Multicooker Twist 2945 to doskonałe urządzenie, które może zastąpić klasyczną kuchenkę. Przygotujesz w nim w bardzo prosty sposób wszystkie rodzaje dań: od deserów, przez zupy i drugie dania po frytki i inne smażone w głębokim tłuszczu produkty.
Multicooker Twist 2945 marki Ariete jest w mojej kuchni od dobrych kilku tygodni. Ten wpis będzie dłuższy niż standardowe i powstał w ramach współpracy z marką Ariete. Chcę jak najdokładniej opisać Ci działanie tego ciekawego urządzenia, a dane techniczne, opis zestawu, podsumowanie wraz z uwagami znajdziesz na końcu.
Multicooker Twist 2945 Ariete
Pierwsze dni polegały na prawdziwym oswajaniu się z tym urządzeniem, czytaniu instrukcji i planowaniu pierwszych dań. Funkcji jest naprawdę sporo, aż nie wiadomo od czego zacząć, jednak na pierwszy ogień poszły…frytki. Tak, multicooker Twist to doskonała frytkownica, w której można usmażyć wszystko to, co wymaga głębokiego tłuszczu. Multicooker niemal błyskawicznie nagrzewa się, a potem idealnie podtrzymuje temperaturę. Na koniec otrzymujemy zawsze pyszny, chrupiący i zachwycający produkt. Żadna patelnia i żaden garnek nie usmażył mi nigdy tak perfekcyjnych frytek jak właśnie multicooker Twist. Po frytkach przyszła pora na kawałki kurczaka w cieście i znowu sukces: z wierzchu idealnie chrupiąco, a w środku soczyście i delikatnie. Wtedy już wiedziałam, że cokolwiek mnie spotka na dalszej drodze do zaprzyjaźniania się z multicookerem, to i tak będzie to coś, z czego chętnie będę korzystać.
Multicooker Twist 2945 – przepisy z wykorzystaniem urządzenia
Na potrzeby recenzji przygotowałam trzy przepisy z wykorzystaniem multicookera: domowy jogurt z jagodami i granolą na śniadanie, pierożki tortellini z brokułem i mozzarellą na obiad oraz upiekłam ciasto waniliowo- czekoladowe z jabłkami na deser. Jogurt przyda się do wiosennego oczyszczenia, tortellini z brokułami nasycą, ale nie obciążą żołądka, a ciastem dopieścimy nasze podniebienia ciesząc się z nadejścia wiosny. Poniżej przepisy i sposoby wykonania – zapraszam i życzę smacznego.
Domowy jogurt z jagodami, miodem i granolą
Składniki:
- 1/2 szklanki naturalnego jogurtu
- 3 szklanki pasteryzowanego mleka 3,2 %
- owoce – ja dodałam ubiegłoroczne pasteryzowane jagody z minimalną ilością cukru
- granola
- miód
- Do misy multicookera wlej mleko, dodaj naturalny jogurt i wymieszaj. Zamknij pokrywę i włącz program YOGURT (21) – trwa on 8 godzin.
- Po zakończeniu pracy odłącz urządzenie, wyjmij misę z jogurtem i wstaw ją do lodówki na około 2 godziny.
- Schłodzony jogurt przełóż do miseczek lub pucharków, dodaj jagody lub inne owoce i wymieszaj.
- Opcjonalnie możesz dosłodzić swój jogurt niewielką ilością płynnego miodu.
- Na wierzch wsyp sporą porcję granoli – gotowe.
Przygotowanie jogurtu przy użyciu multicookera nie jest pracochłonne, ale wymaga czasu. Urządzenie jednak potrzebuje 8 godzin – jak to zorganizować? Można uruchomić multicookera rano i mieć późnym popołudniem gotowy, schłodzony jogurt. Można jednak włączyć go przed pójściem spać, a rano już tylko wstawić do lodówki do schłodzenia. Niewątpliwie jednak jogurt może postać w lodówce dłużej niż jeden dzień, więc można go przygotować z wyprzedzeniem.
Jeżeli powstały jogurt wyda Ci się zbyt rzadki jest na to sposób: duże, gęste sito wyłóż złożoną kilka razy czystą gazą i wlej na nią swój jogurt. Sito ustaw na misce, a serwatka, która zbierze się na dole doskonale nada się jako dodatek do zup, koktajli, a także jako składnik domowego pieczywa. Mój jogurt robił się w wersji naturalnej, ale w podobny sposób można go przygotować dodając do niego owoce na początku.
