Dieta zupowa – odchudzająca, oczyszczająca i nawadniająca. Doskonała nie tylko dla tych, którzy lubią smacznie i zdrowo zjeść, ale zależy im na pozbyciu się zbędnych kilogramów.
Dieta zupowa to taka dieta, w której główną rolę odgrywają…zupy. Jest to więc dieta doskonała dla tych, którzy szczególnie zupy lubią. Spopularyzowała ją brazylijska modelka i prezenterka Adriane Galisteu, według której, będąc na diecie zupowej można tygodniowo utracić nawet 9 kg. Jednak każdy lekarz i dietetyk będzie mimo wszystko zalecać ostrożność. Dla organizmu tak duże ubytki wagi w krótkim czasie nie są niczym dobrym i przyjmuje się, że zdrowe chudnięcie to 2-5 kg tygodniowo. Na czym zatem polega ta dieta i dla kogo jest szczególnie wskazana?
Zupa podstawą jadłospisu
Dieta zupowa polega na tym, że to właśnie zupy stanowią podstawę jadłospisu. Co charakterystyczne, mogą zastąpić wszystkie lub tylko część posiłków, w zależności jaki efekt chce się uzyskać. Najrozsądniejsze i najzdrowsze w diecie zupowej jest stopniowe jej wprowadzanie do menu. Początkowo niech to będzie połowa posiłków, aby po około 10-14 zamienić je wszystkie na zupy. Charakterystyczną cechą zup jest to, że w prosty i przyswajalny dla organizmu sposób dostarczają wiele mikroelementów, witamin, a także błonnika, a także nawadniają.
Dieta zupowa – ważne zasady
Aby dieta zupowa była korzystna dla organizmu oraz dostarczyła potrzebnych wartości odżywczych, należy pamiętać o właściwym zbilansowaniu produktów, z których zupy są przygotowywane. Oprócz warzyw, nie powinno w tej diecie zabraknąć tłuszczu roślinnego (oleje, oliwa z oliwek), białka (drób, ryby, strączki, chudy nabiał), węglowodanów (kasze, ryż, makaron), a także pestek i nasion, na przykład słonecznika, dyni, chia.
Woda w zupie powinna stanowić około połowę objętości. Niektórzy twierdzą, że składniki nie powinny być miksowane lecz jedynie pokrojone. Chodzi o to, aby nie rozleniwić całkowicie zębów, które przecież muszą gryźć i przeżuwać. Wprawdzie zupa nie zastąpi zębom innych, stałych pokarmów, ale zawsze jest to nieco więcej niż tylko przełykanie zup kremów.
Czy do zup można dodawać ziemniaki? I co z makaronem?
W naszym społeczeństwie ciągle popularny jest mit o tym, że ziemniaki i makarony tuczą. Nic bardziej błędnego. To nie one tuczą, ale niektóre dodatki do nich, czyli gęste, tłuste sosy, śmietana, zasmażki i tak dalej. Nie bój się więc, będąc na diecie, jeść ziemniaki i makarony. Możesz je śmiało dodawać do swoich zup.
Czego do zup nie dodawać podczas stosowania diety zupowej
Podczas stosowania diety zupowej nie powinno się zup przyprawiać tłustą śmietaną ani zasmażką. Wykluczone są kostki rosołowe i inne “polepszacze smaku”. Nie powinno się również dodawać cukru. Natomiast ilość soli warto nieco zredukować na rzecz ziół, najlepiej świeżych.
Dla kogo dieta zupowa jest wskazana
Dieta zupowa doskonale sprawdzi się przede wszystkim podczas odchudzania. Dla osób po zabiegach stomatologicznych lub podczas noszenia aparatu ortodontycznego, zwłaszcza w początkowej fazie przyzwyczajania się do niego. Docenią ją także rekonwalescenci w pierwszych dniach po zabiegach operacyjnych. Przy bolesnych infekcjach jamy ustnej, anginach lub zatruciach pokarmowych, zupy okazują się zbawienne.
Dieta zupowa – na stałe czy okazjonalnie
Jeśli chcesz schudnąć przysłowiowe kilka kilogramów lub jesteś akurat rekonwalescentem, to ta dieta sprawdzi się idealnie. Jeśli jednak chcesz, aby Twoja waga znacznie spadła, wtedy warto zadbać o właściwe zbilansowanie diety. Doskonałym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług firmy cateringowej lub dietetyka, który profesjonalnie ułoży jadłospis. Wtedy jest pewność, że oprócz kilogramów nie utraci się zdrowia.
Wpis powstał we współpracy z BistroBox.
A to ciekawe, o tym jeszcze nie słyszałem 🙂