Orzechy w miodzie – słodka, a jednocześnie bardzo zdrowa przekąska, którą możesz zrobić w domu. Sprawdź mój przepis.
Orzechy w miodzie to połączenie słodyczy miodu z niepowtarzalnym smakiem orzechów pasujących do każdego smaku: słodkiego i wytrawnego. Jakiś czas temu dostałam od przyjaciółki właśnie taki wyjątkowy upominek: słoiczek mieszanki orzechów zalanej miodem. Idealny prezent dla takiego łasucha jak ja! Wstyd powiedzieć, ale pochłonęłam je w tempie ekspresowym… Wpadłam jednak na pomysł, aby takie słodkie słoiczki robić samodzielnie w domu. Pierwsza partia to było małe eksperymentowanie, żeby sprawdzić czy na pewno wyjdą tak samo. Wykorzystałam resztki orzechów, które znalazłam na dnie szuflady. Niektóre były pokruszone (jak to końcówki w torebkach), ale dla finalnego efektu nie ma to większego znaczenia.
Z moich zapasów wyszły mi dwa nieduże słoiczki. Jeden odłożyłam na prezent, drugi zostawiłam na wierzchu…i zjadłam, ale o tym ciiiii….. ?
Jak przygotować orzechy w miodzie?
Potrzebujemy dowolne, ulubione orzechy: włoskie, laskowe, pistacje, migdały, etc. Do tego miód – także dowolny i ulubiony – w ilości adekwatnej do ilości orzechów.
Na początek te orzechy, które mają grubszą skórkę należy z niej obrać. Migdały zalać wrzątkiem* i po kilku minutach (po odlaniu wody) skórka zejdzie sama pod palcami. Orzechy laskowe przesypać na suchą patelnie i podprażyć potrząsając delikatnie patelnią lub mieszając. Należy jednak uważać, żeby nie przypaliły się. Kiedy zaczną pachnieć, wtedy powinny być gotowe. Przesypać na bawełnianą ściereczkę, przykryć drugą i pocierać przez nią orzechy. Skórka odejdzie. Wystarczy teraz tylko przełożyć “czyste” orzechy do naczynia.
Orzechy włoskie nie wymagają obierania ze skórki.
Wszystkie orzechy przełożyć do jednego naczynia. Zalać miodem w takiej ilości, aby były dokładnie nim pokryte. Wymieszać lekko i przełożyć do słoiczków. Na górę wlać jeszcze po łyżce miodu.
Można także orzechy wsypywać bezpośrednio do słoiczków i zalewać od razu miodem, ja jednak wolę je najpierw wymieszać w innym naczyniu.
Słoiczki zakręcać i pasteryzować przez 15-25 minut w zależności od wielkości słoiczka. jeszcze gorące wyjmować z garnka i ustawiać do góry dnem aż do wystygnięcia.
Smakowe wersje orzechów w miodzie
Aby nadać ciekawego posmaku można do każdego słoiczka wkładać kawałki skórek z cytrusów, kawałki laski wanilii lub korę cynamonu. Skórki z pomarańczy lub cytryny muszą być pozbawione białej skórki i porządnie sparzone wrzątkiem. Laskę wanilii i korę cynamonu wystarczy zalać na kilkanaście sekund wrzącą wodą.
Idealny słodki upominek zrobiony samodzielnie
Takie orzechy to doskonały pomysł na prezent. Na pewno macie w domu mniejsze i większe ozdobne słoiczki. Wystarczy wypełnić je miodem i orzechami, a potem zapasteryzować. Potem już tylko ozdobna wstążeczka, własnoręcznie wykonana plakietka i coś oryginalnego i od serca gotowe. Na pewno znajdą się osoby, które taki upominek uszczęśliwi bardziej niż coś ze sklepu.
*Różne źródła podają informację o niekorzystnych efektach zalewania migdałów wrzątkiem. Ja ekspertem nie jestem i nie znam wiarygodnych opracowań na ten temat. Mimo wszystko – dzięki czujności jednego z czytelników – informuję Was o tym. Sami zdecydujcie czy migdały parzyć, czy tylko zalewać ciepłą lub zimną wodą, aby łatwiej było ściągnąć z nich skórkę.
Lubię sobie czasem osłodzić życie ale na zdrowo a taka propozycja jak najbardziej mi pasuje. Tak siebie myślę,że to także świetna propozycja na deser dla aktywnego sportowca. Bo jednak dawka protein robi swoje. Zapachniało miodem,orzechami. To znak,że idą święta.
O tak, sportowiec na pewno będzie uradowany takimi słodkościami 🙂
Chyba muszę to zrobić bo my lubimy takie rarytasy. Wieczory dlugoe spędzane przed telewizorem do tego taki przysmaków i wszyscy są szczęśliwi 🙂
Wieczory przed tv są bardzo zdradzieckie, więc uważajcie z tymi przysmakami 😉
Och Małgorzato, mnie nawet widok orzechów odstrasza…Sorry, ale nie mogę podziwiać. Taka ułomność zdrowotna.
Wiem, kochana i współczuję :*
Przepyszna wyjadałabym sama bez problemu. Zastanawiam się tylko po co ściągać skórkę z migdała. Czy coś się stanie jeżeli dodam migdałki ze skórką?
Kasiu, myślę, że nic wielkiego się nie stanie 😉
Ostatnio rozsmakowałam się w orzechach w miodzie. W Galicji są bardzo popularne I chociaż w sklepach nie widziałam, to na bazarkach I festynach są prawdziwym hitem. Może skorzystam z Twojego przepisu i sama przygotuję kilka słoiczków z regionalnym miodem. Rzeczywiście to ciekawa propozycja na prezent 🙂
Zrób i sprawdź jak smakują 🙂 Smacznego :*
Faktycznie fajny pomysł na prezent i słodką przekąskę dla fana orzechów i miodu.
Takie prezenty są słodkie, dosłownie i w przenośni 😉
Często kupuję turecką mieszankę orzechów w miodzie. Są przepyszne.
O tak, te oryginalne są też przepyszne.
Po co pasteryzować. Przecież miód się nie pasuje i do tego zostaną zneutralizowane jego dobroczynne właściwości. ?
Wiem, że miód jest wrażliwy na wyższą temperaturę, serio 😉 Jednak warto wziąć pod uwagę, że w towarzystwie dodatków nie ma takiej trwałości, jaką ma samodzielnie. To jest przyczyną pasteryzacji. Jeśli robi się takie orzechy z myślą o szybkim zjedzeniu, wtedy można się pokusić o niepasteryzowanie. W przeciwnym razie nie warto ryzykować.