Bajgle z mąki chlebowej, a może to są obwarzanki? Jak zwał, tak zwał – sprawdź jakie są pyszne.
Bajgle z mąki chlebowej to grube oponki z drożdżowego ciasta, miękkie, o strukturze zbliżonej do struktury chleba. Najczęściej zaparza się je przed pieczeniem gotując krótko. Natomiast obwarzanki są chrupiące, poskręcane i nieco cieńsze niż bajgle. Z bajgli zrobisz pyszną kanapkę, z obwarzanka już raczej byłoby ciężko.
Czym są w takim razie moje dzisiejsze “kółeczka”? Bajglami czy obwarzankami? Jak mam je nazwać, aby nie narazić się na krzyk, że to nie jest to? ? W sumie to nieważne jak je nazwiemy, bo są po prostu pyszne. Pszenne ciasto drożdżowe z dodatkiem mąki chlebowej, które powstaje bardzo szybko. Nie trzeba go długo zagniatać ani czekać wiele godzin aż wyrośnie. Najistotniejszą jednak cechą tego ciasta jest to, że podczas wyrabiania nie klei się i nie trzeba podsypywać dodatkowo mąką. Z tego ciasta “ulepisz” cokolwiek zechcesz, bo jest niezwykle plastyczne i podatne na kształtowanie. W związku z tym, że nie dosypujesz mąki podczas wyrabiania, możesz formować je tak długo aż uzyskasz odpowiedni dla siebie kształt i ciasto nie stwardnieje po kolejnym zagniataniu. Pamiętaj, że Twoje bajgle-obwarzanki wcale nie muszą mieć idealnych kształtów. Nie są z maszyny, ani wykrawane według szablonu – są Twoje ?
Bajgle z mąki chlebowej – przepis
Składniki na około 20 sztuk:
- 400 g mąki pszennej chlebowej
- 300 g mąki pszennej typ 500
- 200 ml mleka
- 250 ml wody
- 1 saszetka suchych drożdży (7 g)
- 25 g masła miękkiego
- 2 łyżeczki drobnej soli
- 2 łyżeczki cukru
Bajgle z mąki chlebowej – jak zrobić
- Mąkę pszenną i chlebową przesiej przez sito do większej miski, wsypać sól, cukier, suche drożdże – lekko przemieszaj.
- Wodę i mleko podgrzej, aby były dobrze ciepłe, ale nie gorące – wlej do suchych składników.
- Na koniec dodaj masło i wszystko razem zagnieć na gładkie i elastyczne ciasto, które nie będzie się kleiło ani do miski, ani do rąk. Można zagniatać w dużej misce lub na blacie.
- Wyrobione ciasto przykryj czystą ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Ciasto powinno podwoić swoją objętość, a może to trwać pół godziny do godziny.
- Wyrośnięte ciasto zbij dłonią i zagnieć ponownie – wystarczy pół minuty.
- Następnie podziel na tyle kawałków, ile planujesz zrobić obwarzanków. Ja podzieliłam ciasto najpierw na poł, a potem z każdej porcji odkrawałam mniejsze kawałki. UWAGA: ciasta drożdżowego nie powinno się odrywać lecz odkrawać.
Formowanie obwarzanków i pieczenie
- Niestety zagapiłam się i nie zrobiłam zdjęć jak formowałam obwarzanki, jednak postaram się opisać to jak najdokładniej. W razie niezrozumienia, śmiało do mnie pisz.
- Porcje ciasta przeznaczonego na obwarzanek podziel jeszcze na dwie części.
- Na blacie lub stolnicy każdą część dłońmi uformuj w niezbyt gruby wałek – nie musisz podsypywać mąką, gdyż ciasto jest idealnie elastyczne i nie klei się ani do rąk, ani do blatu, więc można próbować po kilka razy bez obaw o nadmierną twardość ciasta.
- Oba wałeczki skręć razem w spiralkę, a ich końce połącz, aby powstał okrąg.
- Obwarzanki układaj na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i pozostaw na około 10 minut, aby podrosły.
- Przed pieczeniem przy pomocy pędzelka posmaruj każdy obwarzanek ciepłą wodą i obsyp ulubionymi ziarenkami, ja użyłam sezamu.
- W tym czasie nagrzej piekarnik do temperatury 180 stopni (termoobieg, grzanie góra-dół).
- Obwarzanki wstaw do nagrzanego piekarnika piecz przez 15-19 minut do odpowiedniego przyrumienienia. Czym grubszy jest obwarzanek, tym dłużej się piecze.
- Upieczone zdejmij z blachy i wystudź na kratce.
Domowe pieczywo jest zawsze najlepsze
Odkąd zaczęłam piec chleby i bułki, to coraz rzadziej je kupuję, bo niestety jest bardzo niewiele miejsc, gdzie piecze się według tradycyjnych metod. W związku z tym również na moim blogu jest sporo prostych i sprawdzonych przepisów na pieczywo. Możesz znaleźć bułki i chleby na drożdżach, a także pieczywo na zakwasie, które od pewnego czasu gości w mojej kuchni i na blogu. Jeśli chcesz zacząć piec na zakwasie, ale nie wiesz jak się do tego zabrać, zajrzyj do wpisu, gdzie dokładnie opisałam jak samodzielnie zrobić zakwas od podstaw.
Z takiego zakwasu możesz upiec pyszny, pachnący i długo zachowujący świeżość, chleb żytni z pestkami dyni. Sprawdź także jak pyszne są bułeczki drożdżowe pszenno-kukurydziane – polecam Ci je.
Mój chleb na zakwasie zachowuje świeżość przez 4 dni. Potem jest już suchszy, ale cały czas pyszny. Ba nawet smaczniejszy i z pewnością zdrowszy.
Mój chleb chyba nie wytrzymuje tak długo 😉
Ale faktem jest, że zakwasowy jest dłużej świeży niż drożdżowy (y)
Koniecznie muszę wypróbować przepis. Zawsze byłam nimi zafascynowana – może dlatego, że zawsze w serialach zajadają się bajglami jak na przykład w moim ulubionym Suits ( W Garniturach).
Na pewno do jedzenia są bardziej poręczne jak bułki. Prawdziwe bajgle parzy się przed pieczeniem, ale moje też nie są złe 😉
Wyglądają perfekcyjnie. Wzięłabym jednego.
ależ częstuj się nawet trzema 😉
Uwielbiam obwarzanki o dziwo raz na Ruski rok zdarza mi się zrobić 😀 Ale ja robię nieco inaczej, najpierw chwilę obgotowuje w wodzie z soda oczyszczoną a potem pieczę
Dlatego właśnie napisałam, że nie wiem jak je nazwać, bo ani to klasyczne obwarzanki, ani klasyczne bajgle 😉