Pierożki tortellini z brokułem i mozzarellą
Składniki:
- 1 brokuł
- 15 cm jasnej części średniej grubości pora
- 3 duże ząbki czosnku
- 2 kulki mozzarelli
- 1 paczka suchych pierożków tortellini (czosnkowo-szpinakowe u mnie)
- 1 szklanka wody
- 20 ml oliwy z oliwek
- sól i pieprz do smaku
- Pierożki tortellini ugotuj według instrukcji na opakowaniu.
- Brokuł dokładnie wypłucz pod bieżąca wodą, dobrze odsącz i podziel na niewielkie różyczki.
- Por pokrój w talarki, czosnek obierz i pokrój w cienkie słupki. Mozzarellę odsącz z zalewy, 3/4 pokrój na średniej grubości plastry, a 1/4 pokrój w kostkę.
- Ustaw program obsmażania SOFFRITTO (6), załóż mieszak – wlej połowę wody i oliwę. Dodaj por, brokuły, czosnek i ustaw czas na 10 minut, przykryj pokrywę i pozostaw do obsmażenia – urządzenie zasygnalizuje dźwiękiem koniec czasu.
- Wyjmij mieszak, ustaw program smażenie FRITTO (26) na 5 minut, a na wierzchu składników ułóż plastry mozzarelli i wlej resztę wody. Następnie zamknij pokrywę i włącz urządzenie.
- Po upływie czasu otwórz pokrywę, przemieszaj lekko łopatką wszystkie składniki. Nastaw ponownie na obsmażanie SOFFRITTO (6) na 5 minut, załóż mieszak, dołóż tortellini, przypraw solą i pieprzem i włącz urządzenie.
- Wyłącz całkowicie urządzenie, wyjmij gotowe danie na talerze i udekoruj resztą mozzarelli pokrojonej w kostkę.
Balansując między dwoma programami SOFFRITTO i FRITTO, multicooker Twist można wykorzystać do przygotowywania dań jednogarnkowych, gulaszów, zup z podsmażanymi składnikami. Natomiast do przygotowania zup bez podsmażania przeznaczona jest funkcja ZUPPA, przy użyciu której gotuje się w niższej temperaturze.
Ciasto Zeberka ze smażonymi w cukrze jabłkami
Składniki:
- 5 jajek
- 1 szklanka cukru
- 450 g mąki pszennej – użyłam tortowej
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 3/4 szklanki oleju – użyłam rzepakowego
- 1 szklanka wody
- 3 lekko czubate łyżki kakao
- 2 łyżki esencji waniliowej
- Jajka wbij do miski, dodaj cukier i ubij mikserem na jasną masę – cukier musi się rozpuścić dokładnie.
- Mąkę przesiej z proszkiem do pieczenia i stopniowo dodawaj do masy jajecznej cały czas miksując.
- Wlewaj stopniowo olej, wodę i esencję waniliową – połącz dokładnie z ciastem. Możesz przy pomocy miksera.
- Ciasto podziel na dwie równe części.
- Do jednej z nich dodaj kakao i wymieszaj – kakao należy przesiać przez sitko, aby w cieście nie było grudek.
- Na dno misy multicookera ułóż papier do pieczenia – zapobiegnie on ewentualnemu przypieczeniu się ciasta od spodu. Ja wycięłam kółko o średnicy minimalnie większej niż średnica dna misy.
- Partiami, naprzemiennie, wlewaj ciasto białe i ciasto kakaowe.
- Zamknij pokrywę multicookera i włącz program do pieczenia ciast TORTA (3), czas 55 minut.
- W czasie pieczenia nie podnoś pokrywy, dopiero po upływie 50 minut możesz ją otworzyć. Pozwól dopiec się ciastu i lekko odparować.
- Sprawdź patyczkiem czy ciasto się upiekło, tak jak to robisz piekąc w piekarniku. Upieczone wyjmij i wystudź na kratce, a w tym czasie przygotuj jabłka.
Ciasta pieczone w multicookerze są niezwykle delikatne i puszyste, a strukturą przypominają ciasta gotowane w kąpieli wodnej. Bez wątpienia ciasta z multicookera znacznie dłużej zachowują świeżość, co jest spowodowane tym, że z pieką się w niższej temperaturze, a jednocześnie nie tracą wilgoci podczas pieczenia.
Jabłka smażone w brązowym cukrze z dodatkiem likieru gruszkowego
Składniki:
- 1 duże jabłko lub 2 mniejsze
- 100 g brązowego cukru
- 250 ml wody
- 120 ml likieru gruszkowego
- 3 łyżki soku z cytryny
- Jabłka obierz ze skórki, wytnij gniazda nasienne – pokrój na cienkie plasterki.
