Oświetlenie podszafkowe Cabinet LED Corner sprawdza się we wszystkich miejscach, gdzie potrzebne jest dobre światło i łatwość włączania. Czy sprawdziło się także i w moim domu?
Urządzenie domu czy mieszkania to nie jest taka prosta sprawa. Z jednej strony trzeba pomysły, które w pierwszej fazie są dość ogólne, przełożyć na konkrety. Z drugiej te konkrety trzeba wypełnić realnymi meblami, przedmiotami, dodatkami i tak dalej… Oświetlenie stanowi ważny element wystroju każdego pomieszczenia. Nie zawsze lampy, lampki, żyrandole czy kinkiety załatwią wszystko. Czasami potrzebne jest światło bez ozdobnej oprawy, ze tak to określę. Tutaj z pomocą przychodzą oprawy oświetleniowe.
Jak wybrać najlepsze oświetlenie? Czym się kierować? Na co zwrócić uwagę?
Opraw oświetleniowych na rynku jest całkiem sporo. Jednak nie każda sprawdzi się wszędzie. Barwa światła, szerokość, długość, sposób podłączenia i sposób włączania. Nawet długość przewodu zasilającego ma znaczenie. I jak się w tym wszystkim odnaleźć?
Miejsce, które ma być oświetlone lub doświetlone
Innego oświetlenia potrzebujemy w kuchni, a innego w salonie. Korytarz, przedpokój, łazienka – każde miejsce spełnia inną rolę, więc i inne światło jest potrzebne. Zastanów się nad tym czego od oświetlenia oczekujesz? Co ma Ci doświetlić, a co doświetlić tylko, a także jak silne ma być to światło.
Miejsca do pracy powinny mieć oświetlenie intensywniejsze, aby wzrok nie męczył się. I nie ma tu znaczenia, czy jest to blat kuchenny czy biurko z komputerem lub zeszytem. Tam, gdzie pracujemy musimy dobrze widzieć, a półmrok w tym przypadku nie jest wskazany. Należy zwrócić uwagę, aby światło było zbliżone do światła dziennego, gdyż w takim oświetleniu wzrok nie męczy się, bo widzi barwy zbliżone do naturalnych.
Sypialnia to pomieszczenie, w którym trzeba się wyciszyć i wypocząć. Tutaj najlepszym rozwiązaniem są lampy i lampki z rozproszonym, ciepłym światłem poniżej 3000 K.
Korytarze i przedpokoje to miejsca, w których przebywamy najkrócej. Tutaj sprawdzi się oświetlenie punktowe w formie niedużych lampek LED zainstalowanych w syficie lub nieduży żyrandol dający odpowiednio rozproszone światło. Dobrze jest także pomyśleć o doświetleniu lustra i schodów, jeśli takie są. W tych pomieszczeniach doskonale sprawdza się niewielkie, punktowe oświetlenie tzw. podłogowe.
W łazience najpraktyczniejsze jest połączenie oświetlenia punktowego (nad lustrem, po jego bokach) oraz głównego, czyli sufitowego. Najodpowiedniejszą barwą jest 4000 K, więc zbliżone do barwy światła dziennego.
Salon to miejsce, gdzie szczególnie oświetlenie spełnia podwójną rolę: praktyczną i dekoracyjną. W zależności od wielkości tego pomieszczenia możemy rozmieścić w nim wiele świetlnych punków, mniejszych i większych lamp oraz bawić się barwą światła. Ważne, aby pamiętać o doświetleniu miejsca do czytania, a także stołu, gdzie spożywamy posiłki.
Oświetlenie podszafkowe Cabinet LED Corner od Ledvance trafiło do mnie dość przypadkowo, ale w chwili, kiedy szukałam sposobu doświetlenia barku. Fabryczne oświetlenie tego mebla dość szybko zepsuło się. Przy lustrze i kieliszkach poustawianych na górnej półce, było niewątpliwie dużą ozdobą całego pomieszczenia. Po zainstalowaniu oświetlenia Ledvance mój barek znowu zaświecił!
Oświetlenie jest w formie listwy, która idealnie wpasowuje się w narożnik. Montuje się je na dwa sposoby: na tradycyjne wkręty lub przyklejając. Ten drugi sposób świetnie sprawdza się w przypadku braku zdolności technicznych oraz niechęci do przewiercania półek. Wiadomo, że klej z taśmy dwustronnej zawsze można wyczyścić, a już estetyczne zaklejenie otworów jest znacznie trudniejsze, a wręcz mało realne.
Aby włączyć oświetlenie do prądu nie potrzeba żadnych transformatorków czy innych cudów, gdyż mamy przewód (ładny, biały) z niedużym zasilaczem, który wkładamy bezpośrednio do gniazdka. Prościej się raczej nie da.
Listwa jest płaska, bez żadnych ozdób czy frezów, a więc pasuje do każdego mebla. No, powiedzmy sobie jednak jasno: do antyków to żadna listwa oświetleniowa nie będzie pasowała… Skupmy się jednak na wnętrzach bardziej z naszej epoki, bo w nich takie oświetlenie może być ozdobą.
Światło, jakie jest emitowane przez to oświetlenie ma barwę ciepłą, bardzo przyjazną dla oczu. Sama listwa nie zwraca na siebie uwagi, więc wzrok skupia się tylko na świetle.
Co wyjątkowego jest w oświetleniu podszafkowym Cabinet LED Corner od Ledvance?
