Sernik z mlekiem w proszku nazywam sernikiem podwójnie mlecznym, gdyż dodaje się do niego zarówno zwykłe mleko jak i to w proszku.
Sernik z mlekiem w proszku jest z gatunku tych, które zrobione raz, robi się kolejny i kolejny, i kolejny. Jest on niezwykle puszysty, bardzo wilgotny i lekki. Zawsze zachwyca, zwłaszcza amatorów serników. Przepis dostałam jakiś czas temu od koleżanki. Po kilku razach zmodyfikowałam go po swojemu, przede wszystkim zmniejszając ilość cukru, bo w pierwszej wersji było go znacznie więcej.
Zasadniczo ten sernik z mlekiem w proszku nie powinien ani mocno wyrastać, ani pękać. Mój, który widzicie na zdjęciu, niestety popękał. (O tym dlaczego tak się stało i jak tego uniknąć, piszę pod przepisem.) W pierwszej chwili chciałam nie robić zdjęć i upiec drugi, ale z jednej strony to okazja do poruszenia tematu pękających serników, a z drugiej chęć pokazania, że nie zawsze wszystko wychodzi tak, jakby się tego chciało. Nie ma powodu ani do dramatów, ani do ukrywania, że tak się dzieje 😉
Sernik z mlekiem w proszku, podwójnie mleczny, bardzo smaczny i puszysty sprawdza się nie tylko na świąteczny stół. Wspaniale smakuje nie tylko z kawą, ale i dobrą herbatą – sprawdź 🙂
Na skróty
Przepis na sernik z mlekiem w proszku
Składniki – ja piekę w prostokątnej formie o wymiarach 22 X 32 cm:
- 1 kg twarogu (tłustego lub półtłustego, może być z wiaderka)
- 200 g cukru
- 3 łyżki cukru waniliowego – zrób swój własny, prawdziwy cukier waniliowy
- 7 jajek
- 4 łyżki mąki ziemniaczanej (możesz ją zastąpić 2 budyniami w proszku bez cukru)
- 350 ml mleka
- 250 g mleka w proszku – najzwyklejszego, nie może być granulowane (ja kupuję tzw. niebieskie)
- 200 ml oleju
- duża szczypta drobnej soli
- cukier puder do oprószenia
- opcjonalnie: herbatniki lub kruche ciasteczka do wyłożenia spodu
Krok po kroku jak zrobić sernik z mlekiem w proszku
Na początek wyjmij twaróg i jajka z lodówki a kilka godzin wcześniej, gdyż wszystkie składniki powinny mieć temperaturę pokojową. Sernik z mlekiem w proszku najwygodniej robić przy pomocy robota planetarnego, ale wystarczy Ci mikser. Formę wyłóż papierem do pieczenia – najlepiej, aby była ona cała, bez odpinanych rantów. Masa serowa jest dość rzadka i może wypłynąć szczelinami podczas pieczenia. (Jeśli chcesz, wyłóż dno herbatnikami lub kruchymi ciasteczkami.)
Twaróg zmiel 2-3 razy, aby był gładki. Ja do tego sernika kupuję twaróg wiaderkowy – ważne jednak, aby był dobrej jakości.
Jajka rozbij, żółtka przełóż do miski, w której będziesz robić sernik. Białka do osobnej. Do żółtek dodaj cukier i cukier waniliowy, a następnie zmiksuj razem na jasną masę i do rozpuszczenia cukru. Jeśli jednak nie masz drobnego cukru, który szybko się rozpuszcza, nie martw się za bardzo. Cukier rozpuści się w kolejnych krokach.
(W tym momencie najczęściej włączam piekarnik i nagrzewam go do temperatury 170 stopni Celsjusza. Na dnio piekarnika wstawiam niewielkie naczynie, w którym jest około 3-4 szklanki wody.)
Do żółtek dodaj twaróg (w 3-4 porcjach, stopniowo) i połącz wszystko razem.
Następnie dodawaj kolejno: mąkę ziemniaczaną, sól, mleko, olej oraz na końcu mleko w proszku. Wszystko razem mieszaj aż nie będzie żadnych grudek. Nie ma potrzeby miksowania i szczególnego napowietrzania masy, bo chodzi nam o połączenie składników, a nie o miksowanie.
Białka ubij na sztywną pianę i przełóż je do masy serowej – wymieszaj wszystko delikatnie.
Masę serową przełóż, a raczej przelej do formy i wstaw do nagrzanego piekarnika na 70 minut. (Bez termoobiegu, u mnie grzanie góra-dół.) Po tym czasie piekarnik wyłącz, uchyl lekko drzwiczki i pozostaw sernik do wystudzenia.
