Czym farbować jajka na Wielkanoc bez użycia sztucznych barwników – sprawdź moje sposoby.
Czym farbować jajka wielkanocne, aby nie sięgać po sztuczne barwniki? Są na to sposoby, po które sięgnąć można choćby do domowej spiżarni. Przecież kiedyś panie domu nie kupowały kolorowych farbek czy naklejek na jajka, bo ich zwyczajnie nie było. Niewątpliwie jednak ich malowane jajka wyglądały pięknie, warto więc sięgnąć do babcinych sposobów i nie nasączać skorupek jaj chemicznymi kolorami.
Czym farbować jajka wielkanocne
Do malowania, czy raczej kolorowania jajek, mamy sporo produktów: od najzwyklejszych kredek, mazaków i szkolnych farbek (tak, niektórzy i tego używają) przez rozpuszczalne w wodzie barwniki do plastikowych termokurczliwych owijek. Te ostatnie dostępne są od ładnych kilku lat i bardzo popularne w wielu domach. Wystarczy nałożyć taką owijkę na ugotowane jajko i włożyć łyżką do gorącej wody. Owijka pod wpływem ciepła zaczyna się kurczyć i ciasno okala jajko. Sposób prosty, szybki i niewymagających żadnych umiejętności artystycznych. Ja jednak chcę się dzisiaj skupić na naturalnych sposobach farbowania jajek.
Naturalne barwinki do jajek
Wykorzystując rośliny i zawarte w nich naturalne barwniki, możesz pokolorować jajka na wiele pięknych kolorów. Rośliny swoje kolory zawdzięczają właśnie naturalnym barwnikom takim jak: chlorofil (zielony lub niebieski), antocyjan (w zależności od środowiska może mieć kolor czerwony, niebieski lub fioletowy), karotenoidy (żółty, pomarańczowy, czerwony i ich odcienie), flawonoidy (barwa najczęściej żółta, odpowiada też za nasycenie barwy w roślinach.)
Jak barwić jajka?
Kolorowanie jajek może odbywać się na zimno lub na gorąco. Można jajka zanurzać w przecedzonym wywarze z roślin lub bez przecedzania, ale wtedy, pod wpływem dotykania roślin, skorupki mogą zabarwić się nierówno. Uzyskujemy naturalny, nieregularny wzór, który może być ozdobą. Warto także pamiętać, że najlepsze efekty uzyskuje się barwiąc jajka z biała skorupką. Aby utrwalić kolor, warto dodać do wywaru nieco octu, jednak w przypadku niektórych barwników pod wpływem kwaśnego środowiska finalny kolor będzie inny. Tak się dzieje na przykład podczas gotowania czerwonej kapusty czy buraków.
Barwienie jajek na zimno polega na włożeniu do wody z wybranym barwnikiem ugotowanych już jajek i pozostawienie ich na określony czas, najlepiej na kilka godzin, a nawet na całą noc. Skorupka w ten sposób powoli nabiera koloru barwnika, jednak kolor ma szansę stać się intensywny.
Barwienie jajek na gorąco to nic innego jak gotowanie jajek w barwniku. Trwa to znacznie krócej niż w przypadku barwienia na zimno, więc i kolor są delikatniejsze.
Czym farbować jajka – naturalne barwniki i ich źródła
- Łupiny z cebuli to chyba najpopularniejszy sposób barwienia jajek. W wielu domach łupinki zbiera się na wiele tygodni przez Wielkanocą, aby było ich jak najwięcej i finalnie otrzymać najintensywniejszy barwnik. Dobrym sposobem jest także wizyta w zaprzyjaźnionym warzywniaku i poproszenie o łupinki, które z reguły są i tak wyrzucane.
- Łupiny z czerwonej cebuli zabarwią na czerwono-bordowy kolor.
- Buraki to kolor od różowego po czerwony w zależności od intensywności wywaru i długości barwienia. Można tutaj wykorzystać wyszorowane łupiny buraczane, które zostaną po przygotowywaniu wielkanocnej ćwikły.
- Kurkuma zabarwi jajka na intensywny żółty lub pomarańczowy kolor. Uwaga: ten barwnik jest bardzo trudny do zmycia, a z tkanin wręcz niemal niemożliwy, uważaj zatem aby nie pobrudzić nim ubrania.
- Kawa i herbata zabarwią jajka na brązowy kolor.
