Śledzie w suszonych pomidorach to dość oryginalny, ale bardzo smaczny sposób na śledzia. Zarówno śledź jak i suszone pomidory to produkty o intensywnych smakach i aromatach, w połączeniu tworzą jednak pyszną potrawę.
Śledzie w suszonych pomidorach z cebulą to raczej mało popularne połączenie. Jednak na tyle pyszne, że warto samemu sprawdzić jak smakują. Jak zauważyliście, śledzie bardzo lubię i przygotowuję je na wiele sposobów. Najczęściej są to dość spontaniczne dania, które powstają bez wcześniejszego, ściśle określonego planu. Dzisiejsza sałatka z cebulą i suszonymi pomidorami powstała właśnie tak spontanicznie i bez planu . Dość intensywna w smaku, ale jeśli ktoś lubi suszone pomidory i śledzie, to przekona się, że to bardzo smaczne połączenie.
Przepis na śledzie w suszonych pomidorach z cebulą
Składniki:
- 8-10 pojedynczych filetów śledziowych solonych
- 2 większe cebule
- 2 większe ząbki czosnku
- 1/3 szklanki octu spirytusowego 10%
- 2 łyżki mielonej słodkiej papryki
- 1/2 mielonej ostrej papryki
- 3 łyżki cukru
- 150 g suszonych pomidorów w oliwie
- sól do smaku
Jak zrobić śledzie w suszonych pomidorach
- Śledzie, jeśli są słone, wymoczyć w zimnej wodzie.
- Cebulę obrać i pokroić w piórka, a czosnek obrać i posiekać.
- Na patelni rozgrzać 3-4 łyżki oliwy z pomidorów.
- Na oliwie zeszklić cebulę i czosnek, dodać cukier. Po chwili dołożyć przekrojone na pół połówki pomidorów, słodką i ostrą paprykę. Mieszając podsmażyć na średnim ogniu przez około 1 minutę.
- Przyprawić solą, a następnie wlać ocet.
- Następnie zdjąć z ognia i odstawić do wystudzenia.
- Wymoczone śledzie pokroić na mniejsze kawałki – wymieszać z pomidorami i przełożyć do słoika ubijając lekko, aby pozbyć się nadmiaru powietrza. Zakręcony słoik wstawić do lodówki na przynajmniej 1-2 dni.
Najlepsze dania ze śledzi
Śledzie oprócz swoich niezaprzeczalnych walorów smakowych, są także zdrowe. Paradoksalnie, mimo dużej zawartości tłuszczu nie należą do bardzo kalorycznych: 100 g śledzia to 160-220 kCal. Duża zawartość witamin A, D, E, witamin z grupy B, a także żelaza, jodu, cynku i kwasów Omega 3 czyni śledzia wartościowym produktem w diecie. O ile niektóre ryby mają tendencję wchłaniania metali ciężkich, które są szkodliwe dla organizmu człowieka, tak śledzie są jednym z wyjątków. Jako ciekawostka: ze względu na swoją wartość śledzie polecane są kobietom w ciąży.
Jeśli lubicie śledzie, to zachęcam Was do spróbowania także innych propozycji: