Domowa musztarda z jabłek z octu jabłkowego to sposób na zagospodarowanie owoców po domowym occie.
Domowa musztarda z jabłek z octu jabłkowego powstała głównie z chęci zagospodarowania owoców, jakie do tej pory wyrzucałam po zlaniu octu. O ile poprzednie lata samego octu jabłkowego robiłam zaledwie kilka litrów na sezon, tak w tym roku są to mniej więcej 2-3 litry miesięcznie. Skąd taka potrzeba na aż tak duże ilości? Przede wszystkim dlatego, że odkąd w ubiegłym roku dostałam oksymel, a potem sama zaczęłam go robić, to znacznie wzrosło zapotrzebowanie na ocet jabłkowy czy z innych owoców. Poza tym dzień rozpoczynam od szklanki ciepłej wody z dodatkiem owocowego octu.
Jak już wspomniałam oksymel jest niebywale skuteczny przy wszelkich przeziębieniach i infekcjach. Robię go niemal w hurtowych ilościach, nie tylko dla siebie, ale i dla bliskich wokół mnie. Szkoda mi wyrzucać owoce, z których mogę zrobić musztardę, do tej pory kupowaną w sklepie. Również nią obdarowuję innych, bo przecież nie jestem w stanie zjeść sama wszystkiego 😉
Na skróty
Domowa musztarda z jabłek z octu jabłkowego zawiera te same wartości, co sam ocet. Domowy ocet jabłkowy to bogactwo enzymów, witamin, minerałów, a także flawonoidów i pektyn. Zakwasza równocześnie regulując kwasowość organizmu, reguluje ciśnienie krwi, poziom cholesterolu. Wspiera procesu odchudzające, ale nie tylko. Po więcej informacji możesz zerknąć do wpisu o właściwościach octu jabłkowego, gdzie znajdziesz również wskazówki jak go samodzielnie zrobić.
W każdym razie zachęcam do robienia octów nie tylko z jabłek, a następnie – o ile jadasz musztardy – do dalszego wykorzystania owoców. Domowa musztarda z jabłek z octu jabłkowego nie jest ani trudna do zrobienia, ani szczególnie pracochłonna.
Domowa musztarda z jabłek z octu jabłkowego – przepis
Składniki
- ok. 1000 g jabłek z octu jabłkowego
- opcjonalnie ocet jabłkowy do uzupełnienia
- 70 g białej gorczycy
- 1 i 1/2 łyżeczki drobnej soli
- 1 płaska łyżeczka mielonej kurkumy
- 5-6 lekko czubatych łyżek płynnego miodu
Domowa musztarda z jabłek – jak ją zrobić
Pierwszego dnia przygotuj owoce: odcedź je z octu, ale nie odciskaj szczególnie mocno. Przełóż je do słoika lub szklanego naczynia i wsyp gorczycę. Wymieszaj i odstaw w chłodne miejsce (do lodówki lub chłodnej spiżarni) na 2 dni.
Po dwóch dniach zmiksuj pulpę jabłkową z namoczoną w niej gorczycą. Możesz zmiksować ją na bardzo gładko albo tylko lekko i pozostawić większe ziarenka gorczycy. Jeśli chcesz otrzymać musztardę w stylu francuskiej, zmiksuj owoce zanim dodasz do nich gorczycę.
Do jabłek z gorczycą dodaj pozostałe składniki, czyli: sól, kurkumę, miód. Wymieszaj dokładnie, odstaw na kilka-kilkanaście minut, spróbuj i ewentualnie dopraw. Gdyby konsystencja musztardy wydawała Ci się zbyt gęsta, dodaj do niej nieco octu jabłkowego.
Tak przygotowaną domową musztardę z jabłek z octu przełóż do docelowego naczynia i przechowuj w lodówce. (Możesz po dwóch dniach spróbować ją ponownie i ewentualnie doprawić.) Uważam, że w chłodnym miejscu bez problemu może stać nawet kilka tygodni. Dłużej chyba nigdy u mnie nie stała, więc nie wiem jak długo jest zdatna do zjedzenia 🙂
Jakie dodatki do domowej musztardy
Powyższy przepis moze być traktowany jako baza do finalnej, ulubionej musztardy. Proporcje również warto traktować orientacyjnie, bo każdy ma swoje własne preferencje smakowe. Jakie dodatki stosować i jak komponować smaki?
- musztarda gładka, majonezowa – dodaj kilka łyżek majonezu;
- chrzanowa – dodaj do smaku chrzan: ze słoiczka lub swój własny, świeżo utarty;
- pomidorowa – dodaj nieco koncentratu pomidorowego;
- miodowa – zwiększ ilość miodu aż otrzymasz słodkawy, miodowy smak;
To tylko kilka propozycji – Ty możesz wymyślić swoje własne dodatki. (Nie podaję proporcji celowo, gdyż każdy z nas ma własne upodobania.)