- Do misy multicookera wsyp cukier i wlej wodę – ustaw program obsmażania SOFFRITTO (6) na 10 minut. Po około 5 minutach dodaj pokrojone jabłka i mieszając co jakiś czas usmaż je w syropie. Pod koniec smażenia wlej likier gruszkowy i sok z cytryny.
- Gdyby jabłka były według Ciebie za słabo podsmażone, zwiększ czas pracy multicookera.
- Jabłka razem z ewentualnym syropem wyłóż na przestudzone ciasto.
W podobny sposób można przygotować dowolne owoce. Zmniejszając lub zwiększając czas pracy multicookera można tworzyć gęstsze lub rzadsze syropy.
Multicooker Twist 2945 Ariete – dane techniczne
Multicooker Twist składa się z owalnego urządzenia (korpusu) z panelem sterowania, szklanej pokrywy i misy. W wyposażeniu dodatkowym są: łyżka, łopatka, kubeczek-miarka, mieszak, podkładka do gotowania na parze. Z tyłu milticookera jest niewielki pojemnik, gdzie gromadzi się woda ze skroplonej pary. Na pokrywie znajduje się zawór pary.
Możliwość ustawienia temperatury to zakres od 35 do 180 stopni Celsjusza.
Funkcja zaprogramowania opóźnienia rozpoczęcia pracy jest możliwa nawet z 24 godzinnym wyprzedzeniem. Bez wątpienia aż tak długie opóźnienie włączenia nie jest stosowane na co dzień. Sprawdza się jednak już kilkugodzinne, kiedy wychodzimy do pracy, ale po powrocie chcielibyśmy mieć na przykład gotową zupę.
Misa multicookera jest niezwykle lekka i posiada ceramiczną powłokę, która zapobiega przywieraniu.
Do zestawu dołączona jest szczegółowa instrukcja z tabelami ułatwiającymi wybór funkcji i ustawianie czasu działania oraz zbiór przepisów, które na początku niezwykle ułatwiają oswojenie się z urządzeniem.
Jakie opcje ma zaprogramowane multicooker Twist
Multicooker Twist posiada 30 programów, które można wykorzystać w codziennym gotowaniu. Są to: gotowanie mleka, przygotowywanie risotto, pieczenie ciast, duszenie, podgrzewanie, gotowanie, obsmażanie, smażenie, poszetowanie, rozmrażanie, gotowanie na parze ryb, mięs i warzyw (są to osobne programy), gotowanie zupy, wolne gotowanie, foundee, ser, dżem, jogurt, chleb, polenta, pilaw, grill, budyń, sterylizacja i wyrastanie. Dodatkowa, znajdująca się na końcu multifunkcja, pozwala na tworzenie własnych konfiguracji.
Czy warto kupić multicooker Twist 2945 Ariete
Multicooker Twist jest doskonałym wyborem dla wielu ludzi. Ci, którzy nie mają tradycyjnej kuchenki będą nim zachwyceni. Sama byłam przez ładnych kilka miesięcy bez kuchni, kiedy remontowałam dom i pamiętam jak trudno było mi coś ugotować. Z pewnością taki multicooker znacząco ułatwiłby mi wtedy życie.
Multicooker to także zdrowsze jedzenie, gdyż można gotować w niższej temperaturze, która utrzymuje się na stałym poziomie bez naszego dozoru.
Ze względu na niewielkie tak naprawdę rozmiary i wszechstronność zastosowania, multicooker zaoszczędza sporo miejsca w szafce. Osoby rozpoczynające samodzielne życie zauważą, że jedno urządzenie zastąpi garnki, patelnię, frytkownicę, wolnowar, parowar… Jest to zatem doskonały pomysł na prezent ślubny lub dla kogoś wchodzącego w dorosłe życie.
Czy w tym urządzeniu wyrobi się ciasto na chleb?
Agnieszko, niestety nie. To urządzenie nie posiada takiej funkcji. Jedna z końcówek służy do mieszania w trakcie gotowania czy duszenia, ale nie sprawdzi się raczej do wyrobienia ciasta chlebowego.
witam, czy warto kupić to urządzenie z myślą o wypiekaniu chleba i ciast?
