3,3K
Jakiś czas temu, podczas jednego ze spotkań ze znajomymi padło pytanie: gdzie chciałabyś pojechać w podróż życia? Przyznam się, że zastanawiałam się nad odpowiedzią dłuższy czas. Podróż życia to według mnie taka podróż, która jest pod wieloma względami egzotyczna i niecodzienna. W końcu doszłam do wniosku, że Ameryka Środkowa byłaby najwłaściwszą lokalizacją. Położona między dwoma kontynentami, łącząca dwie kultury. Mam znajomego, który wiele lat spędził w tej części świata. Przegadaliśmy kiedyś wiele godzin właśnie na temat życia w tamtych rejonach. I choć kiedyś nie myślałam o podróżowaniu aż tak daleko, to pytanie zadane mi ostatnio przypomniało tamte opowieści.
Panama oczami smakosza. Jakie są lokalne przysmaki? Co jada się w Panamie?
Panamska kuchnia niewiele się różni od standardowej kuchni południowoamerykańskiej. Jest tylko odrobinę mniej pikantna. Jej podstawę stanowi kurczak, owoce morza, kukurydza i ryby. Popularnymi daniami są: frytki robione z yuki, patacones (placki z platanów), dania z fasoli, ceviche (owoce morza i ryby marynowane w soku limonkowym), corvina (biała ryba pacyficzna), ryż z kurczakiem i fasolą, empanadas (coś w rodzaju pierogów z kruchego lub francuskiego ciasta z nadzieniem mięsnym lub serowym) i wszelkiego rodzaju tortille. Jeśli chodzi o trunki to prym wiodą likier z trzciny cukrowej i piwo.
Zainspirowana południowoamerykańskimi smakami postanowiłam przygotować moją wersję empanadas z kurczakiem.
Zainspirowana południowoamerykańskimi smakami postanowiłam przygotować moją wersję empanadas z kurczakiem.
Składniki:
1 opakowanie gotowego ciasta francuskiego
1 większa pierś z kurczaka (lub 2 małe)
1 łyżka oleju
1 średnia cebula
2 większe ząbki czosnku
1/3 papryczki chilli
2 łyżeczki słodkiej papryki
1 lekko czubata łyżeczka mielonego kuminu
1 mała puszka kukurydzy
sól do smaku
jajko do posmarowania ciasta
Pierś z kurczaka pokroić w małą kostkę.
Cebulę i czosnek obrać i posiekać. Papryczkę również bardzo drobno posiekać.
Na patelni rozgrzać olej. Dodać cebulę i czosnek, zeszklić. Dołożyć posiekaną papryczkę, wsypać słodką paprykę i kumin – wszystko razem podsmażyć przez około 20 sekund, cały czas mieszając. Dodać pokrojoną pierś z kurczaka, przyprawić solą i wszystko razem udusić do miękkości. Na końcu dodać kukurydzę i wymieszać. Odstawić do wystudzenia.
Blachę wyłożyć papierem do pieczenia.
Z ciasta francuskiego szklanką wycinać kółka lub nożem wykrawać kwadraty. Nakładać farsz, składać na pół i zlepiać brzegi. Jajko roztrzepać i przy pomocy pędzelka posmarować pierożki. Piec w temperaturze 190 stopni aż do zrumienienia. Podawać na gorąco lub po przestudzeniu.
Panama jest jednym z krajów Ameryki Środkowej. Według badań i sondaży pojawiających się co jakiś czas, mieszkańcy tego kraju są jednymi z najszczęśliwszych ludzi na świecie. Jest to także jedno z najszybciej rozwijających się państw Ameryki Południowej i Środkowej.
Kraj ten chyba najbardziej znany jest z kapelusza panama i Kanału Panamskiego. Stolicą Panamy jest…Panama, miasto, które zamieszkuje niemal połowa ludności całego państwa. Dla mnie najbardziej fascynujące jest to, że w tym kraju nowoczesność, drapacze chmur i luksusowe dzielnice niemal sąsiadują z tropikalną dżunglą. Kiedy przeglądałam w internecie informacje na temat Panamy, spotkałam się z określeniem, że jest to takie amerykańskie Monaco lub Floryda. I nie można się z tym nie zgodzić, gdyż każdy znajdzie tam coś dla siebie: poszukiwacze egzotycznych miejsc nie zepsutych przez cywilizację i wielbiciele nowoczesności, luksusowych hoteli, sklepów i klubów.
Gdybym chciała opisać ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne Panamy to pewnie ten wpis nie miałby końca. Skupię się więc na kilku.
Kanał Panamski powstał w 1914 r. po 10-letniej budowie. Oficjalnie otwarto go jednak dopiero w roku 1920. Jest to kanał wodny powstały w Przesmyku Panamskim, łączący Ocean Atlantycki z Oceanem Spokojnym. Składa się z 12 śluz i ma długość ponad 80 km. Stanowi jedną z najważniejszych wodnych dróg na świecie. Jego powstanie znacznie skróciło trasy pokonywane przez statki. Przykładowo: droga z Nowego Jorku do San Francisco przed budową Kanału Panamskiego była dłuższa o około 15 000 km. Budowę kanału przypłaciło życiem około 25 000 robotników, z czego znaczna większość zmarła na malarię lub żółtą febrę.
