Sos winegret, a raczej vinaigrette, bo tak brzmi jego poprawna nazwa, pochodzi z kuchni francuskiej. Jest to po prostu zimny sos, który w wersji podstawowej powstaje z oliwy, octu, soli i pieprzu.
Sos winegret na wiele odmian i chyba każdy, kto robi go samodzielnie, ma swoje proporcje i ulubione dodatki. (Na pewno znajdą się tacy, którzy stwierdzą, że powinno się trzymać reguł i proporcji, ale czy zawsze kuchnia to laboratorium farmaceutyczne?…) Dla mnie sos winegret (vinaigrette) to zawsze wielka improwizacja. Czasami dodaję cytrynę, czasami ocet winny, a czasami jabłkowy czy śliwkowy. Nieraz dosmaczam go musztardą sarepską, innym razem francuską z całymi ziarenkami gorczycy. Zioła i czosnek też się trafiają. Dzisiaj sos winegret, jaki zrobiłam do sałaty lodowej – może i Tobie zasmakuje?
Przepis na musztardowo-ziołowy sos winegret do sałaty
Składniki:
- 5 łyżek oliwy (lub ulubionego oleju)
- 1 i 1/2 łyżki octu jabłkowego
- 1 płaska łyżka musztardy – u mnie sarepska
- mały ząbek czosnku
- 1/5 łyżeczki soli
- 1 łyżeczka płynnego miodu
- 1/5 łyżeczki świeżo mielonego pieprzu – u mnie kolorowy
- 1/4 łyżeczki suszonej bazylii
- 1/3 łyżeczki suszonego oregano
Sposób przygotowania i wskazówki
- Aby jak najsprawniej przygotować sos winegret użyj niewielkiego słoiczka z zakrętką.
- Czosnek obierz, posiekaj drobno, a następnie dodaj połowę soli i rozetrzyj całość czubkiem noża.
- Do słoiczka wlej ocet jabłkowy, dodaj musztardę, czosnek, miód oraz resztę soli. Wszystko razem wymieszaj aż do rozpuszczenia się soli.
- Następnie dodaj bazylię, oregano, pieprz oraz oliwę lub olej.
- Zakręć słoiczek i potrząsaj nim energicznie aż powstanie jednolita emulsja, czyli Twój sos winegret.
- Dodanie oliwy na końcu nie jest przypadkowe, gdyż w sól dłużej rozpuszczałaby się w tłuszczu.
- Połowę octu jabłkowego możesz zastąpić sokiem z cytryny.
Tym prostym sosem możesz skropić dowolną zieleninę: mieszankę sałat, pokruszoną sałatę lodową, kawałki selera naciowego etc. Sos może stać w lodówce przez 3-4 dni, jednak zrobiony na oliwie może zgęstnieć. Wtedy należy go wyjąć nieco wcześniej przed podaniem, aby ogrzał się i odzyskał płynność. Sprawdź inne moje przepisy na pyszne lekkie sałatki – nie tylko z wykorzystaniem sosu winegret.
Przepisy na sałatki
Sałatka z kurczakiem, warzywami i prostą pastą z fasoli to doskonała propozycja na drugie śniadanie. Niewątpliwie sprawdzi się idealnie jako danie na wynos – do pracy lub szkoły.
Natomiast dla lubiących różnorodność i mieszanie smaków słodkich z wytrawnymi polecam sałatkę, którą nazwałam “słodkie goni słone”. Owoce, warzywa i ser feta to jej podstawa – polecam.
Co pasuje do takich lekkich sałatek?
Do najprostszych sałatek doskonale pasuje kromka domowego chleba. Na blogu znajdziecie sporo przepisów na domowe chleby i bułki, ale dzisiaj polecam szczególnie pszenny drożdżowy chleb z serem. Tak, w środku niego znajdziecie żółty ser. Zachęcam do wypróbowania tego przepisu, bo jest prostu, a chleb zawsze się udaje. Wystarczy kliknąć w zdjęcie, aby otworzyć stronę z przepisem.
Niezastąpiony dodatek do sałatek. Ja od lat robię go wg przepisu Julie Child.
Lecę do Ciebie na blog, może masz ten przepis.
Sos codzienny i niezbędny. Można go modyfikować i zawsze będzie dobry.
Też tak uważam 🙂
Jeden z najpopularniejszych sosów sałatkowych, też często go robimy, bo jest niesamowicie uniwersalny.
Dokładnie tak.
Widzę ten sosik również surówkach ! Jesteśmy typowymi sałatkożercami i uwielbiamy surówki! Sos można modyfikować w różny sposób, a ten bardzo mi odpowiada ! Zamykam oczy i widzę już gdzie komponowałby się najlepiej ….zapiszę sobie przepis i zrobię! Będzie jak znalazł na święta!
Najprostsze jest najlepsze, prawda? 🙂
Malgosiu i mi się chce już wiosny i lata, takich ciepłych dni a nie mrozu i zimna ;(
Taki przepis na sosik przyda się I to bardzo 😉 my akurat jesteśmy z tych slatkowych, an sucho nie bardzo lubimy jeść 🙂
Wiosna nie za bardzo się spieszy do nas. W ubiegłym roku też się ociągała 🙁
Mam wrażenie, że sos winegret jest ulubionym dodatkiem do sałatek w galicji. W zasadzie dodaje się go wszystkiego. Tutaj chyba wszyscy są jego wielbicielami. Niestety ja nie przepadam I zawsze mam problem, kiedy zapomnę poprosić “sin vinagre ” 🙂 Może kiedyś się przekonam.
Kiedyś, wiele lat temu, nie wyobrażałam sobie sałatki bez majonezu – szok! 😀 Teraz stawiam na winegret, ale przecież każdy ma swoje smaki i trzeba to uszanować 🙂
Wspaniale ! Kocham sałatki a sos vinegrette zdecydowanie jak piszesz przygotowuję czasem po swojemu. Klasyczne dodatki jednak muszą być. Bardzo fajna podpowiedź z tym słoiczkiem.
Takie drobne patenty ułatwiają życie 😉
Świetny przepis, zaraz sobie zapiszę i przykleję do drzwi szafki z przyprawami. Ja używam podobnych kombinacji do surówek, nie tylko sałaty, dlatego dziękuję i pozdrawiam:)
Surówki z winegretami są znacznie lżejsze i smaczniejsze niż z sosami majonezowymi. Przynajmniej moim skromnym zdaniem. Pozdrawiam serdecznie, Mario 🙂