Właściwy wybór zlewozmywaka do kuchni jest dość istotny dla komfortu późniejszego użytkowania kuchni. Wie o tym każdy, kto choć trochę gotuje i piecze. Sklepy stacjonarne i internetowe pełne są najróżniejszych modeli, zachwalając każdy z nich. Jak jednak wybrać taki, który naprawdę będzie najlepszy? Postaram się Wam pomóc, korzystając z moich własnych doświadczeń.
Jak dobrać zlewozmywak najlepszy do naszej kuchni?
Zanim przystąpimy do wyboru odpowiedniego zlewozmywaka, należy zastanowić się czego od niego oczekujemy i w jaki sposób będziemy z niego korzystać. Zupełnie inne potrzeby ma ktoś, kto niewiele gotuje, a kuchnia służy mu do przygotowywania szybkich i prostych posiłków tylko podczas weekendów, a zupełnie czegoś innego oczekuje od zlewu osoba gotująca codziennie i nie tylko proste potrawy. O ile pierwsza osoba może pozwolić sobie na wybór pod kątem wyglądu, to ta druga raczej powinna bardziej zwrócić uwagę na funkcjonalność. Nie zawsze bowiem atrakcyjny wygląd idzie w parze z funkcjonalnością.
Kształty zlewozmywaków
Zlew jednokomorowy
Jest dobrym wyborem nie tylko do małej kuchni, ale także w sytuacji, kiedy korzystamy ze zmywarki. To ona przejmuje największy ciężar zmywanych naczyń. Warto zwrócić uwagę, aby taki zlew był odpowiednio szeroki i głęboki. W przypadku kuchni “czynnej” sporadycznie, może być niewielki i płytki. Jednak do kuchni, która pracuje pełną parą, powinien to być zlewozmywak szerszy i głębszy. Dlaczego? Wystarczy wyobrazić sobie największy domowy garnek w takim zlewie. Czy uda się go wygodnie umyć? Czy uda się go dobrze i wygodnie opłukać pod bieżącą wodą? Dużych garnków raczej nie myje się w zmywarkach, gdyż zajmują dużo miejsca i takie zmywanie staje się nieekonomiczne.
Zlew dwukomorowy
Kiedy w kuchni nie ma zmywarki, taki zlew jest bardzo przydatny. Można zmywać naczynia w jednej komorze, a do wstępnego odsączenia z wody, przekładać do drugiej komory. Jeśli mamy większą ilość warzyw czy owoców, które chcemy umyć, wtedy także z pomocą przyjdzie druga komora: myjemy w jednej, a umyte przekładamy do drugiej. Dwukomorowy zlewozmywak może stanowić alternatywę dla suszarek do naczyń.
Zlew trzykomorowy
Od pewnego czasu i takie są w sprzedaży. Między jedną, a druga komorą znajduje się trzecia, najczęściej znacznie mniejsza. Można ja wykorzystać do płukania warzyw, owoców czy też ich odsączania po umyciu.
Zlew z ociekaczem
Zlewozmywaki z ociekaczami najczęściej dotyczą jednokomorowych, ale są też i dwukomorowe. Taki ociekacz to dobry zamiennik suszarki do naczyń. Jeśli myjemy duże garnki, to na takim ociekaczu bardzo wygodnie można je “podsuszyć”.
Sposoby montażu zlewozmywaka
Kuchenne zlewozmywaki można zamontować w następujący sposób:
- nakładając je na korpus szafki (najprostszy i najwygodniejszy sposób, bo nie wymaga precyzyjnego docinania blatu),
- nakładając je na wycięty w blacie otwór,
- montując je na specjalnym stelażu bezpośrednio do ściany.
U mnie jednokomorowy, ale duży, głęboki i …okrągły 😀 I duże garnki i miski cudnie się w nim mieszczą. A że gotowania u mnie mnóstwo, więc i duże gary często w użyciu :))
Bardzo ciekawy i przydatny artykuł Małgosiu <3
Pozdrawiam ciepło, Agness:)
Niestety mam obrzydliwy metalowy zlew. Wcześnie ceramiczny, który przybrał okropną barwę.
Koniecznie wymienię.
Dzięki za cenne uwagi.
Ja właśnie zmieniam kuchnię 🙂 w listopadzie stanie nowa, z nowym zlewozmywakiem. świetny wpis skorzystam z rad i myślę, ze dla wielu będzie on inspiracją 🙂
I właśnie o to chodzi, często przed przeprowadzką człowiek nie zdaje sobie sprawy z funkcjonalności mieszkania, dopiero przy drugim remoncie wie czego by chciał, co mu przeszkadza, a co denerwuje. Ja w tej chwili już bym wybrała inaczej, metalowy zlew to obrzydliwość, ale… wtedy tego nie wiedziałam, teraz wybrałabym inaczej… Niestety, możliwości większego remontu brak.
Wpis idealny do mojej ideu wymiany zlewozmywaka. Mam granitowy z ociekaczrm i drugą komorą malutką. I ona jest dla mnie zupełnie zbędna. Dziś też wybieram duzy ceramiczny.
To bardzo ważny wybór. Każdy zlewozmywak jaki wybierzemy do kuchni musi być przemyślany. Miałam ceramiczny, ale przy dłuższym użytkowaniu przebarwia sie od detergentów i jest wrażliwy na zarysowania. Granitowy nie sprawdził się u moich bliskich – łatwo się przebarwia. Więc teraz mam kompozytowy. Najlepszy dla mnie do tej pory.
Kompozyt to nic innego jak zmielony granit (kwarc) połączony akrylem, dlatego często stosuje się to pojęcie zamiennie z zlewozmywaki granitowe