Dlaczego serniki pękają i opadają
Jak już wspomniałam wyżej, mój lekko popękany sernik jest dobrą okazją, aby napisać o tym dlaczego serniki pękają podczas pieczenia. Dzieje się tak dlatego, że przede wszystkim nadmiernie wyrastają, a potem opadają gwałtownie pękając. Przyczyn tego może być kilka.
Nadmierne miksowanie, czyli zbędne napowietrzanie masy serowej
Sernik to nie jest biszkopt, nie musi, a wręcz nie powinien wyrastać. Masa serowa jest zbyt ciężka, aby udało się uzyskać efekt biszkoptu. Przy okazji wspomnę, że nie ma sensu dodawać proszek do pieczenia lub sodę – to sernika nie napowietrzy z tego samego powodu: sernik jest zbyt ciężki.
Kąpiel wodna
Najlepszym sposobem na uzyskanie doskonałej konsystencji, wilgotności i równej powierzchni jest pieczenie w kąpieli wodnej. Polega to na wstawieniu formy z ciastem do większego naczynia (większej formy), zalanej wrzącą wodą i dopiero wtedy wstawienie tego do piekarnika. Oczywiście, naczynie z wodą na dnie piekarnika też jest dobrym rozwiązaniem, jednak kąpiel wodna jest lepsza.
Pieczenie z termoobiegiem
Kolejna przyczyna to pieczenie z termoobiegiem, który wysusza powierzchnię sernika. Nowoczesne piekarniki kuszą tą funkcją, jednak bardzo wiele osób korzysta z niej nieprawidłowo. Termoobieg przydaje się wtedy, kiedy chcemy upiec coś na dwóch blachach jednocześnie. To dzięki niemu obie porcje pieką się w miarę równocześnie. Jednak w przypadku ciast, chlebów czy bułek, termoobieg po prostu wysusza.
Zbyt gwałtowne studzenie, czyli szok termiczny
Zbyt gwałtowne studzenie to coś w rodzaju szoku termicznego dla struktury sernika. O ile inne ciasta bez problemu wyjmuje się po upieczeniu do wystudzenia, o tyle sernik potrzebuje czasu. Wystarczy wyłączyć piekarnik i minimalnie uchylić drzwiczki, a następnie pozwolić mu wystygnąć w swoim tempie. Można również przez około 20 minut po wyłączeniu piekarnika, nie otwierać drzwiczek w ogóle, a uchylić je po tym czasie.
Mój sernik popękał – dlaczego
Wiem dlaczego mój sernik popękał, bo to była właściwie cała seria błędów. Najpierw napowietrzyłam go za bardzo, zbyt długo miksując na zbyt dużych obrotach. Potem wlałam za mało wody do naczynia w piekarniku, a po upieczeniu za szybko wyjęłam. Powód tych błędów był banalny: spieszyłam się, co zemściło się efektem. Jednak nawet takie “katastrofy” nie umniejszają efektu smakowego: jest to jeden z najpyszniejszych serników.
Moje sprawdzone przepisy na inne pyszne serniki
Pięknie pachnący cytrynowy sernik z bezową pianką. Pianka jest delikatna, przypieczona lekko tylko z góry – pysznie łączy się z intensywniejszym w smaku i zapachu, serniku.
Jeden z najpopularniejszych serników na moim blogu to sernik Jasia i Małgosi.
Sernik z masą krówkową dla małej Małgosi powstał wiele lat temu, z okazji urodzin mojej imienniczki, córki jednej z blogowych przyjaciółek. Ten sernik po prostu trzeba upiec i sprawdzić jak smakuje, a potem upiec kolejny, z podwójnej porcji 😉
Serniki są bardzo popularnymi i dość “starymi” ciastami, a pierwsza, znana nam wzmianka o nich pojawiła się już ok. 350 r. p.n.e. To taka ciekawostka 😉 Na moim blogu jest znacznie więcej najróżniejszych serników i ciast z masą serową. Przejrzyj więc inne przepisy na serniki, a potem wybierz coś dla siebie – smacznego 🙂
Przepięknie wygląda ten serniczek! Ostatnio składam się właśnie z serników, Ale takiego jeszcze nie jadłam! Muszę koniecznie spróbować ten przepis, czuję się niezmiernie zachęcona!
Uwielbiam serniki ale nie często je robię bo mi opadają… mimo to nie poddaje się i próbuje 🙂 ten wygląda obłędnie i podejmę się wyzwania 🙂
Aniu, według mnie jeśli nie ma to znaczenia dla smaku, to czy warto sobie odmawiać przyjemności? 😉