Jeśli miałoby służyć tylko i wyłącznie do tego celu, to raczej nie. Lepiej zainwestować w wypiekacz do chleba, choć dla mnie najlepszą formą jest piekarnik. Z maszyny do chleba korzystałam krótko i nigdy nie udało mi się uzyskać tak smacznego chleba jak z piekarnika.
Witam, Czy jest możliwość włączenia mieszadła bez konieczności podgrzewania . Najniższa temperatura jest 35 stopni . Chciałabym poprostu wymieszać potrawę?
Pozdrawiam
Witaj Patrycjo.
Niestety nie pomogę Ci, bo nie wiem 🙂 Najprościej byłoby przesłać zapytanie do producenta lub dystrybutora.
Pozdrawiam serdecznie.
Czy mozna wlozyc do tej misy forme aby wypiec ladny chleb? Jesli tak to jaką kupic?. Bo w tej wielkiej misie ten chleb wychodzi taki plaski
Panie Sylwestrze, szczerze mówiąc nie mam pojęcia. Misa jest tak skonstruowana, że ciepło rozchodzi się w miarę równomiernie. Jak się wstawi formę w innym kształcie to finalnie może być różny efekt. Wstawiając tę formę do misy może dojść do uszkodzenia misy bo będzie się ona nagrzewać, ale nie na całej powierzchni odda ciepło. Wstawiając formę bezpośrednio do urządzenia, może ono grzać zbyt mocno.
Chyba najprościej sprawdzić to metodą prób i błędów. Choć ja chyba nie ryzykowałabym uszkodzeniem urządzenia.
Czy upieke w tym urzadzeniu całego
np. kurczaka?Pozdrawiam
Joanno, najwyżej taki niewielki. Poza tym to urządzenie raczej nie nadaje się do takiego klasycznego pieczenia. Tutaj grzanie jest od dołu, a nie – jak w przypadku piekarnika – ze wszystkich stron. Świetnie jednak udusi się w mniejszych lub większych kawałkach.
Pozdrawiam również 🙂
Dziękuję?
Pozdrawiam serdecznie 🙂
Niestety u mnie ciasto Zeberka nie wyszło, całkowity zakalec. Zastanawiam się, czy proporcje się zgadzają, 450g mąki to bardzo dużo. Kiedy należało dodać wodę? Brak tej informacji w przepisie.
Daga, faktycznie informacja o wodzie umknęła. Bardzo przepraszam, już poprawione.
Nie wiem dlaczego wyszedł zakalec. U mnie na zdjęciu jest to ciasto z przepisu 🙁
Dzień dobry, zastanawiam się nad kupnem tego urządzenia ale zastanawia mnie jeden fakt – nie widzę tam opcji ugotowania ryżu (osobny program do prostego ugotowania ryżu) – czy gotowała Pani w nim ryż ? Czy może Pani napisać jak to zrobić – jaki wybrać program / temperaturę / na ile minut ?
Panie Jacku, nie gotowałam w nim ryżu. Pewnie dlatego, ze mam ryżowar.
Nie podpowiem którym programem się posłużyć 🙁 Ja najczęściej wykorzystuję to urządzenie do smażenia w głębokim tłuszczu. Tu jest rewelacyjne. Czasami zupy robię i duszone mięsa czy gulasz.
Czy ma Pani instrukcje w języku polskim i mogłaby Pani mi ja wysłać?
Na pewno mam, poszukam. Proszę odezwać się do mnie na maila blog (@) daylicooking.pl to prześlę skany 🙂
Po przeczytaniu artykuły od razu sprawdziłam różnice multicookera a thermomixa, ale również znazłam robota chef Kenwood? Ktoś może miał? Każde służy do czegoś innego – jakie byście wybrali?
Nie znam Kenwooda zupełnie. Warto poczytać opinie na stronach zakupowych, może one pomogą w wyborze.
Moja koleżanka jest w posiadaniu tego urządzenia i wychodzą jej tak pyszne dania, że sama się nim zainteresowałam. Przygotowuje dania z taką łatwością – a smakują naprawdę obłędnie!
Dla mnie takie urządzenia to sposób na ogarnięcie czasu 😉 Sprawdzają się także idealnie podczas kilkudniowych wyjazdów na camping. Mało miejsca, mało czasu? Polecam multicookery 🙂
No przyznam, że jestem zaskoczona jego wielofunkcyjnością. Pomyślę nad nabyciem takiego sprzętu 🙂
Świetnie że recenzja poparta jest przepisami, to urządzenie jest na prawdę wszechstronne, na pewno sporo ułatwia
Wszystkie dania wyglądają bardzo smacznie, zainteresował mnie domowy jogurt. Pycha.
bardzo zachęciłaś mnie na zebrę, dawno nie robiłam, a to jedne z moich ulubionych ciast 🙂
Jakie apetyczne przepisy, aż ślinka cieknie na sam widok! Urządzenie może być bardzo pomocne.
