Konfitury śliwkowe do mięsa i wędlin, wytrwane o delikatnie korzennym smaku. Pyszny i prosty dodatek do mięs na gorąco i zimno, do wędlin i serów. Jeśli lubisz owoce podawane w inny niż słodki sposób, to jest to przepis dla Ciebie.
Konfitury śliwkowe do mięsa zrobiłam jako ostatnie w tym roku przetwory ze śliwek. Żałuje trochę, że tak mało wyszło, bo przepis okazał się trafiony. Mam trochę kłopot z nazewnictwem, bo to raczej niewiele ma wspólnego z prawdziwymi konfiturami. Jednak nic innego nie przyszło mi do głowy, więc niech zostanie jak jest: korzenne konfitury śliwkowe do mięsa, wędlin i serów. Smakosze na pewno docenią smak i aromat, który mnie kojarzy się z pięknymi i słonecznymi jesiennymi dniami. Bez wątpienia te wytrawne konfitury staną się smakową ozdobą stołu. Zapraszam po przepis, bo naprawdę warto. Tym bardziej, że jest to jeden z przepisów, przy których nie trzeba stać godzinami.
Przepis na konfitury śliwkowe do mięsa, wędlin i serów
Składniki:
- 2 kg śliwek – użyłam węgierek, ale inne też się sprawdzą
- 1 duża cebula
- 1/3 łyżeczki mielonego ziela angielskiego
- 1/5 łyżeczki soli
- 1/2 łyżeczki mielonego cynamonu
- 1 łyżeczka mielonego kardamonu
- 2 łyżki octu winnego
- 150 ml czerwonego wytrawnego wina
- 3/4 szklanki cukru
Jak zrobić konfitury śliwkowe do mięsa, wędlin i serów
Śliwki umyj, odsącz jak najdokładniej z wody i wypestkuj.
Wypestkowane śliwki przełóż do dużej formy do zapiekania – można użyć dużej i głębokiej blachy do pieczenia. Wyłóż ją najpierw papierem do pieczenia jeśli jest ryzyko, że sok może przelecieć w miejscach łączenia.
Śliwki wstaw do piekarnika nagrzanego do temperatury 200 stopni Celsjusza i zapiekaj przez około półtorej godziny. Jeśli jest ich grubsza warstwa, wtedy ten czas należy zwiększyć.
Śliwki powinny dość mocno odparować i lekko skarmelizować się z wierzchu, wtedy są idealne.
Cebulę obierz i posiekaj w drobną kostkę.
Skarmelizowane śliwki przełóż do garnka, dodaj cebulę, cukier i sól. Mieszając smaż na średnim ogniu aż cebula zeszkli się i zmięknie.
Dodaj wino, cynamon, kardamon i ziele angielskie, a także ocet winny – wymieszaj dokładnie i smaż jeszcze przez kilka minut, aby smaki połączyły się. Spróbuj jak konfitury smakują i ewentualnie dopraw je finalnie według własnego smaku.
Słoiczki z nakrętkami umyj i wyparz.
Nakładaj do nich gotowe konfitury do 2/3 – 3/4 wysokości. Zakręcaj i pasteryzuj przez około 10 minut.
Przepisy na przetwory ze śliwek
Śliwki to bardzo wdzięczne owoce i można je przerabiać na wiele sposobów. Na moim blogu znajdziesz kilka naprawdę świetnych przepisów – sprawdź, może przypadną Ci do gustu, a raczej smaku. Część przepisów jest na słodko, a najbardziej popularna jest czekośliwka, czyli powidła z dodatkiem kakao lub czekolady. Niektórzy nazywają je nutellą ze śliwek, jednak niewiele mają wspólnego z prawdziwą nutellą, która (teoretycznie) jest z dodatkiem orzechów.
Powidła śliwkowe z pieczonych w piekarniku śliwek to tegoroczny hit blogowy. Ten przepis jest idealnym sposobem na powidła dobrze odparowane, ale bez wielu godzin spędzonych podczas mieszania ich w garnku. Owoce podpiekają się lekko, karmelizując zawarty w nich cukier. Są pyszne i pięknie pachną, polecam z całego serca. Fantastycznie pasują do ciepłych naleśników lub pankejków.
Lekkie konfitury śliwkowe z octem winnym, rumem i przyprawami korzennymi to kolejny dodatek do mięs, wędlin i serów. Pysznie smakuje także jako samodzielną przekąska. Śliwki są w całości, nie rozgotowują się, więc mogą być smaczną ozdobą talerza z wędlinami lub deski serów.
Takie konfitury pachnące korzeniami zima będą niezastąpione, idealnie rozgrzeją w chłodny dzień.
Wspaniałe! Uwielbiam takie wytrawne konfitury. Cudownie podnoszą smak wszystkiego.
Pokochałam je ostatnio i robię zapasy z czego się da 😉
Takich konfitur do mięs jeszcze nie robiłam. Bardzo ciekawy pomysł. Jutro właśnie jadę po śliwki, miały być powidła, ale może zrobię I konfitury wytrawne ? Dziękuję za inspirację!
Zrób kilka słoiczków a próbę 🙂 Myślę, że jak lubisz takie połączenia smakowe to one Ci zasmakują 🙂
Bardzo ciekawy pomysł, lubię owocowe dodatki do mięs i serów, a z taką konfiturą na pewno fajnie smakują.
Pozdrawiam ciepło, Agness:)
Dla mnie to też świetny pomysł na dodatek do mięs i serów 🙂 Ściskam Cię ciepło!