Rogaliki maślane metodą tangzhong są miękkie, delikatne i długo utrzymują świeżość. Czym jest metoda tangzhong i skąd pochodzi?
Rogaliki maślane metodą tangzhong upiekłam bazując na przepisie na chleb tostowy, jaki znalazłam na blogu Addiopomidory.pl. Pierwsze kilka wypieków to był po prostu chleb, a właściwie za pierwszym razem był chleb. Kolejne to już była podwójna porcja, bo po dwóch czy nawet trzech dniach nadal był pyszny i miękki. Niewątpliwie jest to coś genialnego dla tych, którzy lubią białe pieczywo. (Przepis nieco zmodyfikowałam, ale tylko nieznacznie. )Po kilku tygodniach rozkoszowania się tym cudownym smakiem, zapachem i miękkością, postanowiłam upiec rogaliki z makiem. Wydedukowałam sobie bowiem, że to idealny przepis właśnie na rogaliki. Miałam rację! Część rogalików upiekłam posypane makiem, a część bez maku. Ot, taka fantazja.
Rogaliki maślane metodą tangzhong – przepis
Składniki:
Tangzhong (starter):
- 100 ml wody
- 20 g mąki pszennej
Ciasto właściwe:
- przygotowany wcześniej tangzhong
- 350 g mąki pszennej tortowej
- 45 g cukru
- pół łyżeczki drobnej soli
- 110 ml mleka
- 1 jajko
- 5 g suchych drożdży
- 50 g masła
Jeśli używasz innych miar, możesz wszystko przelicz wykorzystując poniższą aplikację. UWAGA: jeśli chcesz wpisać wartość ułamkową (po przecinku) nie wpisuj przecinka lecz kropkę – na przykład: 1.3 a nie 1,3.
Jak wprowadzasz wartości ułamkowe, wpisuj kropkę zamiast przecinka - na przykład 1.5,
a nie 1,5
na
Sposób wykonania tangzhongu
Na początek przygotuj tangzhong: do garnuszka wlej wodę i dodaj mąkę pszenną. Wszystko razem dokładnie wymieszaj – ja używam niewielkiej trzepaczki rózgowej. Garnuszek postaw na ogniu (gazie, płycie kuchennej) i ciągle mieszając podgrzewaj tak długo, aż całość zacznie gęstnieć. Powinno wyjść coś w rodzaju szklistego kisielu. Wtedy zdejmij z kuchenki i jeszcze chwilę mieszaj. Następnie przykryj i pozostaw do całkowitego wystygnięcia. Ja przygotowuję tangzhong zawsze na wieczór, a rano zabieram się za pieczenie. Generalnie może on stać w lodówce nawet do 3 dni, ale przed przygotowaniem ciasta trzeba ogrzać go do temperatury pokojowej.
Rogaliki maślane metodą tangzhong – wykonanie krok po kroku
- Blachę do pieczenia wyłóż papierem.
- Mąkę przesiej przez sito.
- Masło przełóż do garnuszka i podgrzej, aby się stopiło – odstaw do przestudzenia.
- Jajko wbij do kubeczka i roztrzep.
- Przygotuj zaczyn: podgrzej lekko mleko, ale uważaj, aby nie było zbyt gorące lecz tylko dobrze ciepłe. Do mleka wsyp drożdże, 1 łyżkę cukru i 2 łyżki mąki – wszystko razem dokładnie wymieszaj. Przykryj, odstaw na bok, aby drożdże zaczęły pracować – powinno wystarczyć 10 minut.
- Do miski wlej tangzhong. Dodaj do niego przesianą mąkę, resztę cukru, sól, zaczyn i roztrzepane jajko. Wszystko razem wymieszaj i zagnieć do połączenia składników.
- Na koniec wlewaj stopniowo stopione masło i zagnieć elastyczne, jednolite (bez grudek) ciasto. Możesz przełożyć ciasto na blat, jest wygodniej, ale ciasto na początku nieco klei się. Ja robię to najczęściej w dużej misce lub przy użyciu robota planetarnego.
- Zagniecione ciasto przełóż do miski nasmarowanej olejem (jeśli zagniatasz na blacie) lub po prostu przykryj miskę z ciastem czystą ściereczką. Odstaw w ciepłe miejsce aż ciasto podwoi swoją objętość.
Formowanie i pieczenie rogalików
- Wyrośnięte ciasto zbij dłonią, aby odgazowało i podziel na 2 części. Każdą z nich przełóż na blat lekko podsypany mąką i rozwałkuj na grubość około 1 cm.
- W zależności od tego ile i jak duże chcesz upiec rogaliki, rozwałkowane ciasto podziel na 4 części, a każdą z nich jeszcze na 2 lub 3. Jak podzielić – wykroić ciasto? Dokładnie tak jak kroi się pizzę, na trójkąty. Pamiętaj jednak, że najlepszą delikatność i miękkość uzyskasz przygotowując większe rogaliki.