- Suszone owoce czarnego bzu, jagody, amerykańskie borówki, czerwona (modra) kapusta – wszystkie te produkty nadadzą koloru niebieskiego, granatowego lub fioletowego. Intensywność i finalny kolor zależy od stopnia nasycenia, długości czasu barwienia i zakwaszenia.
- Marchew i dynia dadzą delikatnie pomarańczowy odcień skorupek.
- Żurawina to kolor różowy lub delikatnie czerwony.
- Szpinak, szczypiorek, natka pietruszki, pokrzywa – w tym przypadku otrzymasz kolor zielony, jednak nie licz na soczystą zieleń, a raczej delikatną, przełamaną lekko brązem.
Naturalne barwniki jajek zawsze są pod ręką
Jak widzisz naturalne barwienie jajek nie jest szczególnie ani trudne, ani pracochłonne. Możesz bawić się kolorami, modyfikować je lekko dodatkiem octu, tworzyć intensywne barwy skorupek przez długie ich kolorowanie lub przeciwnie: stworzyć piękną kolekcję cudownie pastelowych jajek. Po osuszeniu zafarbowanego jajka przetrzyj je delikatnie olejem roślinnym, żeby pięknie błyszczały.
Czy jajka kolorowane naturalnie muszą być jednokolorowe i bez wzorów?
Jajka barwione w naturalny sposób nie muszą być jednobarwne. Przypomnij sobie metody zdobienia jajek takie jak woskowanie ich czy wydrapywanie igłą. Niewątpliwie każdy z nas to zna przynajmniej ze szkoły. Możesz także owinąć jajko grubą nicią w nierówny sposób i wtedy zanurzyć w barwniku. W taki sposób, po zdjęciu nici, jajko będzie miało ciekawy wzór. Sposobów jest naprawdę wiele i nie mam wątpliwości, że czas spędzony wspólnie przy barwieniu jajek będzie świetną zabawą.
Kilka lat temu pokazywałam jak zrobić marmurkowe i marynowane jajka. To także doskonały sposób na kolorowe, smaczne i oryginalne podanie wielkanocnych jajek.
Wesołych i kolorowych świąt, kochani!
Próbowałam się bawić w naturalne barwienie ale piękne wyraźne kolory wychodzą mi tylko po lupinkach cebul i po kurkumie. Największy zawód był po farbowaniu szpinakiem ??
Od wieków barwie moje wielkanocne jajka cebulą i burakami, w tym roku wyprobuje jeszcze żurawiną. Zdecydowanie bardziej wolę naturalne barwniki, moze i farbki dodają ciekawszych barw ale jakoś mi to nie pasuje. Stawiam na naturalność.
Jak syn był mały to malowałam na kolorowo. Dziś przeważnie maluję jajka w łupinach czerwonej cebuli
Wieki nie farbowałam jajek….jakoś w moim domu duch wielkiej nocy nie przechodzi naszych umysłów aż tak bardzo. Jednak pomysł na farbowanie jaj super, złota rada dla tych co lubią to robić.
Kiedyś tak farbowało się w domu jajka na Wielkanoc, tylko z naturalnych barwników.
Dominowała cebula.
Dobrze, że je przypomniałaś.
Jestem wielką przeciwniczką sztucznych barwników.
Malgosiu świetny wpis 🙂 moja mama zawsze barwiła w łupinach od cebuli i ja też tak robię, nie miałam pojęcia, że jeszcze tyle możliwości jest 🙂 oczywiście wykorzystam kilka z nich 🙂
Uwielbiam naturalne sposoby barwienia jajek. U mnie zawsze to była cebula I spinal ? Pora wypróbować inne propozycje ?
Świetny wpis. Z pewnością wiele osób skorzysta. Dotychczas znałam sposób na barwienie jaj w łupinach cebuli, w zielonym życie, w czerwonej kapuście.
Wszystko nas dookoła truje to po co się jeszcze truć robiąc jajka w sztucznych barwnikach. Super wpis. ???
No właśnie, dobry temat, bo ja kiedyś farbkami farbowałam, ale potem nie mogłam się przemóc, żeby to zjeść, jakoś ta chemia mnie odrzucała, potem tylko plastikowe termokurczliwe osłonki, ale to znowu ciut nieładne, niby warto coś zrobić po swojemu. Musze coś od ciebie skopiować.