Spostrzegawczy zapewne zauważyli, że nie wspomniałam o tym jak włącza się to oświetlenie. Ciekawe kto pomyślał, że zapomniałam o tym napisać?…
Przy tym oświetleniu włącznika praktycznie…nie ma. Włącza się je po prostu za pomocą gestu.W narożniku znajduje się czujnik, który wykrywa ruch z odległości ok. 5 cm. Jest to rozwiązanie idealne do kuchni lub miejsc, gdzie mamy czasami problem z brudnymi rękami. W tym przypadku nie musimy ich myć, aby włączyć światło bez brudzenia włącznika! To niezaprzeczalnie wielka zaleta. Oprócz tego stopień świecenia można regulować ściemniając przez zakrycie czujnika ruchu z odległości 5 cm przez przynajmniej 1 sekundę.
Garść danych technicznych
- moc znamionowa – 5 W
- napięcie – 220-240 V
- częstotliwość sieciowa – 50/60 Hz
- temperatura barwowa – 3000 K
- kąt rozsyłu światła – 100 °
- dostępne długości oświetlenia – 35 cm i 55 cm
- szerokość – 40,7 mm
- wysokość 23 mm
- zakres temperatury otoczenia od -20 do +40 °C
- liczba cykli włączeniowych – 100 000
- trwałość – 30 000 godzin
Podsumowując
- Oprawy oświetleniowe Cabinet LED Corner Ledvance są bardzo proste w montażu.Nie wymagają ani zdolności technicznych, ani narzędzi. Sam montaż trwa kilka minut.
- Dają ciepłe, dość intensywne światło, które można przyciemniać.
- Listwy można ze sobą łączyć przy użyciu łączników.
- Są dostępne w dwóch rozmiarach: 35 cm i 55 cm oraz w opakowaniach zawierających 1 (mniejszą lub większą) lub 2 sztuki (mniejszą i większą).
- Oświetlenie jest uniwersalne i nadaje się do różnych pomieszczeń i różnych miejsc – szafek, regałów, witryn etc.
*Wpis powstał we współpracy z marką Ledvance
Ale super rozwiązanie! Wykańczamy kuchnię i nie powiem, brakuje Nam jeszcze takiego oświetlenia. Dzięki Gosiu za wszystkie wskazówki, chyba wiem w co zainwestujemy 🙂
Rewelacyjny pomysł super! Uwielbiam zmiany a najbardziej czekam a remont kuchni
Bardzo podoba mi się to oświetlenie na ruch. Super rozwiązanie w szafie lub w kuchni. Muszę o czymś takim pomyśleć ☺️
Jestem na etapie projektu nowej kuchni i właśnie podpowiedziałaś mi świetne rozwiązanie ?Super!!!
Takie oświetlenie rzeczywiście cudnie wygląda w barku ze szkłem.
Bardzo podoba mi się jak dopracowałaś ten artykuł, jest tu wiele przydatnych informacji. Ja mam w kuchni listwę ledową nad blatem kuchennym i to moje ulubione światło do takiej pracy. 😀
Myślę, że takie oświetlenie zda egzamin w w mojej spiżarce, bo po każdy słoik chodzę z latarką
Bardzo ładne oświetlenie. Dyskretne, eleganckie i dające sporo światła . Ja jakiś czas temu szukałam właśnie rozwiązania jak doświetlić kuchnię. I też pod szafkami zamontowałam podobne oświetlenie. A na schodach pod poręczą oświetlenie ledowe na czujnik ruchu. Także nie ma problemu ze schodzeniem w nocy po schodach.
Zastanawiam się czy takich sobie ne zamontować
Dla mnie samej najważniejsze jest oświetlenie do czytania, pisania i te w kuchni. W domu mam dużo lap i lampek i w tym gustuje najbardziej. W salonie nie lubię sufitowego światła tylko właśnie nie za mocne dające lekka poświatę do teko świece i płomień z kominka. W sypialni też mała lampeczka a jak mam ochotę na czytanie w łóżku lama rezerwowa stoi na komodzie z mocna żarówka. Więcej światła nie używam ale dom mamy z zewnątrz oświetlony cały 🙂 taka jest moda w Norwegii czym więcej tym lepiej 🙂
Mój brat ma takie listwy w kuchni i zawsze się sprawdzają przy gotowaniu ?
Bardzo ładnie to wygląda. Oświetlone szkło dodaje uroku.
Wyczerpujące informacje techniczne na pewno zachęcają do kupna.
Małgosiu z nieba mi spadłaś z tym postem. W wakacje robię remont kuchni, zmieniam wszystko, teraz nie mam oświetlenia podszafkowego , chcę tez podświetlić witrynkę, post zapisuję bo będę do niego często wracać 🙂
No moja Droga, oświetlenie bomba! Zawartość szafeczki piękna. Trunki gdzie?????
O, o czymś takim własnie marze i szukam pomysłu bo mam dziwaczną kuchnię trochę przerobioną z przedpokoju i jest w niektórym miejscach tak ciemno, że nie da się czasem pracować. Muszę się temu przyjrzeć, jeżeli jeszcze cena będzie rozsądna, to kupię.
Cudowne zastosowanie i jakie łatwe w montażu. Ja w domu rodzinnym mam podświetlany regał też takimi listwami i tak jak pisałaś genialnie wyeksponowało ono moje książki. U Ciebie natomiast genialnie szkło i kryształy 🙂
Bardzo dobry pomysł nie tylko w kuchni
Slicznie i bardzo elegancko to wyglada. Trzeba będzie nad takim i u mnie pomyśleć 🙂