Sos tatarski według sposobu mojego i Marii Disslowej – nie tylko na wielkanocny stół.
Sos tatarski to w wielu domach bardzo popularny dodatek. Nie tylko zresztą do jajek, bo fantastycznie smakuje także z wędlinami czy zimnymi mięsami. Sposobów na sos tatarski jest pewnie tyle, ilu jego wielbicieli. Nie wiem czy istnieje „jedynie słuszny” przepis, w każdym razie ja nie doszukałam się go. Pod moim przepisem, jako ciekawostkę, znajdziesz oryginalny przepis Marii Disslowej z jej książki “Jak gotować”. (Książka ta swoje pierwsze wydanie miała miejsce w roku 1931. Jest prawdziwą skarbnicą nie tylko przepisów, ale o wskazówek dla ówczesnych pań domu. Ja jestem w posiadaniu wydania z roku 1989.) Lubię zaglądać do tej książki, czasami można w niej znaleźć prawdziwe kulinarne perełki, a sosów na zimno jest tak naprawdę dużo.
Na skróty
Sos tatarski jest dość uniwersalny i chyba za każdym razem można go robić ciut inaczej. Oczywiście pewne zasady trzeba zachować, aby to ciągle był sos tatarski. Jednak można modyfikować ilości dodanych składników, robić go gęstszym lub nieco rzadszym. W każdym razie sos tatarski to doskonały dodatek do jajek, wędlin czy mięs na zimno.
Przepis na sos tatarski
Składniki
- ok. 1 szklanka majonezu
- 2 lekko czubate łyżki kwaśnej gęstej śmietany
- 2 średnie cebule
- 4 średnie ząbki czosnku
- 8-10 większych marynowanych pieczarek
- 4 średnie ogórki kiszone
- 1 pęczek szczypiorku
- sól i pieprz do smaku
Sposób wykonania
Cebule obierz i pokrój w drobną kosteczkę. Czosnek obierz i posiekaj, również drobno.
Pieczarki dokładnie odsącz z zalewy i pokrój w kostkę.
Szczypiorek opłucz pod bieżąca wodą, osusz i posiekaj drobno.
Połowę ogórków kiszonych zetrzyj na grubej jarzynowej tarce, a połowę pokrój w kosteczkę. Starte ogórki odsącz lekko z soku.
Wszystko razem dokładnie wymieszać z majonezem i śmietaną, a następnie przypraw solą oraz świeżo zmielonym pieprzem. Sos możesz dodatkowo przyprawić i rozrzedzić sokiem pozostałym ze startych ogórków.
Przepis na sos tatarski Marii Disslowej
Rozetrzeć żółtko z oliwą na majonez, zmieszać z musztardą, dodać sok z cytryn, cukier, sól, paprykę, usiekane drobno jabłka, utarty chrzan i drobno krajany szczypiorek, rozprowadzić sos zimnym rosołem lub wodą do odpowiedniej gęstości. Wyborny jest do zimnych mięs.
Oryginalny przepis z książki Marii Disslowej „Jak gotować”
A może na Wielkanoc zrobicie swój własny domowy majonez?
Zobacz również przepisy na inne zimne sosy majonezowe
Sos remuladowy to gęsty sos na bazie majonezu, znany jest również jako sos duński. Zapewne wielbiciele hotdogów dobrze znają ten sos 😉
Majonezowy sos kaparowy z dużą ilością marynowanych kaparów, gęsty, o zdecydowanym smaku. Do jajek, wędlin, mięs na zimno lub ciepło, a także do białej kiełbasy.