Kapelusz panamski, tak popularny na świecie i kojarzony z Panamą, pochodzi jednak z Ekwadoru. Swoją sławę zawdzięcza noszącym go robotnikom, którzy pracowali przy budowie kanału. Właśnie stąd wywodzi się nazwa kapelusza.
Kapelusz panamski, tak popularny na świecie i kojarzony z Panamą, pochodzi jednak z Ekwadoru. Swoją sławę zawdzięcza noszącym go robotnikom, którzy pracowali przy budowie kanału. Właśnie stąd wywodzi się nazwa kapelusza.
Muzeum Kanału Panamskiego
Znajduje się w mieście Panama, na Placu Katedralnym, w pięknym zabytkowym budynku. Kiedyś właśnie tam mieściła się siedziba firmy, która budowała kanał. Potem budynek przejęła amerykańska komisja do spraw Kanału Panamskiego, a od 1912 r. był tam główny budynek Poczty. Muzeum powstało w 1997 r. i odtąd można w nim oglądać eksponaty związane z Kanałem Panamskim.
Pociąg turystyczny kursujący wzdłuż Kanału Panamskiego
Wzdłuż Kanału Panamskiego zbudowana jest linia kolejowa. Jest ona cały czas użytkowana, ale oprócz codziennych, standardowych składów, jeździ tam specjalny pociąg dla turystów. Oryginalne wagony z panoramicznymi oknami ciągnie spalinowa lokomotywa. Cała podróż trwa około godziny i dostarcza naprawdę wielu wrażeń.
Wyspy San Blas
Jest to archipelag 378 wysp znajdujących się na Morzu Karaibskim, rozrzuconych na obszarze około 100 mil kwadratowych wzdłuż atlantyckiego wybrzeża Panamy. Wyspy zamieszkują Indianie Kuna, którzy utrzymują się głównie z turystyki, rękodzieła i rybołówstwa. Jest to jedno z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych miejsc w Panamie. Na wyspy dociera się drogą powietrzną lub morską. Niewątpliwą zaletą tego miejsca jest to, że nie dotarła tam jeszcze tzw. masowa turystyka, a faktycznie zamieszkałych wysp jest kilkadziesiąt. Miejsca noclegowe w hotelach, hostelach i na kempingach są przystosowane dla mniej i bardziej wymagających gości. Znaleźć tam można i ekskluzywne hotele, i skromne niewielkie domki czy chatki kryte strzechą.
Miasteczko Anton Valley
Jest to niewielkie miasteczko położone 120 km od miasta Panama. Usytuowane jest na dnie kaldery* uśpionego (drugiego co do wielkości) wulkanu. Miasteczko zamieszkuje około 6000 mieszkańców.
Na dnie doliny znajdują się złoża gorącej wody termalnej. Ostatnia erupcja wulkanu miała miejsce około 13 000 lat temu. W roku 1987 odnotowano ostatnią niewielką jego aktywność. Miejsce to słynie także z nietypowych kwadratowych drzew bawełnianych i żółtych żab.
Ogród botaniczny El Nispero oprócz cudownej roślinności i egzotycznych ptaków wielbicielom ekstremalnych wrażeń oferuje możliwość wspinania się na korony drzew i przeskakiwania z jednego pnia na drugi, zupełnie niczym Tarzan. Wszystko oczywiście w specjalnej uprzęży, która zapewnia bezpieczeństwo i chroni przed upadkiem.
Obecnie to miejsce przyciąga wielu turystów ze Stanów Zjednoczonych oraz zamożniejszych Panamczyków, którzy mają tu swoje weekendowe posiadłości.
*Kaldera – wielkie zagłębienie w szczytowej części wulkanu, powstałe wskutek gwałtownej eksplozji niszczącej górną część stożka wulkanicznego, albo wskutek zapadnięcia się stropu komory pomagmowej wraz ze stożkiem wulkanicznym. [źródło]
Nie sposób wymienić wszystkie fantastyczne miejsca i opisać je przynajmniej w kilku zdaniach. To po prostu trzeba zobaczyć i przeżyć. Rainbow na swojej stronie internetowej ma sporo ofert z wyjazdami do Panamy. Znaleźć tam można ekskluzywne hotele, ale także miejsca bardziej swojskie, oferujące lokalne klimaty. Panama zadowoli każdego turystę, tego jestem pewna. To jedno z miejsc, gdzie chciałabym spędzić wakacje moich marzeń. Najeść się lokalnych specjałów, poznać prawdziwie panamskie smaki. Żadna restauracja, żaden uznany szef kuchni, nie przygotują ich tak, jak robią to lokalni kucharze. Marzenia jednak są po to, aby je spełniać, więc kto wie…. ? Na razie jednak pozostają mi zdjęcia pełne słońca i cudownych barw.