Polenta z mąki kukurydzianej to pyszny zamiennik ziemniaków. Kremowa, aksamitna o zdecydowanym, parmezanowym smaku.
Polenta z mąki kukurydzianej bardzo mi pasuje do mięs w ciemnym sosie. Chociaż uwielbiam ziemniaki i chyba ich jem najwięcej, to czasami mam ochotę na coś innego. Ty razem padło na polentę, ale w wersji delikatniejszej, bo przypominającej konsystencją puree ziemniaczane. W związku z tym zamiast kaszki kukurydzianej użyłam mąki kukurydzianej. Kiedyś polentę przygotowywano z mąki kasztanowej i przyznam się, że i tej wersji mam chęć spróbować 😉
Na skróty
Polenta z mąki kukurydzianej to pyszny zamiennik klasycznego puree ziemniaczanego
Polenta z mąki kukurydzianej jest aksamitna i ma smarowną konsystencję. Ją jednak również można wylać na półmisek, a po wystygnięciu i całkowitym zgęstnieniu, pokroić. Takie kawałeczki są idealne do zapiekania lub obsmażania. Jednak dzisiaj zależało mi na wersji rzadszej, która tak bardzo nie zgęstnieje. Dlatego użyłam więcej wody niż normalnie. Masło i parmezan dodają wspaniałego smaku i aromatu, więc nie żałuj ich 😉
Przepis na polentę z mąki ziemniaczanej z gulaszem z łopatki
Gulasz z łopatki wieprzowej z grzybami
Składniki:
- ok. 500 g łopatki wieprzowej
- 1 lekko czubata łyżeczka drobnej soli
- garść grzybów suszonych lub mrożonych (w sezonie świeżych)
- 1 średnia cebula
- 2/3 łyżeczki mielonego pieprzu
- 1/2 łyżeczki mielonego czosnku
- 3 lekko czubate łyżeczki mielonej wędzonej papryki
- 1/4 łyżeczki mielonej ostrej papryki
- 1 łyżeczka suszonego majeranku
- 1 łyżeczka suszonego oregano
- mąka pszenna do oprószenia mięsa
- 2-3 łyżki oleju lub smalcu do obsmażenia
- ok. 500 ml wody
Sposób wykonania:
Grzyby suszone namocz odpowiednio wcześniej, najlepiej wieczorem dnia poprzedniego. Mrożone tylko rozmroź. Jedne i drugie pokrój w dowolnej wielkości kawałki.
Mięso pokrój na mniejsze kostki lub większe, jak wolisz. Przypraw je solą i pieprzem, odstaw na kilkanaście minut. Po tym czasie oprósz mąką pszenną, zwracając jednak uwagę, aby kawałki mięsa nie posklejały się razem.
Cebulę obierz i pokrój w cienkie piórka.
Na patelni rozgrzej tłuszcz i włóż na niego mięso. (Jeśli patelnia jest zbyt mała, aby każdy kawałek mięsa dotykał dna, wtedy obsmażaj partiami.) Obsmażone kawałki mięsa możesz przekładać do docelowego garnka, w którym będą się dusiły. Jeśli masz patelnię odpowiednio dużą i głębszą, nic nigdzie nie przekładaj 🙂
Kiedy mięso będzie już obsmażone, dodaj pokrojoną cebulę i mieszając co jakiś czas podsmaż ją z mięsem. Powinna tylko delikatnie się zarumienić.
Dodaj wędzoną i ostrą paprykę paprykę – mieszając przesmaż ją lekko. Powinna delikatnie ściemnieć i zacząć intensywnie pachnieć. Dzięki temu finalnie gulasz nabierze pięknego koloru i doskonałego smaku.
Kiedy papryka będzie już podsmażona z mięsem, wsyp resztę przypraw, dodaj grzyby i wlej wodę – wszystko razem wymieszaj i zagotuj.
Przykryj częściowo patelnię (lub garnek), zmniejsz ogień i duś wszystko razem do miękkości. Pod koniec duszenia dopraw jeszcze ewentualnie solą według własnego smaku. Podawaj z polentą lub ziemniakami.
Polenta z mąki kukurydzianej
Składniki:
- 1 szklanka mąki kukurydzianej
- 4 szklanki wody
- 1 łyżeczka soli
- ok. 70 g masła
- ok. 100-120 g startego parmezanu
Sposób wykonania
Na początek wskazówki
Moja szklanka ma zawsze pojemność 250 ml.
Ze względu na to, że polenta gotuje się około pół godziny, a jest gęsta, warto gotować ją w garnku z grubszym dnem. Chodzi o to, aby po prostu nie przypaliła się. Można również wykorzystać garnek do gotowania mleka – sprawdziłam, działa 🙂
Do mieszania gotującej się polenty użyj wygodnej drewnianej łyżki lub trzepaczki rózgowej. Polenta jest gęsta, a czas jej gotowania nieco dłuższy, więc trzeba ją porządnie mieszać “od dna”, aby nie przypaliła się.
Polenta stygnąc zaczyna gęstnieć, więc nie sugeruj się za bardzo jej gęstością, (a raczej jej brakiem) podczas gotowania.
Do garnka wlej wodę i zagotuj ją. Kiedy będzie wrzeć, zmniejsz ogień, wsyp sól, a następnie mieszając intensywnie wsypuj stopniowo mąkę kukurydzianą. Mąka powinna połączyć się z wodą bez większych grudek.
Wskazówka. Może się zdarzyć, że Twoja polenta będzie miała grudki. Nie panikuj jednak. Jeżeli te grudki są duże i jest ich sporo, to po prostu przetrzyj wszystko przez sito. Jeśli są małe, zostaw, rozgotują się 😉
Mieszając bardzo często (jeśli masz cierpliwość i czas to ciągle, gotuj polentę na małym ogniu przez około 25-30 minut.
Po tym czasie dodaj masło oraz starty parmezan, wymieszaj do połączenia i gotuj jeszcze przez 3-4 minuty. Dopraw ewentualnie solą według własnego smaku.
Finalnie gorąca polenta z mąki kukurydzianej powinna wyjść gładka i średnio gęsta. Pamiętaj, że polenta podczas studzenia gęstnieje jeszcze.
Polenta z kaszy kukurydzianej
Sprawdź również jak smakuje polenta z kaszy kukurydzianej. Nie jest tak aksamitna i delikatna w swojej konsystencji, ale równie smaczna. Idealnie nadaje się jako przekąska po uprzednim pokrojeniu i zapieczeniu (lub obsmażeniu) z ulubionymi ziołami.
Apetycznie to pokazałaś! Aż chciałoby się sięgnąć przez szybkę telefonu! W tej wersji Jeszcze nie próbowałam. Wszystko przede mną! Na pewno przepis wykorzystam, ten gulasz jest niezwykle smakowity!
Kasiu, rzadko robię gulasz, ale zawsze musi być “konkretny” 😉 Częstuj się kochana!
Przyznam szczerze, że jeszcze nie jadłam polenty. Z Twojego opisu wnioskuję, że smakuje wybornie, więc na pewno spróbuję zrobić 🙂 Bardzo lubię takie nowości kulinarne!
Edyta, warto przynajmniej spróbować jak smakuje 🙂 Można ją robić również z kaszki, ale ja wolę jednak mąkę 🙂
U Ciebie to pyszny dodatek do dania głównego. Jakiego rodzaju mąki użyłaś ? Uwielbiam polentę w formie aperitivo i do sosu grzybowego.
Aniu, przyznam się, że nie wiem jaki to był rodzaj mąki. Nie pamiętam 🙂