Jajecznica z kurkami na maśle to niemal obowiązkowe danie jesienią. Dobre jajka, pachnące, świeże kurki i odrobina masła – brzmi zachęcająco?
Jajecznica z kurkami na maśle często gości na moim jesiennym, śniadaniowym stole. Do tego pajda swojskiego chleba i chyba niewiele więcej potrzeba do szczęścia. Kiedyś nie doceniałam kurek, teraz je uwielbiam – także pod postacią jajecznicy w kurkami na maśle 😉 Zrobienie jej to naprawdę proste i szybkie zadanie. Najwięcej czasu zajmie oczyszczenie kurek, ale i na to mam prosty sposób – znajdziesz go pod przepisem. A zatem zapraszam na jedno z najsmaczniejszych jesiennych śniadań – jajecznica z kurkami na maśle już czeka 😉
Na skróty
Przepis na jajecznicę z kurkami na maśle
Składniki na 2 porcje
- 6 dużych jajek – najlepiej takich swojskich, tzw. wiejskich lub z wolnego wybiegu
- 1 nieduża cebula
- dwie garście świeżych kurek – ilość jest opcjonalna, dodaj tyle, ile lubisz
- 4 łyżki masła
- 2 lekko czubate łyżki kwaśnej, gęstej śmietany
- opcjonalnie: szczypiorek
- sól i pieprz do smaku
Jak zrobić jajecznicę z kurkami na maśle
- Oczyść, umyj i osusz kurki – jak to zrobić najsprawniej piszę niżej.
- Większe kurki możesz pokroić na mniejsze kawałki, ale nie jest to konieczne.
- Cebulę obierz i pokrój w kostkę, tak drobną jak lubisz.
- Jajka wbij do miseczki, dodaj śmietanę, sól i świeżo mielony pieprz. Wszystko razem lekko roztrzep widelcem lub trzepaczką rózgową.
- Rozgrzej patelnię i włóż masło. Ja używam zwykłego, bo lubię jego zapach jak nieco się przysmaży. Możesz jednak użyć klarowanego jeśli wolisz.
- Kiedy masło się stopi, dołóż cebulę i na średnim ogniu zeszklij ją.
- Do zeszklonej cebuli włóż kurki i mieszając podsmażaj około 4-5 minut. Mieszaj, aby nic nie przypaliło się.
- Następnie wlej jajka roztrzepane ze śmietaną i przyprawami. Mieszając smaż, aż zetną się do odpowiedniej dla Ciebie konsystencji.
- Podawaj z posiekanym szczypiorkiem i pajdą chleba.
Jajecznica z kurkami na maśle – wskazówki
Możesz zrezygnować z dodatku śmietany, nie jest ona niezbędna. Dlaczego ja ją dodaję? Śmietana ciekawie podkręca smak i nadaje jajecznicy lekkości i pulchności. Warto wypróbować ten sposób nie tylko smażąc jajecznicę z kurkami na maśle, ale i zwyczajną jajecznicę. Możesz również zamienić kwaśną śmietanę na słodką lub na mleko.
Zamiast szczypiorku możesz dodać dowolne, ulubione zioła. Ja bardzo często dodaję również (lub tylko) posiekany koperek albo natkę pietruszki.
Jak sprawnie i szybko oczyścić kurki
Jajecznica z kurkami na maśle nie przekonuje każdego z dość prozaicznego powodu. Wielu rezygnuje z kurek ze względu na to, że – jak im się wydaje – nie tak łatwo i szybko je oczyścić. Jednak jest to prostsze niż może się wydawać. Mam sprawdzony wielokrotnie prosty i szybki sposób na oczyszczenie kurek z piasku. Jak to zrobić? Oczyść wstępnie kurki z resztek piasku czy liści, a następnie przełóż je do miseczki i zasyp 2-3 łyżkami drobnej soli. Potrząśnij miseczką tak, aby sól obsypała wszystkie kurki. Następnie pozostaw to na kilka-kilkanaście minut.
Po tym czasie kurki stracą na swojej jędrności, a w miseczce pojawi się trochę wody – to nic, tak miało być. Zalej je zimną wodą i wypłucz dokładnie, zrób nawet 2 i 3-krotnie jeśli będzie taka potrzeba.
A jeśli kurki nadal będą miały w sobie drobinki piasku? Wtedy powtórz czynność raz jeszcze – zasyp solą, odstaw, wypłucz.
Niektórzy polecają oczyszczanie kurek przy pomocy pędzelka, nawet spotkałam się z tym, że ktoś zasypuje je mąką. Pierwszy sposób jest bardzo żmudny i czasochłonny, a jednak nie gwarantuje zadowalającego efektu. Drugi sposób to… Hmmm… Raz tak zrobiłam i wyszła mi jedna wielka klucha, nie polecam więc. Ty jednak możesz próbować wszystkiego, aby znaleźć najlepszy dla siebie sposób na oczyszczenie kurek z piasku.
Przepisy na śniadania z jajkami w roli głównej
Jajka są bardzo pożywne i – co tu dużo mówić – smaczne. Ja najczęściej na śniadanie gotuję jajka na miękko, ale przecież można je podawać na niezliczoną ilość sposobów. Bez wątpienia jednym z najbardziej kolorowych (i pysznych!) sposobów jest szakszuka. Najpopularniejszą (i chyba taką podstawową) jest szakszuka pomidorowa, czyli jajka gotowane w gęstym sosie ze świeżych pomidorów.
Jednak równie smaczna jest szakszuka z grzybami – pięknie pachnie, jest sycąca i oryginalnie wyglądająca. Wypróbuj więc mój przepis na szakszukę z grzybami – danie bardzo jesienne, choć można je przygotowywać cały rok. Jeśli masz mrożone grzyby, to grzybowa szakszuka jest w zasięgu Twojego smaku praktycznie przez cały rok. Sprawdzą się także pieczarki – dostępne niezależnie od pory roku.