Kawa kawie nierówna – jak zaparzyć ją, aby była naprawdę smaczna?
Aby napój kawowy był naprawdę smaczny na początek należy zadbać o to, aby kupić odpowiedni gatunek kawy. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na jakość ziaren, bo z byle jakich, źle przechowywanych i po prostu słabych, nie uda się zrobić dobrej kawy. Czasami nie warto oszczędzać i kupować tej najtańszej w dyskoncie. Smakosze doskonale wiedzą, że lepiej wypić mniej kawy najlepszego gatunku, niż więcej byle jakiego. O tym, że kawa powinna być mielona bezpośrednio przed zaparzeniem, nie muszę już chyba wspominać?
Sposób parzenia ma również znaczenie, bo nie uda nam się zaparzyć espresso „po polsku po turecku”. Oryginalnie espresso parzy się w ekspresie kolbowym, po uprzednim ubiciu wsypanej do kolby kawy. Jednak obecnie na rynku jest spory wybór doskonałej jakości ekspresów ciśnieniowych, które świetnie radzą sobie także z parzeniem espresso. Na stronie internetowej Coffeedesk takich ekspresów jest tyle, że wybór jest naprawdę niełatwy. Znajdą się również kolbowe, idealne właśnie do espresso.
Przechowywanie kawy – to również ma znaczenie
Mitów na temat przechowywania kawy jest sporo. Nie mam jednak wątpliwości, że najwłaściwsze jest przechowywanie całych ziaren w oryginalnym opakowaniu zabezpieczonym przed wietrzeniem. Można do tego celu użyć specjalnego klipsa. Opakowanie zostało stworzone w taki sposób, aby kawa była bezpieczna i nie traciła swoich wartości. Warto więc temu zaufać. Nie używamy metalowych puszek, bo łatwo wchodzą w reakcje chemiczne, zmieniając smak i zapach kawy. Szklane słoje są natomiast najczęściej przezroczyste i niepotrzebnie wystawiają ziarna na światło.
Mielona kawa w pojemniku. Nie, nie i jeszcze raz nie. O ile zależy Ci na doskonałym aromacie i cudownym smaku, nigdy nie przechowuj zmielonej kawy. Zmielona – od razu zaparzona. Nic na zapas, bo to marnotrawstwo aromatu i smaku.
Kawa w lodówce. Wiele osób przechowuje ziarna kawy w lodówce, albo – o zgrozo! – chowa tam kawę już zmieloną. Podobno ma to zapobiegać jełczeniu i utracie smaku i aromatu… Ja tego nie robię z tej prostej przyczyny, iż zmiany temperatury generują wilgoć. Mniejszą czy większą, ale zawsze to wilgoć. A to już prosta droga do rozwoju pleśni i grzybów, najczęściej niewidocznych gołym okiem. Smak takiej kawy nie jest zachwycający, a już zwłaszcza wtedy, kiedy przejdzie ona zapachem na przykład kiełbasy czy sałatki czosnkowej.
Skoro już wiemy co dla kawy jest najlepsze, pora na filiżankę mocnego i aromatycznego espresso – smacznego!
*Wpis powstał w ramach współpracy z Coffeedesk.