Podejrzewam, że najchętniej wykorzystywałabym do robienia zup i ciast. 🙂
Ma funkcję wolnowaru, więc karkówka, łopatka czy schab przygotowany na kanapki lub do drugiego dania to u mnie częste produkty z multicookera.
Pałki w sosie:
Pałki – 6-7 szt.
1 łyżka majonezu
Woda – 50 ml
100 g keczupu
Czosnek
Sól, przyprawy
WYKONANIE: Keczup zmieszać z czosnkiem do smaku. Pałki kurczaka posolić i posypać czarnym zmielonym pieprzem, posmarować keczupem z czosnkiem. Do misy multicookera wlać niedużą ilość oleju i obsmażyć pałki na programie PIECZENIE lub SMAŻENIE przez 10 minut. Wyłączyć program „Pieczenie” lub “Smażenie”.
Zalać pałki mieszanką majonezu i wody, gotować na programie „Duszenie” przez 30-40 minut.
Czy da się w tym ugotować rosół?
Tak, multicooker nadaje się do tego. Można w nim, niezależnie od dedykowanych funkcji, ustawić określoną temperaturę. Działa także jak klasyczny wolnowar.
Nie ma lepszego rosołu od gotowanego w temp. 80 – 90 st C. Czas zależy od wyboru temperatury (80 – LOW, 90 HIGH) i składników. Owszem, mała niby pojemność, ale w tym przypadku można zalać składniki (warzywa na dno) po brzegi. Jest bardzo esencjonalny. Jeśli mięso jest z drobiu nastawiam temp. 85 st. i czas 4, 5 – 5 godz. Najczęściej zapach rosołu jest moim budzikiem, bo korzystam z funkcji opóźnienia.
Słyszałam wiele o tym sprzęcie, ale ja już chyba na nic nie dam się namówić. Mam tyle sprzętu, że kuchnia pęka w szwach. No chyba, że powiększe kuchnie 🙂
U mnie też już miejsca brak na nowe kuchenne urządzenia, ale i tak czasem na jakieś się skuszę. 😉
Super! Nowy sprzęt do wypróbowania 😀
Ciekawe urządzenie , jak widać sporo tego typu sprzętów zaczyna się pojawiać. Świetna alternatywa dla kuchenki, wspomniałaś tez o benefitach zdrowotnych. Jedynie co mnie ciekawi to koszt czegoś takiego . Recenzja na najwyższym poziomie, brawo.
Ja nie lubię działać w kuchni i właściwie jest to konoeczność ? Dlatego wszystkie sprzęty ułatwiające gotowanie uwielbiam ?
No, muszę przyznać, że zaciekawiłaś mnie tym urządzeniem. Lubię takie nowinki techniczne. Niedawno kupiłam wolnowar ale może za jakiś czas pomyślę o Multicookerze ?
Pierwszy raz słyszę o takim urządzeniu i muszę przyznać że ciekawe jest. Czego to ludzie
nie wymyślą 🙂 Narobiłaś sie troszkę Małgosiu żeby nam go tu zareklamować 🙂
W życiu o czymś takim nie słyszałam, bo nie mam rodziny i nie gotuję.
Idealne urządzenie, fajnie, żeby wszystko się samo robiło, bez mojego udziału.
Tak serio niesamowite, co teraz powstaje i ułatwia przyrządzanie posiłków.
Recenzja znakomita.
Dobry pomysł na prezent, ale sama się też przyjrzę, chyba mi się przyda.
Moja Droga, ile to testów poczyniłaś na tym sprzęcie. No jestem pod wrażeniem. Bardzo rzetelna recenzja.
Hmm, multicooker, cos czego w tej chwili nie ogarniam, ale przy braku kuchenki to jednak czy ja wiem? No bo robię jogurt 8 godzin, a w tym czasie co z obiadkiem? Pewnie bym znalazła dla niego zastosowanie, ale obok nie zamiast kuchenki, lubię eksperymenty.
Iwonka, jogurt na noc sobie nastawiasz 😉
U mnie rodzinka liczna, do tego sportowcy, zatem wymagana zwiększona liczba posiłków, zastanawiam się, czy to urządzenia by za nami nadążało. 😉 Bez kuchenki to jednak nie dam rady.