Młoda marchewka, słodka, chrupiąca i pyszna. Jest symbolem rozpoczynającego się lata. Jak podać ją w sposób niebanalny, a jednocześnie prosty i szybki?
Nieodmiennie co roku o tej porze taszczę do domu siatki pełne sezonowych cudowności. Młode warzywa, zielenina, owoce… Uwielbiam po prostu. Młoda marchew należy do tych warzyw, które mają nieograniczone zastosowanie. Od prostych surowych kawałków do pochrupania zamiast słodkich przekąsek, do pachnących latem surówek. Karmelizowane marchewki odkryłam niedawno, ale polubiłyśmy się od pierwszego kęsa. Przygotowanie ich jest dziecinnie proste, a przy okazji dzieci można włączyć do ich przygotowania. Dzieciaczki szorują marchewkę pod kranem, bo przecież nie trzeba ich obierać. My ją obsmażamy. Potem pozostaje już tylko wspólne pałaszowanie.
Przepis ten został opublikowany w czwartym numerze magazynu “Życie ze smakiem”, którego – jak wiecie – jestem współautorką.
Przepis na karmelizowaną młodą marchewkę z miodem
Składniki:
- 1 średni pęczek młodej marchewki
- 2-3 łyżki masła
- 2 łyżki miodu
- opcjonalnie prażony sezam lub gomasio – przepis na gomasio
Jak zrobić karmelizowaną młodą marchewkę z miodem – krok po kroku
- Z marchewki odciąć natkę. Można z niej przygotować pesto – przepis poniżej.
- Marchewkę wyszorować pod bieżąca wodą. Osuszyć dokładnie i przekroić każdą wzdłuż (jeśli są bardzo małe, wtedy nie trzeba ich przekrawać.)
- W większej patelni rozgrzać masło i na średnim ogniu delikatnie obsmażyć marchewki z obu stron.
- Dodać miód, wymieszać z marchewkami i cały czas na średnim ogniu udusić do miękkości.
Można podać obsypane lekko grubą solą lub prażonym sezamem. Ja obsypałam gomasio, czyli prażonym sezamem zmielonym z solą.
Jak wykorzystać natkę z młodej marchewki
Młoda marchew ma delikatną natkę. Nie trzeba jej wyrzucać, gdyż to prawdziwe bogactwo minerałów i witamin. Zapewne niewiele osób wie, że nać z marchwi jest znacznie zdrowsza niż sama marchew. Zawiera dużo witaminy C i K, sporo żelaza, wapnia, potasu, magnezu, związki fenolowe i karetonoidy, a także chlorofil i szereg utleniaczy.
Napar z natki marchewki warto wykorzystać jako środek leczniczy lub wspomagający leczenie:
- do płukania jamy ustnej: usuwał nieprzyjemne zapachy, łagodził stany zapalne dziąseł i błony śluzowej,
- łagodząco na podrażnienia skóry i rany,
- moczopędnie, odtruwając organizm i likwidując obrzęki,
- odtruwając wątrobę oczyszcza organizm z toksyn,
- stosowany do okładów usuwa obrzęki okolic oczu, wspomaga leczenie ich stanów zapalnych,
- łagodnie reguluje ciśnienie krwi,
- wspomaga krążenie krwi,
- działa oczyszczająco na układ moczowy,
- wspiera układ odpornościowy.
Z natki marchewki można przygotowywać pasty kanapkowe i pesto. Świetnie sprawdza się jako dodatek do sałatek, zup, soków. Natka marchewki jest nieco gorzkawa, więc dobrze jest je łączyć z innymi produktami, gdyż nie każdemu odpowiada taki smak. Trzeba także pamiętać, że jej listki są twardsze niż na przykład natka pietruszki. Zatem najlepiej jest ją drobno posiekać, zmiksować lub poddać obróbce cieplnej.
Zamiast wyrzucać zielone części zrób pyszne i zdrowe pesto z natki marchwi – może być dodatkiem do wędlin, chrupiącego pieczywa, serów czy do makaronu. Aby otworzyć przepis, kliknij w nazwę lub zdjęcie.
[…] także zrobić karmelizowaną młodą marchewkę, z dodatkiem miodu, sezamu lub gomasio. Aby otworzyć przepis, kliknij w nazwę lub […]