Domowy pikantny ketchup z marchewką i świeżą papryką? Tak, jest pyszny, pikantny i ma piękny kolor. Warto przynajmniej go spróbować.
Pomysł na domowy pikantny ketchup nie tylko z pomidorów powstał jesienią, ale biorąc pod uwagę dostępność produktów, można go wykorzystać także zimą. Jest to zdrowsza alternatywa dla sklepowych ketchupów, których składy prawie zawsze są uzupełniane konserwantami. Mój domowy pikantny ketchup ma dodatek marchwi i jest dość pikantny, choć to raczej chyba kwestia smaku. Ilość ostrych papryczek można dowolnie modyfikować. Oczywiście, gdyby okazało się, że jest jej za dużo, to ratujcie się dodatkową marchewką, ona złagodzi nieco ostrość.
Przepis na domowy ketchup z papryką i marchewką
Składniki na ok. 4 słoiczki od dżemu:
- 100 g świeżych ostrych papryczek
- 500 g świeżej słodkiej papryki
- 1 kg pomidorów
- 2 średnie główki czosnku
- 100 ml oliwy
- 300 g marchwi
- 100 g cebuli
- sól do smaku
- 1 łyżeczka cukru
Jak przygotować domowy ketchup – krok po kroku
- Papryki (słodką i ostrą) opłukać i osuszyć. Przekroić na pół wzdłuż, usunąć gniazda nasienne.
- Pomidory opłukać i osuszyć.
- Czosnek przekroić na pół w poprzek.
- Cebulę obrać i przekroić na pół.
- Wszystko razem ułożyć na blasze wyłożonej papierem do pieczenia – paprykę skórką do góry, gdyż ma się mocno przypiec.
- Blachę wstawić do piekarnika nagrzanego do temperatury 200 stopni i zapiekać przez około 25-30 minut, aż skórka na papryce zacznie mieć czarne plamy.
- Po upieczeniu wyjąć z piekarnika.
- Paprykę przełożyć do miski i szczelnie owinąć folią spożywczą. Wilgoć, która wytworzy się w trakcie studzenia odparzy skórkę, którą łatwo będzie zdjąć.
- Z pomidorów również zdjąć skórkę.
- Czosnek wyjąć z łupinek, z cebuli usunąć twarde łuski.
- Marchew obrać, opłukać i zetrzeć na grubej jarzynowej tarce. Podsmażyć na patelni, na niewielkiej ilości oliwy. Kiedy zacznie się delikatnie rumienić, podlać odrobiną wody i udusić do pełnej miękkości pod przykryciem.
- Wszystkie składniki przełożyć do blendera, wlać oliwę i całość zmiksować na gładką masę.
- Przyprawić solą i cukrem.
- Gorąca pastę przełożyć do wyparzonych słoiczków, mocno zakręcić, a słoiczek odstawić do góry dnem.
- Gdyby słoiki nie zamknęły się można je pasteryzować przez kilkanaście minut.
Ponieważ domowe przetwory zawsze są lepsze niż sklepowe warto zrobić ich w sezonie jak najwięcej. Każdy słoiczek domowego oznacza jedno opakowanie mniej tego ze sklepu. Bez wątpienia wyjdzie to nam na zdrowie.
Chętnie zrobię, ale że względów zdrowotnych będę musiała zmodyfikować przepis i zrobić łagodną wersję.
Ty zrobisz mój, a ja z największą ochotą Twój. Bardzo lubię domowe kechupy. I ten z marchewką zrobię na bank. Wygląda obłędnie ☺️
Co za oryginalny przepis na ketchup! Musi świetnie smakować. Na pewno spróbuję go zrobić. Domowe i sprawdzone przepisy są wyjątkowe.
Piękne i apetyczne zdjęcie 🙂 Nigdy nie robiłam takiego domowego ketchupu, z dodatkiem papryki to już w ogóle petarda 🙂
BArdzo, ale to bardzo lubię przygotowywać takie przetwory. Żaden sklepowy gotowiec im nie dorówna.
Zachwyciła mnie tym przepisem. Jest w nim wszystko co lubię. Brałabym go bezpośrednio jako pasta do chleba lub wafli ryżowych! Na pewno wypróbuję ten przepis, dziękuję!
Przesmacznie wygląda ten Twój ketchup, chętnie bym go posmakowała, będę musiała wiec przygotować go z Twojego przepisu 🙂 dobrze, że mam dostęp do cudownie aromatycznych pomidorów prosto ze wsi 🙂
Uwielbiam takie ostre sosy, kiedyś też robiłam domowy ajwar z bakłażanem, albo bez, problem w tym, że ja lubię BAAAARDZO ostre, a córka raczej leciutko i w te sposób albo trzeba robić dwa, a to potem sie marnuje, albo tylko lekko ostre, a to nie smakuje tak super, więc … Odpuszczam sobie całkowicie, ale ten twój przepis bardzo smakowity.