Majonez z gotowanych jajek to alternatywa dla majonezu z jajek surowych, które są nie do przyjęcia dla niektórych.
Majonez z gotowanych jajek postanowiłam zrobić, aby sprawdzić, czy faktycznie ta opcja sprawdzić się. W internecie jest sporo filmików pokazujących ten sposób, więc i ja się skusiłam. Tradycyjny, domowy majonez robię czasami, choć ostatnio z braku czasu, kupuję gotowy. Majonez z gotowanych jajek może wydawać się czymś dziwnym, ale uważam, że warto sprawdzić go samemu przed wydaniem opinii 🙂
Na skróty
Przepis na domowy majonez z gotowanych jajek
Składniki na około 500 ml majonezu:
- 4 jajka
- ok. 150-170 ml oleju – ja użyłam rzepakowego
- sól do smaku
- 4 łyżki soku z cytryny
- opcjonalnie odrobina ulubionej musztardy
- opcjonalnie mielony biały pieprz
Jak zrobić majonez z gotowanych jajek
Jajka umyj i ugotuj na twardo. Ja robię to w ten sposób, że wkładam jajka do zimnej wody i na średnim ogniu zagotowuję. Zmniejszam ogień i gotuję przez 9 minut. Następnie zalewam wszystko zimną wodą i studzę.
Wskazówka. Aby jajka łatwiej było obierać do wody dosypuję 2-3 łyżki soli. Kiedy jajka studzą się w zimnej wodzie, łyżką obtłukuję skorupki. Dostaje się wtedy pod nie woda i potem łatwiej jest obrać jajka bez uszkadzania ich.
Ugotowane i obrane jajka przełóż do pojemnika do blendowania lub do słoika. Powinien on być tak duży, aby mieściła się w nim końcówka blendera ręcznego, zwanego potocznie “żyrafą”.
Do jajek wlej olej w ilości ok. 150 ml i blenduj wszystko razem na gładką masę. Jeśli masz ostry blender, wtedy nie trwa to długo, przy słabszym, nieco dłużej. Jednak bez obaw, na pewno zmiksuje się na gładko.
Następnie dodaj sól, sok z cytryny i ewentualnie nieco musztardy i białego pieprzu. Blenduj jeszcze przez chwilę, a na koniec spróbuj i przypraw finalnie według własnego smaku. Możesz wlać jeszcze nieco oleju, jeśli uznasz, że Twój majonez jest zbyt gęsty.
Czy majonez z gotowanych jajek jest taki sam jak ten tradycyjny?
Majonez z gotowanych jajek nie jest dokładnie taki sam jak ten, który robi się z surowych jaj. Jednak naprawdę niewiele się różni w smaku i konsystencji. Zapewne latem, kiedy temperatury szybują i żywność szybciej się psuje, będzie bezpieczniejszy niż tradycyjny. Moim zdaniem warto przynajmniej raz go zrobić i samemu sprawdzić jak smakuje. Jeśli jednak należysz do osób, które nie chcą łamać zasad i gotują tradycyjnie, nie namawiam 🙂
Majonez z gotowanych jajek jako dodatek
Ten majonez możesz stosować dokładnie tak samo, jak ten tradycyjny. Sprawdzi się do sałatek, jako baza do sosów na zimno, a także do jajek, wędlin i zimnych mięs. Przyprawiając go drobno posiekanymi marynowanymi ogórkami i grzybkami, stworzysz nieco inny sos tatarski. W tym ostatnim zastosowaniu może być nie do rozróżnienia 😉 I tak, jak pisałam już wcześniej, jeśli samodzielnie robisz majonez w tradycyjny sposób, latem wykorzystanie ugotowanych wcześniej jajek może być bezpieczniejszą opcją.
Majonezowy sos kaparowy także możesz zrobić majonezu z gotowanych jajek.
Przepis na tradycyjny domowy majonez znajdziesz na moim blogu w jednym z wcześniejszych wpisów – zapraszam 🙂