Kiszone liście winogron sprawdzają się nie tylko do zrobienia pysznych gołąbków. Sprawdź jak samodzielnie w domu je zrobić, kiedy kisić i jak wykorzystywać.
Kiszone liście winogron fantastycznie nadają się przede wszystkim do przygotowania z nich gołąbków. Gołąbki zawijane właśnie w liście winogronowe są niezwykle popularne w Turcji (dolma, sarma), Rumunii (sarmale), Grecji (dolmades) czy krajach arabskich (jebra, yabrak). Robi się je ze świeżych, obgotowanych wcześniej liści lub właśnie takich uprzednio zakiszonych. Liście winogron mają lekki, delikatnie orzeźwiający smak i zapach, cudownie pasujący do różnego rodzaju farszów. Jednak świeże liście są dostępne tylko przez krótki czas w roku, więc warto odpowiednio je przechować, aby można było sięgać po nie przez resztę roku.
Liście winogron są znacznie mniejsze niż nasze tradycyjne liście kapuściane. Bez wątpienia zawijanie takich gołąbków wymaga dużo cierpliwości i znacznie więcej czasu. Jednak efekt jest wart tego, gwarantuję. W ubiegłym roku robiłam gołąbki z obgotowanych liści, a w tym pokusiłam się o zakiszenie ich najpierw.
Przepis na kiszone liście winogron
Składniki:
- świeże liście winogron
- woda
- sól – na 1 litr wody 1 płaska łyżka
- ziarenka białej gorczycy – na słoik o pojemności 1 litra około 1 łyżeczka
- ziarna kolorowego pieprzu – na słoik o pojemności 1 litra około 1/2 łyżeczki
- czosnek – na słoik o pojemności 1 litra 2 średnie ząbki
- opcjonalnie: kawałki korzenia chrzanu, koper (podobnie jak przy kiszeniu ogórków), liście laurowe
Jak zrobić kiszone liście winogron
- Na początek przygotuj słoiki (najlepiej litrowe): umyj je razem z zakrętkami dokładnie i wyparz wrzątkiem.
- Zagotuj wodę, dodaj sól (najlepiej kamienną), dokładnie ją rozpuść i odstaw zalewę do lekkiego przestudzenia.
- Liście winogron dokładnie umyj w zimnej wodzie i odetnij od nich łodyżki. Następnie rozłóż na czystej ściereczce, aby dobrze odciekły z wody.
- Bierz po kilka listków (5-8), składaj je jeden do drugiego i roluj.
- Rolki liści układaj pionowo w słoikach w takiej ilości, aby były dość ciasno stłoczone. Zasada jest dokładnie taka sama jak przy kiszeniu ogórków. Układając pamiętaj, że liście muszą być potem całe zanurzone w wodzie.
- Do każdego słoika włóż czosnek, wsyp gorczycę oraz ziarna pieprzu oraz dowolne inne przyprawy.
- Następnie wlewaj gorącą, ale nie wrzącą, zalewę aż zakryje ona liście. Dobrze jest łyżką lekko przycisnąć liście, aby wyszło z nich powietrze, a potem ewentualnie dolać zalewy.
- Słoiki zakręć dobrze i odstaw w ciepłe miejsce. Po około 1-2 tygodniach, liście są gotowe do użycia.
Wskazówki
- Liście zbieraj ze zdrowych winorośli, które są z dala od drogi.
- Nie każda odmiana winorośli ma liście nadające się do kiszenia, gdyż niektóre są zbyt twarde. Warto najpierw sprawdzić to zanim zakisi się większą partię, gdyż szkoda byłoby pracy na marne. Można to sprawdzić kisząc niewielki słoik na początek – po zakiszeniu i spróbowaniu będzie wiadomo czy ta odmiana nadaje się.
- Zakiszone liście winogron można zapasteryzować (wystarczy 5-7 minut od zagotowania), aby zatrzymać proces fermentacji. W ten sposób liście przetrwają do następnego sezonu.
Jak wykorzystać zakiszone liście winogron
Przede wszystkim jest to doskonały sposób na wszelkiego rodzaju gołąbki. W liście winogronowe można zawijać farsze mięsne, warzywne i te oparte na kaszach i ryżu z dodatkami. Układając liście na płasko, gdzie jeden zachodzi na drugi, można formować większe rolady, a także wykładać liśćmi naczynia i piec w ten sposób zapiekanki. Jak zawsze ogranicza nas nasza wyobraźnia i smaki.
Przepisy na gołąbki
Sprawdź jak smakują gołąbki zawijane w obgotowane liście winogron – ten przepis cieszy się dużą popularnością na moim blogu. Dla zabieganych i tych, którzy nie lubią zawijać, mam fantastyczny przepis na gołąbki bez zawijania w liście. W tym przypadku do mięsa dodaje się surowy ryż, więc całość powstaje z naprawdę minimalnym wkładem pracy.
Jest to co co koniecznie muszę spróbować 🙂
Spróbuj koniecznie 🙂 Jak masz własne liście to zbieraj póki czas 🙂