Kakao to superfood. Podnosi poziom serotoniny i uszczęśliwia kubki smakowe znacznej większości z nas. Sprawdź co wiesz o kakao.
Kakao – bez przesady można powiedzieć, że ziarna kakaowca należą do superfoods. W przetworzonej formie spożywamy je najczęściej w postaci czekolady lub kakaowego napoju. Kakaowiec właściwy (bo tak się nazywa) to roślina zielona przez cały rok. I nie istnieje coś takiego jak sezon na ziarna kakaowca, bo ta roślina jest aktywna przez 12 miesięcy w roku. Potrzebuje tylko gorącego i wilgotnego klimatu. Te niewielkie drzewa rosną najchętniej w tropikalnych lasach Ameryki Południowej i Łacińskiej. Uprawy można znaleźć także w innych częściach globu, ale to właśnie tam mają najkorzystniejszy klimat. W związku z agresywną wycinką tamtych rejonów, kakaowiec stał się zagrożonym gatunkiem. Jest niestety uzasadniona obawa, że wrócimy do czasów, kiedy ziarna kakaowca były używane jako waluta.
Kakaowiec został sprowadzony do Europy przez – jak nietrudno się domyślić – Krzysztofa Kolumba. Szybko zyskał uznanie i niegasnącą popularność, które trwają po dziś dzień.
Odmiany kakao
Criollo: odmiana rzadka, ze względu na swoją delikatność i większe wymagania podczas uprawy i małą odporność na choroby. Pochodzi z Ameryki Środkowej i wysp karaibskich. Ta odmiana jest intensywna w smaku i najcenniejsza. Ma żółte, białe lub czerwone owoce i jasne ziarna.
Trinitario: uprawiana jest na Trynidadzie, powstała ze skrzyżowania dwóch odmian: Criollo i Forastero.
Forastero: odmiana najpopularniejsza, powstała z połączenia dwóch pozostałych odmian. Ma mocno czekoladowy, gorzki smak, który jednak jest dość nietrwały. Jest to odmiana wytrzymała i odporna na choroby. Ma ciemnofioletowe owoce.
Jak rośnie – jak powstaje kakao
- Pierwsze owoce jak i kwiaty pojawiają się po około 3 latach, jednak nie dopuszcza się do ich rozwoju. Pierwsze zbiory są mniej więcej w 5. roku życia rośliny. Najlepszy okres zbiorów to czas się między 10., a 30. rokiem życia kakaowca. Roślina kwitnie dwukrotnie w ciągu roku.
- Owoce dojrzewają po 5-8 miesiącach od zapylenia kwiatów. Zrywa się je i wydobywa ze środka słodki miąższ z białym ziarnem. Ziarna usypuje się w stosy bądź układa w specjalnych korytach, gdzie pod przykryciem z liści bananowca poddaje się je fermentacji. Po około tygodniu cukry zawarte w miąższu rozpadając się, tworzą aromat i kolor ziaren, które stają się brunatnego koloru. Mają długość od 1,5 – 2,7 cm oraz szerokość 1,5 cm, a ich grubość waha się od 4 do 7 mm.
- Ziarna suszy się na słońcu przez około półtora tygodnia, to zapobiega ich pleśnieniu. Suche ziarno poddaje się selekcji, a następnie jest palone, klasyfikowane i mielone. Z powstałej półpłynnej masy oddziela się masło kakaowe (czyli olej z ziaren kakaowca) i proszek kakaowy za pomocą jednej z dwóch metod:
- za pomocą prasy, co w połączeniu z alkalizacją ziaren stanowi podstawę produkcji czekolady holenderskiej;
- metodą Bromy, czyli wieszając worek z kakaową miazgą w ciepłym pomieszczeniu, co pozwala na uzyskanie lepszych efektów i zachowuje wyraźniejszy smak kakaowego proszku.
Co zawiera kakao
Białka, tłuszcze, pobudzające alkaloidy: teobrominę (działa również regenerująco) i śladowe ilości kofeiny, a także epikatechinę – flawonoid wspomagający układ sercowo-naczyniowy, głównie przez regulowanie ciśnienia krwi. Jest ona jednak usuwana z kakaowych wyrobów ze względu na swój gorzki posmak.
Kakao to bogactwo przeciwutleniaczy: surowe ziarna zawierają ich 15 razy więcej niż czarne jagody, 20 razy więcej niż czerwone wino i 30 razy więcej niż zielona herbata.
Witaminy zawarte w kakao to: B1, B2, B3 (PP), B6, B9 (kwas foliowy), K, E.
Minerały: wapń, magnez, fosfor, żelazo, potas, cynk i sód.
Kakaowe ciekawostki
- Kakao porównywane jest do marihuany, a to dlatego, ze zawiera w swoim składzie endogenny kannabinoid – anandamid. To właśnie on wywołuje w naszych organizmach efekty podobne do efektów po spożyciu marihuany: wpływa pozytywnie na nas nastrój, działa delikatnie przeciwbólowo. W niewielkich ilościach wzmacnia ciążę, natomiast w ilościach większych może wywołać poronienie.
- Podnosi w organizmie poziom serotoniny, zwanej hormonem szczęścia.
- Teobromina, kofeina i fenyloetyloamina stymulują nasze umysły, co przydatne jest podczas nauki czy intensywnej pracy biurowej. Badania naukowców potwierdziły, że wspierają mózg w zapamiętywaniu i wolniejszemu starzeniu się. Jest to szczególnie ważne dla osób starszych, które – jak wiemy – miewają z wiekiem kłopoty z zapamiętywaniem często prostych rzeczy.
- Spora zawartość magnezu chroni mięśnie przed skurczami. Warto wspomagać się kawałkiem dobrej (najlepiej gorzkiej) czekolady.
- Kakao docenia się w produkcji kosmetyków.
Kakaowe przepisy na blogu
Kakaowy deser z nasionami chia i owocami – nie dość, że pyszny to także bardzo zdrowy. Dla łasuchów może to być dobra opcja na słodkie śniadanie lub drugie śniadanie.
Owsianka czekoladowa z nasionami chia i bakaliami- jedna z najpyszniejszych owsianek, jakie można wymyślić. Nawet najbardziej kręcący nosem na hasło owsianka, będą uszczęśliwieni tym smakiem.
A może mocno czekoladowe ciasto z gruszkami? Tu chyba nie trzeba nic więcej dodawać? 🙂
Jestem pewna, że każdy jest w stanie podać przynajmniej kilka ulubionych deserów czy ciast z kakao w roli głównej. Jednak kakao to nie tylko słodkie dania, gdyż doskonale komponuje się na przykład z kurczakiem. Postaram się opublikować niebawem taki przepis.