Hummus z dynią to smaczny sposób na urozmaicenie klasycznego hummusu. Co prawda ja zawsze mam pewne obiekcje czy to nadal jest hummus…
Hummus z dynią robię najczęściej wtedy, kiedy akurat mam trochę dyni. Czasami specjalnie odkładam kawałek podczas robienia zupy dyniowej, jednej z moich ulubionych. Staram się mieć w spiżarni kilka słoiczków gotowej, ugotowanej dyni pod postacią puree lub średniej wielkości kostki. I te słoiczki czekają właśnie na takie niespodziewane zachciewajki z dyni. Przepis jest prosty i w zasadzie nie trzeba się go trzymać tak ściśle. Często przekonuję Was do tego, abyście doprawiali swoje dania według własnego smaku. Moje proporcje są orientacyjne, bo to nie jest pieczywo czy ciasto, gdzie pewnych receptur trzeba się trzymać. Zapraszam Was w takim razie do spróbowania tego lekko pomarańczowego hummusu z dynią.
Przepis na hummus z dynią
Składniki:
- 400 g ugotowanej ciecierzycy
- 1 szklanka puree z dyni
- 30-50 ml oliwy – ja użyłam Plenum ze sklepu Oliwa i Miód
- sól do smaku
- 1/4 łyżeczki mielonej ostrej papryki
- 1/4 łyżeczki mielonego kuminu (kminu rzymskiego)
- 1 duży (bardzo duży) ząbek czosnku
Jak zrobić hummus z dynią
- Ciecierzycę wyjmij ze słoika lub puszki. Odsącz z zalewy, ale nie wylewaj jej, a ciecierzycy nie płucz.
- Jeśli puree z dyni jest zbyt wodniste, przełóż je na gęste sito i odsącz lekko.
- Czosnek obierz i posiekaj drobno. Następnie rozetrzyj końcem noża z odrobiną soli.
- Do blendera przełóż ciecierzycę wraz z puree z dyni.
- Wlej oliwę, dodaj roztarty czosnek, ostrą paprykę, kumin i odrobinę soli. Zmiksuj całość na gładką masę.
- Jeśli masa jest zbyt gęsta, dodaj trochę zalewy z ciecierzycy i ponownie zmiksuj całość.
- Na koniec przypraw do smaku solą.
Puree z dyni – co zrobić jeśli nie ma go pod ręką?
Jeśli nie masz gotowego puree dyniowego, możesz wykorzystać świeżą dynię. Umyj ją, osusz lekko i przekrój. Przy pomocy większej łyżki wydrąż włókna i pestki ze środka. Następnie pokrój dynię na mniejsze kawałki i obierz je ze skóry. Ułóż na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i wstaw do piekarnika nagrzanego do temperatury 180 stopni Celsjusza. Piecz przez około 20-40 minut w zależności od wielkości kawałków.
Po upieczeniu wystudź i zmiksuj blenderem lub przetrzyj przez sito lub durszlak. Gotowe puree możesz użyć do przygotowania na przykład hummusu lub przełożyć do umytych i wyparzonych słoiczków. Po zamknięciu słoiki należy pasteryzować przez 20-30 minut. Upieczoną (lub ugotowaną) dynię można także pasteryzować w kawałkach bez przecierania.
Niektóre dynie można jeść razem ze skórką
Dynia ma twardą skórkę i jej obieranie nie należy do czynności ani łatwych, ani przyjemnych. Nie wszystkie dynie – na szczęście – wymagają obierania ze skóry. Są odmiany, które można piec i gotować razem ze skórką, a potem razem z nią przetwarzać dynię dalej. Do odmian, które mają jadalną skórkę należą: hokkaido, piżmowa, delicata, mandaryn i kabocha.
Dynie muszkatołową i pienna lunga można natomiast jeść na surowo – to tak w ramach ciekawostki.
Hummus można przygotować na wiele sposobów
Hummus można przygotować z ugotowanej już ciecierzycy (ze słoika lub z puszki) lub suchą ciecierzycę najpierw samodzielnie ugotować. Pamiętaj jednak, że suche strączki należy najpierw na kilka godzin namoczyć, a najlepiej na całą noc. Sprawdź przepis na prosty hummus według libańskich wskazówek, który wcale NIE MUSI być gładką pastą.
Spróbuj także hummusu z olejem słonecznikowym w towarzystwie pysznej sałatki śniadaniowej.
No i mnie zaskoczyłaś, bo dyni to akurat z hummusem nue kojarzyłam. Ciekawe jak smakuje bo mnie ten przepis zaintrygował.