Drożdżówki z dżemem rabarbarowo – pomarańczowym to coś, co koniecznie trzeba upiec w sezonie, kiedy jest dużo rabarbaru.
Drożdżówki z dżemem rabarbarowo – pomarańczowym. Troszkę chyba późno na ten przepis, bo rabarbar już się prawie skończył. Zagapiłam się, wybaczcie mi. Mam jednak nadzieję, że dostaniecie go jeszcze, bo warto upiec te drożdżówki. Dżem rabarbarowo-pomarańczowy pojawił się już jakiś czas temu. Może więc ktoś zrobił go więcej do słoiczków, tak jak ja, a wtedy te drożdżówki można piec cały rok. Są tego warte: słodkie ciasto, słodka kruszonka, a w środku kwaskowaty aksamitny dżem o wyrazistym smaku.
Skusiłam się ostatnio i kupiłam w sklepie dżem z porzeczek i jeżyn, aksamitny, przecierany, bez żadnych pestek, dedykowany dzieciom. W składzie nie miał nic “szokującego”, więc stwierdziłam, że warto spróbować. Byłam rozczarowana, bo oprócz wyczuwalnej kwaskowatości walczącej z cukrem nie miał nic fajnego w smaku, a już na pewno nie można było wyczuć ani porzeczek, ani jeżyn. Ot, taki sobie bardzo przeciętny (poza ceną) dżemik. Śmiałam się wtedy w duchu sama z siebie, bo przecież w szafce mam sporo różnych dżemów, własnej roboty, smacznych i znacznie tańszych niż ten, który skusił mnie w sklepie. Dżem rabarbarowo-pomarańczowy także jest, więc i drożdżówki mogę upiec jeszcze kilka razy. Uwaga: w przepisie na dżem podanym wcześniej nie ma masła, dodałam je tylko dla smaku i zapachu przy przygotowaniu drożdżówek. Można je ominąć, ale na pewno nie zastępować olejem czy margaryną.
Przepis na drożdżówki z dżemem rabarbarowo – pomarańczowym
Składniki ciasta na 18-20 sztuk
- 500 g mąki pszennej (typ 450)
- 1 opakowanie suchych drożdży (7 g)
- 200 ml ciepłej wody
- 1/3 szklanki cukru
- 2 jajka
- 1 łyżeczka soli
- 70 g masła
- Masło stopić w garnuszku i przestudzić lekko.
- Jajka wbić do kubka i roztrzepać lekko.
- Mąkę przesiać do miski, dodać sól, cukier, drożdże – wymieszać razem.
- Następnie wlać ciepłą wodę, płynne masło i jajka – zagnieść elastyczne ciasto. Powinno nie kleić się do rąk ani do ścianek miski.
- Miskę przykryć czystą ściereczką i odstawić ciasto do wyrośnięcia na około godzinę – powinno podwoić swoją objętość.
- Wyrośnięte ciasto zbić ręką, żeby odgazowało się i podzielić na dwie części, każda z nich to “porcja” na dużą blachę (taką z wyposażenia piekarnika).
- Z każdej części uformować 9-10 kulek. Lekko spłaszczając układać na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i pozostawić na kilkanaście minut do podrośnięcia.
- W podrośniętych bułeczkach zrobić wgłębienie po środku, najlepiej denkiem od małej szklaneczki lub kieliszka.
- We wgłębienie nałożyć po sporej łyżeczce musu rabarbarowego, a wierzch obsypać kruszonką.
- Odstawić na kilka minut, a w tym czasie nagrzać piekarnik do temperatury 180 stopni Celsjusza.
- Wstawić do gorącego piekarnika i piec około 20 minut aż drożdżówki lekko się zrumienią.
- Upieczone wystudzić na kratce.
Przepis na dżem rabarbarowo – pomarańczowy do drożdżówek
Składniki dżemu rabarbarowego:
- 4 średnie łodygi rabarbaru
- 2 łyżki masła
- 2 łyżki miodu
- 200 ml soku pomarańczowego
- 1/2 – 1/3 szklanki cukru
- Rabarbar opłukać, obrać ze skórki i pokroić na mniejsze kawałki.
- W głębszej patelni lub szerokim garnku rozgrzać masło i włożyć rabarbar.
- Na średnim ogniu poddusić aż zacznie się rozpadać.
- Następnie dodać cukier (ilość podałam orientacyjnie), miód i sok pomarańczowy, mieszając odparować nadmiar wody. Powinien powstać niezbyt gesty dżem, bardzo aksamitny.
Przepis na kruszonkę do drożdżówek
Składniki kruszonki:
- 2 łyżki masła (miękkiego)
- 3 łyżki cukru
- 4 łyżki mąki pszennej
Wszystkie składniki rozetrzeć palcami aż do powstania ciasta i odstawić na pół godziny do lodówki. Schłodzone, rozkruszając palcami rozsypać na drożdżówkach przed wstawieniem ich do piekarnika.
Pieczenie ciasta drożdżowego nie jest trudne. Jeśli nie pieczecie go z obawy o to, że może nie udać się, to zerknijcie do krótkiego poradnika Jak upiec dobre ciasto drożdżowe?, który jest na blogu od kilku dni. Tam również znajdziecie linki do części moich ulubionych przepisów wraz ze zdjęciami.