Czosnek konfitowany rozpływający się w ustach, aromatyczny i aksamitny. To wyjątkowy specjał, który łatwo przygotujesz w domu.
Czosnek konfitowany warto zrobić od razu w większej porcji. Nie jest ani trudny, ani specjalnie pracochłonny, pomijając obieranie. W zasadzie można powiedzieć, że całe przygotowywanie to właśnie to (dla niektórych) żmudne obieranie pojedynczych ząbków. Mnie to zajęcie nie nudzi, gdyż w tym czasie włączam sobie jakiś podcast lub audiobook. To jest zresztą doskonała metoda na każde niezbyt pasjonujące zajęcie 😉
Na skróty
Czosnek konfitowany – czym właściwie jest?
Czosnek konfitowany to nic innego jak obrane ze skórki ząbki czosnku upieczone w tłuszczu, w niskiej temperaturze. Najczęściej używa się oliwy z oliwek lub masła, a w ostateczności może to być dobry olej. Dodatkowo można dołożyć ulubione zioła czy suszoną ostrą papryczkę, co dodaje aromatu i smaku. Czosnek konfitowany traci charakterystyczną ostrość, nabiera łagodności i delikatności. Jest jednak nadal pachnący, a przy tym ma aksamitną, smarowną strukturę. Jak dokładnie to zrobić, przeczytasz poniżej. Nie podaję ilości, gdyż nie ma takiej potrzeby. Mogę jedynie podpowiedzieć, że jeśli należysz do wielbicieli czosnku, to zrób na początek przynajmniej z dwóch dużych główek. W przeciwnym razie możesz się rozczarować, że tak szybko zniknął 😉
Przepis na czosnek konfitowany
Składniki:
- główki czosnku
- dobrej jakości oliwa z oliwek, masło lub ewentualnie ulubiony olej
dodatkowo opcjonalnie:
- kawałki suszonej ostrej papryczki
- ulubione zioła (gałązki tymianku, rozmarynu, liście laurowe
- ziarna kolorowego pieprzu
Sposób wykonania
- Czosnek podziel na ząbki, a każdy ząbek obierz z łupinki.
- Obrane ząbki przełóż do niedużego naczynia do zapiekania lub niewielkiego garnka, który możesz wstawić do piekarnika.
- Całość zalej oliwą z oliwek lub dodaj masło, ewentualnie olej. Tłuszczu powinno być tyle, aby całkowicie pokrył czosnek.
- Możesz dołożyć liść laurowy, gałązki ziół lub ususzoną ostrą papryczkę.
- Naczynie przykryj szczelnie – jeśli nie masz pokrywki użyj papieru do pieczenia.
- Zapiekaj w piekarniku w temperaturze 100 stopni Celsjusza przez około 2 godziny. Pozostaw tam do wystudzenia. Nie należy temperatury podwyższać, gdyż wtedy będzie to czosnek smażony, a nie konfitowany.
Czosnek możesz konfitować także w garnku, jednak ta opcja wymaga większej precyzji i uwagi. Garnek powinien mieć grube dno, a temperatura tłuszczu musi być kontrolowana. Nie jest to najwygodniejsze, ale możliwe.
Możesz ząbki czosnku powkładać do niedużych słoiczków, zalać oliwą lub włożyć odpowiednią ilość masła. Dodaj ewentualnie ulubione przyprawy lub zioła. Zakręć dobrze słoiki i pasteryzuj podobnie jak inne przetwory, ale przynajmniej przez 2 godziny. Możesz nimi potem obdarować kogoś lub po prostu mieć pod ręką zapas.
Zastosowanie czosnku konfitowanego
Czosnek konfitowany można używać wszędzie tam, gdzie używa się świeżego. Należy jednak pamiętać, że nie jest tak pikantny jak świeży, więc oczekując dużej ostrości (na przykład w sosie czosnkowym) można się rozczarować. Smakowo i aromatycznie zyskają na dodaniu go między innymi:
- sosy do sałatek,
- sosy mięsne,
- gulasze,
- zupy,
- pasty kanapkowe,
- zupy,
- kromka świeżego chleba 🙂
Konfitowanie to stara metoda konserwacji żywności
Konfitowanie (w języku francuskim confire) pochodzi z południowo-zachodniej Francji i oznacza konserwowanie. W terminologii kulinarnej oznacza to długie i powolne gotowanie w tłuszczu w niskiej temperaturze. Generalnie nie powinno się przekraczać 90-100 stopni Celsjusza. Przy pomocy tej metody przedłużano kiedyś trwałość produktów, głównie mięsa, ale także i podrobów.
Ciekawostka:
We Francji do tradycyjnego konfitowania używa się tłuszczu gęsiego lub kaczego. Natomiast we Włoszech oliwy z oliwek. Wynika to ze zwyczajów kulinarnych i faktu, że Francja słynie z kaczek i gęsi, a Włochy z oliwy.
W średniowieczu owoce długo gotowane w syropie cukrowym również określano jako konfitowane. Obecnie tym sposobem przygotowujemy owocowe konfitury, poddając je długiemu gotowaniu w jak najniższej temperaturze. I nie warto ani tego czasu skracać, ani podwyższać temperatury. Tylko trzymanie się tych zasad zagwarantuje nam uzyskanie efektu, o jaki nam chodzi.
Sprawdź także jak smakuje samodzielnie zrobiony czosnek marynowany. Do niego również możesz dodać ulubione zioła, przyprawy czy ostrą papryczkę. Jeśli lubisz chrupać ostre smaki, ten czosnek jest dla Ciebie 🙂
Świetnie, że dziś trafiłam do Ciebie. Dostałam koszyk czosnku i zastanawiałam się co z nim zrobić. Będzie pysznie.
Kinga, ja również przymierzam się do zrobienia większego zapasu 😉 Miłego obierania czosnku 😉
Małgosia, od kilku dni właśnie tę czosnek za mną chodzi widzę go wszędzie czuję go wszędzie w mojej podświadomości. I to chyba jest znak że czas się za to zabrać! Nie zawiodę!
Kasiu ostatnio chyba jakaś moda zapanowałą na konfitowany czosnek. No i powiem Ci, że takie trendy modowe bardzo mi się podobają 😀