Domowa musztarda z jabłek – wskazówki
Częstym problemem, z którym i ja borykałam się przez pewien czas, jest znalezienie dobrej jakościowo gorczycy. Moje pierwsze 3-4 musztardy były tak bardzo gorzkie, że nie nadawały się do niczego poza wyrzuceniem. Okazało się jednak, że winne były słabej jakości ziarna gorczycy. Poszukując wskazówek na ten temat znalazłam również informację, że gorczyca musi być w miarę świeża, bo “stara” nie nada się do musztardy. Jeśli zatem i Tobie przydarzy się zbyt gorzka do zjedzenia musztarda, nie obwiniaj ani siebie, ani przepisu – to wina ziaren gorczycy.
Finalny smak, a właściwie ostrość musztardy, zależny jest od rodzaju użytej gorczycy. Najłagodniejsze są gorczyca biała (żółta), następnie nieco ostrzejsza brązowa i najostrzejsza czarna. Gorczyca sarepska wykorzystywana do musztardy sarepskiej jest również dość ostra, choć mniej niż czarna.
Jabłka z octu nie są jedynymi owocami, jakich możesz użyć do zrobienia musztardy. Praktycznie chyba wszystkie, z jakich robisz ocet, będą się nadawały. Zwróć jednak uwagę na to, aby w tych owocach nie było pestek. Ja, odkąd zaczęłam robić musztardę, wykrawam z jabłek gniazda nasienne. Możesz również przed dodaniem gorczycy przetrzeć swoje owoce przez sito.
Pamiętaj, żeby używać szklanych lub emaliowanych (nieuszkodzonych) naczyń, gdyż kwas wchodzi w niekorzystną reakcję z metalem. Do mieszania najlepiej używać plastikowych lub drewnianych (porządnie umytych) łyżek.
Musztarda typu francuska czy musztarda gładka?
Jedni lubią musztardę bardzo gładką, inni wolą francuską, z całymi ziarnami gorczycy. Jeżeli należysz do tych pierwszych, wtedy zanim wsypiesz gorczycę do jabłek, zmiel ją w młynku. Tylko zmielona “na sucho” przyjmie postać drobnego pyłu, a więc po namoczeniu nie będą wyczuwalne większe drobinki. Używając owoców jako bazy do domowej musztardy nie uda Ci się jednak uzyskać naprawdę gładkiej konsystencji – jest to związane ze strukturą owoców. Warto również zdawać sobie sprawę, że domowe musztardy rzadko udaje się zrobić tak gładkie jak musztardy ze sklepu. Można taką gładkość lekko “podkręcić” dodatkiem majonezu, choć ja tego nie praktykuję.
Domowa musztarda z jabłek z octu – czy można użyć świeżych owoców?
Do zrobienia musztardy możesz użyć świeżych owoców, w sensie bez poddawania ich fermentacji. Jednak w takim przypadku należy je najpierw upiec lub ugotować, gdyż surowe raczej nie nadadzą się. Mogą to być na przykład jabłka, gruszki, śliwki itp.
Dzień-dwa dni wcześniej namocz ziarna gorczycy w occie jabłkowym lub innym owocowym. Proporcje są mniej więcej takie: na 100 g gorczycy wlej około 300 g octu. Niektórzy zagotowują ocet (lub ocet z wodą) i wrzącym zalewają ziarenka. Ja robię to na zimno, bez gotowania. Kiedy gorczyca juz się namoczy, przygotuj owoce.
Po usunięciu pestek i pokrojeniu większych owoców na mniejsze kawałki, przełóż je do naczynia wyłożonego papierem do pieczenia, przykryj szczelnie i zapiekaj w piekarniku przez około 15 minut w temperaturze 170-180 stopni Celsjusza. (Przykrywam je po to, aby się zapiekły i zmiękły, a nie wysmażyły.) Jak będą już miękkie, wyłącz piekarnik, wystudź je i zmiksuj. Można je potem przetrzeć przez sito, aby pozbyć się drobinek skórek. Kolejnym krokiem jest dodanie namoczonej gorczycy, przyprawienie i ewentualne zmiksowanie.
Dość długo poszukiwałam sposobu na domową musztardę z jabłek z octu jabłkowego. Powyższy przepis traktuj jednak bardziej jak pomysł, a same proporcje dość orientacyjnie. Jeśli napisałam coś nie do końca zrozumiale, skontaktuj się mną lub pozostaw poniżej komentarz.
UWAGA: gorczyca jest jednym z alergenów, więc nie każdy powinien ją jeść.