1,2K
19. czerwca swoje trzecie urodziny obchodziła Akademia Kulinarna Whirlpool pod wodzą Marco Ghia i Emiliano Castagna.
Czego życzę Akademii Kulinarnej Whirlpool z okazji urodzin?
Niegasnącej pasji, z jaką podchodzą do ludzi i otaczającego świata. Pasji, która zamienia pracę i obowiązek w radość życia. Marco – życzę Ci milionów inspiracji, które rodzą nowe smaki i zapachy zamknięte w cudownych potrawach. Emiliano – niegasnącego uśmiechu i sympatii, jaką obdarzasz wszystkich wokół, będąc idealnym gospodarzem. Irmina – Tobie życzę, abyś zawsze z taką samą radością podchodziła do wszystkiego, co robisz.
Dlaczego akurat taki prosty torcik? Bo WY jesteście prości w tym najlepszym słowa znaczeniu. Bez zadęcia, przybierania pozy kogoś ważnego i lepszego. Chciałabym, aby świat przynajmniej w części oddał Wam to wszystko, co Wy dajecie światu. Tego życzę Wam z całego serca.
Składniki ciasta (na średnią tortownicę):
3/4 szklanki mąki
1/2 szklanki cukru
1 szklanka orzechów drobno posiekanych lub zmielonych
4 jajka
1/3 szklanki oleju
5 łyżek mleka
2 łyżki kakao
1 łyżeczka proszku do pieczenia
Żółtka utrzeć z cukrem (można mikserem), dodać mleko i olej – zmiksować. Dodać mąkę przesianą z kakao i proszkiem do pieczenia – utrzeć. Na końcu dodać orzechy i wymieszać. (Na tym etapie ciasto jest dość gęste.) Białka ubić na sztywną pianę i połączyć z ciastem. Przełożyć do formy wyłożonej papierem do pieczenia lub wysmarowanej tłuszczem i podsypanej mąką. Piec w temperaturze 170 stopni przez około 40-50 minut. Przed wyjęciem z piekarnika sprawdzić patyczkiem, czy ciasto jest upieczone.
Składniki kremu:
150 g masła
2 szklanki mleka
1,5 łyżki mąki pszennej
1,5 łyżki mąki ziemniaczanej
1/2 laski wanilii
4 łyżki cukru
Przygotować budyń: z mleka odlać pół szklanki, wymieszać w nim mąkę pszenną i mąkę ziemniaczaną. Wanilię przekroić wzdłuż. Końcówką noża zeskrobać ziarenka. Pozostałe mleko wlać do garnuszka, dodać cukier i wanilię. Zagotować. Do gotującego się mleka wlać pozostałe zimne mleko z obiema mąkami. Mieszając energicznie gotować przez chwilę, aż budyń zgęstnieje. Odstawić z ognia do lekkiego przestudzenia.
Budyń powinien być ciepły, ale nie gorący, wtedy dodać masło i mikserem całość zmiksować na gładki krem. Powinien być dość lejący, ale dający się bez większych problemów rozsmarować na cieście.
Poncz do nasączenia ciasta:
1 szklanka wody
dobra herbata (2 porcje)
2-3 łyżki wódki – opcjonalnie
Zaparzyć bardzo mocną herbatę. Wystudzić. Dodać opcjonalnie alkohol, wymieszać. Takim ponczem nasączyć tym równomiernie ciasto.
Marchewki do dekoracji:
garść drobnych marchewek
1 szklanka wody
1 szklanka cukru
1 limonka
Wodę zagotować z cukrem. Dodać sok wyciśnięty z limonki, włożyć umyte marchewki i gotować na wolnym ogniu przez kilka minut. Marchewki powinny nie do końca miękkie, ale dające się zjeść bez chrupania.
Upieczone ciasto przekroić na dowolną ilość placków. Każdy placek nasączyć ponczem i przełożyć kremem. Udekorować marchewkami. Schłodzić w lodówce.
Ciasto jest bardzo proste do przygotowania i zawsze się udaje. Żeby uzyskać wygląd klasycznego tortu, można przekładać placki ciasta umieszczając je w tortownicy. Ja celowo wybrałam formę luźno spływającego kremu.