Kawa ziarnista jest jednym z najpopularniejszych napojów, po który codziennie sięga tysiące ludzi. Swoich wielbicieli przekonuje smakiem, zapachem oraz właściwościami pobudzającymi. Picie kawy stało się pewnego rodzaju rytuałem, bez którego nie możemy wyobrazić sobie poranka.
Czy jednak można ziarna kawy zastosować w inny sposób?
- Krótka historia o tym skąd wzięła się kawa
- Kawy ziarniste w kosmetyce
- Fusy z kawy wspierające uprawę roślin
- Kawa w cukiernictwie
Krótka historia o tym skąd wzięła się kawa
Wokół wynalezienia kawy krąży wiele tajemnic oraz legend. Warto jednak poznać kilka interesujących faktów. Tereny dzisiejszej Etiopii są pierwszym miejscem gdzie była spożywana kawa. Wówczas napój powstawał z jeszcze świeżych, zielonych ziaren kawy, które gotowano po wcześniejszym stłuczeniu. Podawana była w towarzystwie masła oraz soli. W dzisiejszych czasach Etiopia wciąż jest znana z uprawy kawy, a dokładnie kawowca, z którego pozyskiwane są cenne ziarna. Kawę ze zmielonych ziaren, które zostały wcześniej poddane prażeniu odkryli Arabowie. Zauważali, że o takiej obróbce zyskuje intensywny smak, który jednocześnie cieszy podniebienie.
Wędrujący Beduini szybko rozprzestrzenili zwyczaj, w którym była spożywana kawa mielona na całym Półwyspie Arabskim. Co ciekawe, kawę mieloną w innych miejscach świata poznano stosunkowo późno przez sceptyczne nastawienie do jej właściwości. Obecnie na całym świecie uprawia się najróżniejsze gatunki kawy, które wykorzystuje się do stworzenia tego aksamitnego, czarnego napoju. Dodatkowo, na rynku znajdziemy różne smaki kawy, nierzadko połączone z nietuzinkowymi przyprawami, jak kawa z kardamonem. Powszechnie wiadomo, że porcja kawy potrafi postawić nas na nogi. Czy jednak można w inny sposób wykorzystywać zmieloną kawę?
Kawy ziarniste w kosmetyce
W kosmetyce nie liczy się rodzaj kawy, a same ziarna. Zmielone ziarna służą do powstawania skutecznych peelingów. Chropowata struktura pozwala pozbyć się nagromadzonego naskórka. Intensywny zapach wydzielający się z ziaren wpływa na rozluźnienie mięśni, dlatego zabiegi z ich wykorzystaniem są często stosowane w salonach kosmetycznych. Kawowy peeling można samodzielnie w domu zrobić wykorzystując do tego resztki z kawy tzw. fusy. Fusy łączy się z naturalną oliwą z oliwek i dodaje do mieszanki miodu. Powstałą papkę wmasowuje się w skórę, która po tej czynności pozostaje oczyszczona i przyjemna w dotyku. Taki peeling idealnie będzie się sprawdzał jako kosmetyk poprawiający kondycję skóry, ale również skuteczny środek podczas masażu.
Wywar z kawy stosowany jest do wzmocnienie cebulek włosów oraz ich ogólnej kondycji poprzez płukanie włosów w wywarze. Zawarta w nim kofeina przeciwstawia się negatywnemu działaniu wielu dolegliwości, które powodują utratę włosów. W warunkach domowych do płukanki warto dodać cynamonu. Również zapach kawy jest wykorzystywany w kosmetyce. Kawa pomaga, dzięki swojej intensywnej woni, pozbyć się innych uciążliwych zapachów. Używane z niej ekstrakty w kosmetykach na długo zachowują zapach na naszej skórze bądź włosach.
Fusy z kawy wspierające uprawę roślin
Kawa to Twój ulubiony napój? Z pewnością podczas zaparzania go pozostają fusy. Nie musisz jednak ich wyrzucać. Ten składnik uboczny zaparzania napoju może być skutecznie wykorzystany w ogrodnictwie. Ziemia zmieszana z kawą zostaje dodatkowo napowietrzona, co wpływa na sposób w jaki przyjmuje oraz magazynuje wodę. Zawarta w kawie kofeina skutecznie działa jako środek odstraszający pasożyty nękające rośliny oraz ślimaki. Kawa dostarcza ziemi potasu, azotu, fosforu i miedzi. Pierwiastki te wpływają na kondycje roślin. Warto jednak dowiedzieć się wcześniej przed jej użyciem, które rośliny bardziej ich potrzebują.
Fusy mieszane z ziemią użyźniają glebę i nadają jej kwasowości. Kwasolubne rośliny takie jak paprocie lub kaktusy będą na niej bardzo dobrze rosły. Jeżeli posiadasz w ogródku borówki amerykańskie, pomidory bądź słoneczniki to fusy wpłyną na szybkość ich wzrostu. Fusy miesza się z wodą w proporcji jedna szklanka fusów na około 10 litrów wody. Po tym jak napęcznieją można dodawać je do gleby bądź bezpośrednio rozsypać pod roślinami. Jeżeli nie chcesz stosować fusów do samego podsypywania ziemi sprawdzą się one jako ważny element do kompostownika.
Kawa w cukiernictwie
Kawa i jej smak bardzo mocno została doceniona w cukiernictwie. Gorzki smak przełamuje słodkość ciast, lodów i mas tortowych. Intensywność smaku kawy możemy poczuć w niejedynym deserze. Najbardziej popularnym zdaje się być tiramisu, którego ważnym składnikiem są biszkopty namoczone wcześniej w wywarze z nasion kawy. Również do polew czekoladowych oddaje się wywar z kawy żeby dodać im wyjątkowego smaku. Zmieloną kawą posypuje się ciasta nie tylko ze względu na walory smakowe, ale również traktując ją jako dodatkową dekorację. Ziarna kawy mogą służyć ozdobie wypieków, a mocno wyprażone staja się pyszną przekąską, która możesz uraczyć swoich gościu lub zabrać na wycieczkę i cieszyć się z jej smaku. Ziarno kawy może być oblane czekoladą bądź miodem. W pikantnej wersji oblekane są przyprawami. Kawa jest stosowana jako element masy do cukierków, batonów oraz czekolad. Czy kawa może być stosowana również w innych gałęziach gastronomii? Oczywiście! Jest składnikiem sosów, marynat, a nawet ketchupów.
*Materiał zewnętrzny
Peeling czasami robię. Zdarzyło się też rośliny zasilić fusami. Nic tylko cieszyć się, że mamy kawę. ?
Ja podsypuję moje iglaki w ogródku 😉