- Każdy z trójkątów zwijaj dość ciasno zaczynając od podstawy, a kończąc na wierzchołku.
- Układając rogaliki na blasze do pieczenia, rób to tak, aby wierzchołek znalazł się od spodu. To zapobiegnie rozwijaniu się rogalika podczas pieczenia.
- Rogaliki odstaw do wyrośnięcia, a jak już wyrosną to przy pomocy pędzelka posmaruj mlekiem lub roztrzepanym jajkiem. (Możesz obsypać je lekko makiem, ale aby mak się przykleił lepiej jest smarować ciasto jajkiem.)
- Piekarnik nagrzej do temperatury180 stopni Celsjusza i do nagrzanego wstaw wyrośnięte rogaliki.
- Piecz przez około 15 minut w zależności od wielkości rogalików. Upieczone powinny mieć lekko przyrumienioną skórkę, ale spód będzie miękki i delikatny.
Tangzhong – co to właściwie jest i dlaczego warto korzystać z tej metody
Tangzhong to coś w rodzaju startera do ciasta drożdżowego. Pochodzi z Dalekiego Wschodu, chociaż jako źródło podaje się Japonię. Są dwie techniki przygotowania: yu-dane, gdzie mąkę zaparza się wrzącą wodą; oraz metoda tangzhong, gdzie mąkę wsypuje się do wody, a następnie ciągle mieszając doprowadza do temperatury 65 °C. W ten sposób powstaje coś w rodzaju żelowej “zasmażki” – w cudzysłowie, gdyż wiadomym jest, że zasmażka powstaje w wyniku smażenia mąki. Niektóre źródła podają, że zamiast wody można użyć mleka.
Dodanie do ciasta drożdżowego tej pasty powoduje, że pieczywo staje się bardziej puszyste i delikatniejsze. Dłużej też pozostaje świeże, a takiego efektu nie uzyska się przygotowując ciasto drożdżowe w nasz tradycyjny sposób. W związku z tym można takie pieczywo piec w podwójnej porcji, gdyż na drugi i trzeci dzień będzie równie smaczne.
Aby uzyskać jak najlepszej jakości tangzhong trzeba użyć mąki wysokobiałkowej, najlepsza jest chlebowa (typ 850, 750, 680…), ewentualnie mąka pszenna tortowa.
Ciekawostki dotyczące tangzhong
W 2001 r. korporacja Pasco Shikishima opatentowała w Japonii wytwarzanie chleba metodą yu-dane. Natomiast Yvonne Chen, cukierniczka z Tajwanu, spopularyzowała tę metodę pieczenia w całej Azji. Stało się to za sprawą wydanej przez nią w 2007 r. książki “65°C Bread Doctor”. W 2010 r. autorka książek kulinarnych Christine Ho po raz pierwszy opisała tę technikę w języku angielskim używając terminu tangzhong. Opracowując ponad 200 przepisów rozpowszechniła tangzhong w krajach anglojęzycznych.
źródło: en.wikipedia.org
Domowe pieczywo zawsze jest lepsze niż to z marketu
Każdy, kto zwraca uwagę na to co je, na pewno zgodzi się ze mną: nie ma zdrowszego pieczywa niż to, które zrobi się samodzielnie. Oczywiście są piekarnie tradycyjne, gdzie receptury są proste i bez chemicznych dodatków. Jednak jest ich coraz mniej, a i ceny zaczynają sięgać sufitów. Warto więc piec chleby i bułki w domu. Nie jest to trudne, a satysfakcja ogromna. Na moim blogu znajdziesz niejeden dobry przepis na pieczywo – zapraszam.
W przepis wkradł się błąd. Wpisałam 450 g mąki pszennej, a powinno być 350. Poprawiłam to już, ale przepraszam tych, którym rogaliki nie wyszły tak, jak powinny 🙁
Robie ciasto ta metoda jest przepyszne…
I wlasnie prawda jest ze ciasto sie nie starzeje szybko…zrobilam bulki jadlam je 3 dni I ciagle byly poszyste ….I smaczne….polecam
Celinko, masz rację, ta metoda jest doskonała 🙂 Normalnie ciasto drożdżowe szybko traci na świeżości.
Pozdrawiam 🙂
Przyznaję, nie słyszałam o metodzie tang zhong. Rogaliki wyglądają tak apetycznie, że chętnie się poczęstuję 🙂
Przymierzałam się do tej metody długo. Teraz widzę, że zbyt długo 😉
Metodę tang zhong znam od bardzo dawna. Pieczywo przygotowane tą metodą jest idealne dla miłośników miękkich chlebów i bułek. Dla mnie najlepszy jest chlebek typu tostowego.
Aniu, ja jestem właśnie taką fanką miękkiego białego pieczywa. Tang zhong to dla mnie prawdziwa petarda 😉