Sos remuladowy idealny do jajek, hot dogów, wędlin i kanapek. Nie kupuj, zrób go samodzielnie.
Sos remuladowy to moja słabość. Uwielbiam go do dodawać do wędlin, zimnych mięs, a przede wszystkim do hotdogów. Kwaskowaty, gęsty, doskonale doprawiony stanowi idealne uzupełnienie. Czasami podczas dalszych podróży zatrzymuję się na stacjach paliw i kupuję kawę. Hotdoga oczywiście też – zgadnij z jakim sosem 😉
Czym jest sos remuladowy? To sos na bazie majonezu z drobniutko posiekaną kapustą i ogórkami. Poniższą recepturę stworzyłam nieco “na oko”. Poczytałam składy gotowych sosów, zajrzałam do kilku starych książek z przepisami. Z tego wszystkiego skomponowałam to, co smakowo najbardziej przypadło mi do gustu. Najbardziej zaskakującym składnikiem była świeża biała kapusta. Przyznam się, że początkowo wydawało mi się to dziwne, ale finalnie okazało się trafione w punkt. Kapusta i konserwowe ogórki dodają zwykłemu majonezowi “pazura”, czyli ostrości – po zmieszaniu wszystkiego tworzy się bardzo pyszna kompozycja.
Oto przed Wami moja wersja tego pysznego sosu do hot dogów, wędlin i kanapek. Jednak uwaga: moja wersja to wersja “komercyjnego” sosu remuladowego, jaki możemy obecnie kupić w sklepach. O oryginalnym, tradycyjnym sosie remuladowym napisałam pod przepisem.
Na skróty
Przepis na sos remuladowy
Składniki
- 1/3 szklanki białej kapusty startej na średniej tarce jarzynowej
- 1/3 szklanki ogórka konserwowego startego na średniej tarce jarzynowej
- 2 płaskie łyżeczki curry
- ocet do smaku
- sól do smaku
- 3 łyżeczki cukru
- 1 ½ szklanki majonezu (polecam domowy majonez)
Sposób wykonania
Do startej na tarce jarzynowej kapusty dodaj 1/3 łyżeczki drobnej soli. Wymieszaj wszystko, lekko ugnieć i odstaw na kilka-kilkanaście minut.
Po tym czasie kapusta powinna zmięknąć i puścić sok, odciśnij go. Możesz to zrobić rękoma lub przekładając kapustę na sito i dociskając łyżką.
Ze startego konserwowanego ogórka również odciśnij sok.
Do majonezu dodaj odciśniętą kapustę i odciśniętego ogórka oraz curry i cukier. Wymieszaj wszystko razem.
Przypraw według własnego smaku octem (sos powinien być kwaskowaty) i ewentualnie solą – ponownie wymieszaj.
Po przyprawieniu odstaw do lodówki przynajmniej na godzinę. Smaki przez ten czas “przegryzą się” i możesz – po spróbowaniu – dodać jeszcze soli lub octu.
Sos remuladowy – wskazówki
Gęstość sosu możesz regulować stopniem odciśnięcia kapusty i ogórków. Jeśli lubisz rzadsze sosy, nie odciskaj tak mocno. Jednak, aby nie rozrzedzić go za bardzo, najlepiej jest odcisnąć warzywa mocno, ale sok pozostawić do ewentualnego dolania na samym końcu.
Kapustę i ogórki konserwowe możesz zetrzeć na dowolnej grubości tarce – drobniej lub grubiej. Jedna z moich koleżanek blenduje je, ale jest to ryzykowne, bo można uzyskać zbyt rzadki sos.
Domowy sos remuladowy możesz przechować w lodówce nawet do tygodnia. Z moich obserwacji wynika, że smaki najlepiej przegryzają się kilkunastu godzinach.
Sos remuladowy tradycyjny
Sos remuladowy (fr. rémoulade), zwany także sosem duńskim tradycyjnie przyrządzany jest z majonezu, rozdrobnionych jajek ugotowanych wcześniej na twardo, z dodatkiem musztardy i czosnku.
Marta Norkowska, autorka książek kucharskich z początków ubiegłego wieku, zaleca dodanie szczypiorku i koperku. Natomiast Elżbieta Kiewnarska publikująca swoje przepisy podczas dwudziestolecia międzywojennego, preferowała rozdrabnianie w moździerzu natki pietruszki, estragonu, szczypiorku i koperku razem z ugotowanymi na twardo jajkami. Majonez miał tę masę jedynie “rozrzedzać”. Nie ma wątpliwości, że taki sos remuladowy był przede wszystkim zielony i bardzo aromatyczny.
W kuchni francuskiej do ziół dodawało się kapary z zalewy, korniszony i nieco “esencji z sardeli”.
*Źródło powyższych informacji historycznych: Wikipedia.
Jadalne prezenty dla smakoszy
Domowy sos remuladowy to również pomysł na jadalny prezent. Zapakowany do ładnego słoiczka lub buteleczki, ozdobiony kolorową etykietą i wstążką ucieszy nie jednego smakosza. Zawsze powtarzam, że najprościej jest kupić coś. Jednak włożenie w prezent swojego zaangażowania i czasu, które skutkuje własnoręcznie przygotowanym prezentem, jest czymś wyjątkowym 🙂
Zobacz inne moje propozycje jadalnych prezentów.