Makrela pieczona w sosie pomidorowym to danie, które jest jednocześnie i smaczne, i bardzo zdrowe. Dostarcza do organizmu wielu cennych wartości odżywczych.
Makrela pieczona w sosie pomidorowym jest dość prosta i szybka do przygotowania. Najwięcej trudności może sprawić kupno świeżej makreli, gdyż nie jest ona aż tak popularna jak makrela wędzona. Niewątpliwie to właśnie wędzoną makrelę można kupić najłatwiej, ale ona do pieczenia nadaje się raczej średnio. Świeża makrela jest doskonałym źródłem białka, kwasów omega 3, NNKT (niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe), potasu, selenu, fosforu, witaminy A i D. Warto pamiętać o niej, gdyż obok niezaprzeczalnych walorów smakowych jest po prostu zdrowa.
Makrela to jednak także ryba, która skłonność do zbierania w sobie metolortęci, która jest szkodliwa zwłaszcza dla kobiet w ciąży i dzieci. Dlatego właśnie nie powinno się jej jeść zbyt dużo. Bezsprzecznie w tym przypadku umiar jest szczególnie wskazany.
Dzisiaj zapraszam Was na świeżą makrelę, którą upiekłam w piekarniku po uprzednim lekkim jej przyprawieniu i ułożeniu na passacie pomidorowej z kaparami i czosnkiem. Do przygotowania tego dania zainspirował mnie ten przepis.
Makrela pieczona w sosie pomidorowym – przepis
Składniki na 3-4 porcje:
- 2 świeże makrele
- ok. 350 ml passaty pomidorowej
- 2-3 większe ząbki czosnku
- niewielki słoiczek drobnych marynowanych kaparów (3-4 łyżki)
- sól, świeżo mielony pieprz
- sok z 1/2 cytryny
Jak zrobić makrelę pieczoną w sosie pomidorowym
- Makrelę oczyścić: odciąć ewentualnie głowę, usunąć końcówkę ogona z płetwą, jeśli nie jest wypatroszona to wypatroszyć. Następnie wypłukać pod zimną bieżącą wodą i dokładnie osuszyć. Tak przygotowaną rybę pokroić na mniejsze kawałki bez przecinania wzdłuż.
- Na każdym kawałku makreli ponacinać lekko skórę, niezbyt głęboko jednak, a potem skropić ze wszystkich stron sokiem z cytryny, a także oprószyć solą i pieprzem.
- Czosnek obrać i pokroić na mniejsze kawałki lub grubsze plasterki.
- Kapary na sitku odsączyć z zalewy.
- Na dno naczynia do zapiekania wlać passatę, lekko oprószyć pieprzem i solą – wystarczy spora szczypta. Potem w miarę równomiernie rozsypać na niej połowę odsączonych kaparów i kawałki czosnku. Na wierzchu poukładać kawałki przyprawionej makreli.
- Naczynie z makrelą wstawić do piekarnika nagrzanego do temperatury 200°C, u mnie grzanie góra-dół. Zapiekać bez przykrycia przez około 25 minut.
- Po wyjęciu z piekarnika całość obsypać resztą kaparów i od razu podawać na stół.
Lubisz dania z ryb?
Sprawdź także inne przepisy, w których ryby łączą się nie tylko z pomidorami – aby otworzyć przepis kliknij w nazwę lub zdjęcie.
Aromatyczna, lekka i pyszna zupa rybna ze świeżego morszczuka – doskonała na każdą porę roku, prosta do zrobienia.
Smażone filety śledziowe w sosie ze świeżych pomidorów – można zrobić ich większą porcję i pasteryzować w słoikach.
Zupa pomidorowa z dorszem – doskonałe połączenie zupy rybnej i zupy pomidorowej z dodatkiem pulpecików z dorsza.
Za rzadko jadam ryby, niestety. Ten przepis mnie zaintrygowałaś. Gotowe danie wygląda bsrdzo apetycznie.
Bardzo ciekawy przepis.Nie jadłam nigdy tak przyrządzonej makreli. W moich rejonach jest nie do kupienia. Mało się tu jada ryb, a ponieważ ja lubię ryby, często szukam zwłaszcza świeżych.
Kapary i czosnek dodają makreli smaczku, no i ten sosik pomidorowy.
Jeżeli uda mi się kiedyś kupić świeżą makrelę, przyda mi się Twój przepis.
Pozdrawiam 🙂
Irenko, u nas świeżą makrelę też trudno upolować. Zwłaszcza, że ja na zakupy jadę raz w tygodniu, a na mojej wsi tylko dwa mizernie zaopatrzone sklepy. Też uwielbiam ryby i jak tylko upoluję coś fajnego to zajadamy się po uszy 😉
Uściski!
Taka rybka to samo zdrowie, pysznie podałaś Małgosiu. U mnie w domu jemy zdecydowanie za mało ryb, postaram się to zmienić w najbliższym czasie 🙂
U nas całkiem sporo ryb, bo wszyscy lubią. Ostatnio sąsiadka podrzuca mi to, co złowi jej mąż 😉 Zaczęłam więc marynować na różne sposoby.