2,1K
Soda oczyszczona, czyli wodorowęglan sodu – nieorganiczny związek chemiczny z grupy wodorowęglanów, wodorosól kwasu węglowego i sodu. Jest także nazywana kwaśnym węglanem sodu. Soda ma właściwości spulchniające i pianotwórcze z tego powodu, że rozkłada się w temperaturze powyżej 60 °C z wydzieleniem dwutlenku węgla. Jest m.in. składnikiem proszku do pieczenia i musujących tabletek czy napojów w proszku (pamiętacie oranżadki z małych torebek, które rozpuszczało się w wodzie?) Soda oczyszczona ma jednak znacznie więcej zastosowań i to nie tylko w kuchni. Jest idealnym środkiem dla osób, które nie tolerują mocny zapachów detergentów lub są na nie uczulone. Oto niektóre ze sposobów wykorzystania sody oczyszczonej:
W kuchni
Spulchnia ciasto. Przeciętnie używa się 1 łyżeczki na 500 g mąki.
Przy ubijaniu białek: szczypta sody dodana pod koniec usztywni pianę.
Przetwory z kwaśnych owoców (dżemy, galaretki etc.): szczypta sody na 1 kg owoców złagodzi nieco kwasowość.
Do gotowania zielonych warzyw: odrobina sody wsypana do wody pomoże zachować ich kolor.
Spulchnia ciasto. Przeciętnie używa się 1 łyżeczki na 500 g mąki.
Przy ubijaniu białek: szczypta sody dodana pod koniec usztywni pianę.
Przetwory z kwaśnych owoców (dżemy, galaretki etc.): szczypta sody na 1 kg owoców złagodzi nieco kwasowość.
Do gotowania zielonych warzyw: odrobina sody wsypana do wody pomoże zachować ich kolor.
Do sprzątania
Sucha soda znakomicie czyści urządzenia sanitarne (zlew, wanna, brodzik, toaleta), a po połączeniu z wodą (w postaci papki) można nią wyczyścić kafelki, lustra, szklane kabiny prysznicowe.
Mycie podłogi: do wiadra wystarczy wsypać około 5 łyżek sody, a podłogi będą czyste i lśniące.
Czyszczenie szczotek i grzebieni: do dobrze ciepłej wody wsypać kilka łyżeczek sody i namoczyć w takim roztworze szczotkę lub grzebień.
Pranie: kilka łyżek sody wsypać do pralki (razem z proszkiem). Nasze pranie będzie czyste i świeże.
Mycie mocno zabrudzonych naczyń: do płynu do naczyń dodaj 2-3 łyżki sody. Wyszorowana w taki sposób patelnia będzie lśniąca.
Soda eliminuje nieprzyjemne zapachy: do odpływów w zlewach, wannach, brodzikach wystarczy wsypać kilka łyżek sody, pozostawić na jakiś czas, a następnie spłukać gorącą wodą. Soda wysypana na mały spodeczek i wstawiona do lodówki pochłonie zapachy. Podobnie w szafkach, gdzie stoją kosze na śmieci i czasami nie pachnie zbyt przyjemnie, zwłaszcza w ciepłe dni.
Dla zdrowia
Dzięki swoim właściwościom neutralizującym, soda reguluje pH i wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn. Likwiduje zgagę, wspomaga trawienie i zapobiega powstawaniu wrzodów żołądka. Wystarczy do szklanki ciepłej wody wsypać łyżeczkę sody, wymieszać i wypić. Pamiętajcie jednak, ze jest to działanie doraźne, zmniejszające dokuczliwości, a nie leczące.
Przy bolącym gardle wystarczy dodać do szklanki wody z sodą trochę soku z cytryny i płukać tym gardło.
Dolegliwości po ukąszeniach zminimalizuje pasta w sody i wody lub z sody i naparu nagietka. Przy ospie też warto sięgnąć po taką miksturę.
Dla urody
Problemy z nieświeżym oddechem: płukanie jamy ustnej wodą z dodatkiem sody. Na szklankę letniej wody wystarczy wsypać 1 łyżkę sody i wymieszać.
Pastę do zębów wymieszać z odrobiną sody, a otrzymamy naturalnie wybielający preparat.
Papka z oliwy z oliwek i sody zadziała jak pilling, znakomicie odświeżający i ścierający martwy naskórek. Przy problemach z tłustą cerą warto co jakiś czas zrobić maseczkę z sody i wody. Jeśli zmagamy się ze szpecącymi wągrami, wtedy taką papkę należy nałożyć na twarz i delikatną szczoteczką wmasować ją w skórę.
To tylko niektóre z zastosowań sody oczyszczonej. Jeśli znacie ich więcej, to podzielcie się swoimi radami.