„Szabatowe przepisy. 100 receptur na żydowskie dania”, książka Marca Grossmana wydana przez Wydawnictwo Znak.
Połączenie klasyki kuchni żydowskiej z nowoczesnością zachodniego świata. Tradycyjna koszerność spleciona z różnorodnością kuchni z różnych zakątków świata – to własnie „Szabatowe przepisy. 100 receptur na żydowskie dania”, najnowsza książka autorstwa Marca Grossmana. Bajgle, sernik z czereśniami, chlebek bananowy, chałka, czulent… Długo można wymieniać, ale wiele z tych dań znamy, choć nie zawsze kojarzymy z kuchnią żydowską.
Na skróty
Kim jest Marc Grossman
Marc Grossman jest potomkiem aszkenazyjskich Żydów i jednocześnie rosyjskich emigrantów. Wychował się na nowojorskim Manhattanie, obecnie jest mieszkańcem Paryża. Jest twórcą i właścicielem sieci popularnych restauracji i autorem książek kulinarnych. Sam o sobie mówi, że nie jest praktykującym Żydem i nie wychowywał się w religijnym domu. Pracoholikiem, który pozostawiony samemu sobie, bez reszty oddaje się pracy zapominając o świecie. Jednak ze wszystkich tradycji judaizmu jest coś, co do niego przemawia: idea szabatu, czyli czas na odpoczynek i celebrację świątecznego posiłku.
“Szabatowe przepisy. 100 receptur na żydowskie dania”
W książce, oprócz oczywiście “kilku słów od autora”, znaleźć można spory zbiór przepisów na szabatowe dania oraz te, jakie serwowane są w pozostałe dni. Tak naprawdę bez wielkich udziwnień, ale po prostu smacznie i prosto. Są tu także przepisy na tradycyjne potrawy podawane podczas innych żydowskich swiąt oraz przepisy z paryskich restauracji autora: Bob’s Juice Bar, Bob’s Bake Shop i Bob’s Café. Nie są to oficjalnie koszerne restauracje, ale serwuje się w nich w większości bezmięsne dania, przygotowywane na podstawie żydowskich przepisów. Natomiast przepisy w książce są przepisami koszernymi.
Czy warto sięgnąć po książkę Marca Grossmana „Szabatowe przepisy. 100 receptur na żydowskie dania”?
Jeśli interesują Cię kuchnie i zwyczaje innych kultur, to uważam, że tak. Jeśli lubisz proste dania – zajrzyj do tej książki. Tak, jak wspomniałam powyżej, jest wiele potraw, jakie lubimy i znamy, ale nie zawsze wiemy z jakiej kuchni się wywodzą. W książce odnalazłam przynajmniej kilka, które mnie zaskoczyły 🙂
Książka została wydana przez Wydawnictwo Znak. Będzie miała swoją premierę 8. listopada 2023 r. Ma twardą, bardzo solidną okładkę i zszywane kartki, co jest już chyba rozpoznawalnym znakiem wydawnictwa. Jest to pierwsze wydanie, a tłumaczyła je Eliza Kasprzak-Kozikowska. Wydawnictwu Znak dziękuję za egzemplarz recenzencki.