Pierogi ze świeżymi grzybami i kapustą, która również jest świeża, niekiszona. To smaczny sposób na przygotowanie klasyki nieco inaczej. Sprawdź jak przygotować to popularne i pyszne danie ze świeżych grzybów i świeżej kapusty.
Pierogi ze świeżymi grzybami i kapustą przygotowałam kiedy przyniosłam z lasu sporo większych grzybów. Nie były “jak z obrazka” i trzeba było wyciąć ich całkiem sporo. Te skrawki zdecydowałam wykorzystać do zrobienia pierogów i to był dobry pomysł. Finalnie wyszła nieco inna wersja klasycznych pierogów z kapustą i grzybami – tych, do zrobienia których używamy suszonych grzybów i kiszonej kapusty.
Na skróty
Przepis na pierogi ze świeżymi grzybami i kapustą
Składniki farszu na około 20 pierogów
- ok. 1 szklanka pokrojonych drobno świeżych grzybów (możesz użyć również mrożonych)
- ok. 1 szklanka posiekanej drobno świeżej białej kapusty
- 1 średnia cebula
- 1 łyżki oleju
- 2 łyżki masła
- sól według smaku
- 1/2 łyżeczki świeżo mielonego pieprzu – polecam gruby
- duża szczypta mielonej ostrej papryki
- 1 łyżeczka pieprzu ziołowego
- 2-3 łyżki soku z cytryny
Sposób wykonania farszu
Wskazówki
Na początek mała uwaga: nie traktuj podanych proporcji sztywno. Masz więcej kapusty i chcesz dodać więcej? Dodaj. Wolisz więcej grzybów? Dodaj więcej. To są TWOJE pierogi i TOBIE mają smakować.
Zacznijmy od grzybów: podałam w składnikach, że potrzeba ich około 1 szklankę drobno pokrojonych. Nie ma za bardzo sensu podawać, że na przykład 1/2 kilograma w całości. Niektóre grzyby będą wolne od wszelakich zanieczyszczeń i wykorzysta się je niemal w całości, ale inne mogą mieć tych odpadów już znacznie więcej. Właśnie dlatego podana ilość dotyczy gotowych, już oczyszczonych i pokrojonych, gotowych do dalszej obróbki. Acha, szklanka ma pojemność 250 ml.
Kapusta: posiekaj ją dość drobno. Pamiętaj, że będziesz nią faszerować pierogi, więc kawałki nie mogą być za duże.
Przygotowanie farszu:
- Cebulę obierz i posiekaj drobno.
- Na większej patelni lub w garnku z grubszym dnem rozgrzej olej. Dodaj cebulę i podsmaż ją – kiedy zacznie się robić złota, dodaj grzyby. Mieszając podsmażaj przez 3-4 minuty na średnim ogniu.
- Do grzybów i cebuli dodaj posiekaną kapustę – wymieszaj i podsmażaj przez 3-4 minuty.
- Dodaj przyprawy (pieprz, papryka, pieprz ziołowy) i sól, wymieszaj i zmniejsz ogień. Przykryj patelnię (lub garnek) i duś wszystko razem do miękkości, mieszając co jakiś czas. Kapusta powinna puścić nieco wody, więc nic nie powinno się przypalić. Gdyby jednak tej wody było zbyt mało, dodaj jej 2-3 łyżki.
- Kiedy kapusta i grzyby będą już miękkie dodaj sok z cytryny i masło. Duś jeszcze około minuty i przypraw finalnie wszystko według własnego smaku.
Jak zrobić ciasto na pierogi
Ciasto na pierogi możesz zrobić – oczywiście – według własnych proporcji i składników. Ja wykorzystałam ten z przepisu na pierogi z serem na słono.
Składniki na około 20 pierogów:
- ok. 225 g mąki pszennej – u mnie tortowa
- 1/6 łyżeczki drobnej soli
- ok. 125 ml wody
- 1 lekko czubata łyżka masła
Podgrzej wodę, aby była mocno ciepła, ale nie wrząca. Wsyp sól, dodaj masło i pozostaw na chwilę, aby masło się roztopiło. Wsyp mąkę, wymieszaj, a następnie zagnieć wszystko razem na gładkie i elastyczne ciasto. Dobrze jest potem pozostawić ciasto (przykryte) na kilka minut, aby “odpoczęło”.
Rozwałkuj gotowe ciasto na niezbyt gruby placek. Przy użyciu szklanki lub kubka wykrawaj kółka.
Na środek każdego kółka nakładaj porcję farszu i sklejaj brzegi.
Gotowe pierogi wkładaj na wrzącą i posoloną według własnego smaku wodę. Gotuj 3-5 minut od wypłynięcia.
Z czym podawać pierogi ze świeżymi grzybami i kapustą
Pierogi ze świeżymi grzybami i kapustą są tak pyszne same w sobie, że ja nie kombinuję z dodatkami. Najczęściej jest to podsmażona na maśle cebulka, kleks dobrej, kwaśnej śmietany.
Spróbuj także wspomnianych przeze mnie wyżej pierogów z serem na słono. Są nieoczywiste, ale pyszne i mogą być alternatywa dla klasycznych pierogów z serem na słodko.
Bardzo ciekawy pomysł na farsz, ze słodką kapustą jeszcze nie robiłam pierogów, zawsze kiszona, choć grzybki bywały i suszone i świeże i pieczarki 🙂 Chętnie spróbuję i ze słodką kapustą 🙂
Pozdrawiam ciepło, Agness:)
Słodka sprawdza się doskonale, spróbuj 🙂
Oj ale mi smaka narobiłaś tymi pierogami! W takiej wersji jeszcze nie jadłam, ale koniecznie muszę sprôbować. Nie wiem czy znajdę u nas jeszcze dobre grzyby, w razie czego spróbuję z mrożonymi. Idealny pomysł na jesienny obiad 🙂
Edytko, w zasadzie różnica między świeżymi, a mrożonymi jest niewielka. Rób z tych mrożonych 😉
Małgosiu to brzmi pysznie! 😋 Świeże grzyby i kapusta dają pewnie danie wyjątkowy smak. Chciałabym spróbować tych pierogów ze świeżymi składnikami! Dziękuję za podzielenie się przepisem. Czy dodajesz jeszcze jakieś ulubione przyprawy do nadania smaku tym pierogom?
Aniu, wszystko co dodaję jest na liście składników.