1,7K
Zupa pomidorowa z rybą? Tak, jak najbardziej tak! To doskonałe połączenie, zwłaszcza wtedy, kiedy używamy tak pysznej ryby, jaką jest dorsz.
Całe dnie spędzam w kuchni robiąc zaprawy. W przerwach porządkuję mieszkanie po małym przemeblowaniu. Jak wiadomo, małe przemeblowanie oznacza niemały bałagan, więc przekładam z miejsca na miejsce. Uporawszy się z papierówkami i wiśniami, ruszyłam z zaprawami z pomidorów i ogórków. Przy okazji wpadło kilka słoiczków patisonów i marynowanego czosnku. No cóż, w domu pachnie głównie octem, ale za to zimą chętnie otworzy się coś pysznego. Jednak sklepowe zaprawy to nie to samo, co własne.
Na pewno na blogu pojawią się przepisy na te marynaty, ale nie chciałam zamęczać Was tylko i wyłącznie zaprawami, więc dzisiaj zupa z dorszem. Smaczne danie jednogarnkowe w zasadzie, bo to dość gęsta zupa. Można ją bardziej “rozwodnić”, jednak ja zdecydowanie bardziej tę zupę wolę w gęstszej formie.
Pulpety są dość delikatne w swojej strukturze i smaku. Jest to jedno z dań, które robi się dość szybko i nie jest jakoś specjalnie skomplikowane. Ugotujcie dzień wcześniej, bo po odgrzaniu jest jeszcze smaczniej.
Przepis na zupę pomidorową z pulpecikami z dorsza
Składniki:
500 g dorsza (bez ości i skóry)
1 mała sucha bułka
1/2 litra soku pomidorowego
2 średnie marchewki
1 średnia pietruszka
niewielki kawałek selera (ilość zbliżona do ilości pietruszki)
sól i pieprz do smaku
natka pietruszki – do posypania przed podaniem
mąka ziemniaczana do obtoczenia pulpetów
2-3 łyżki oliwy
1 mała cebula
5-8 ziaren ziela angielskiego
2 średnie liście laurowe
Mięso z dorsza zmielić. Przyprawić solą i świeżo mielonym pieprzem (najlepiej białym). Bułkę namoczyć w zimnej wodzie. Odcisnąć dokładnie, dodać do ryby. Wszystko razem dokładnie wymieszać i odstawić do lodówki.
Marchew, pietruszkę i selera obrać, opłukać i pokroić w słupki. Cebulę obrać i posiekać drobno.
W garnku rozgrzać oliwę i na średnim ogniu zeszklić najpierw cebulę, potem dodać warzywa (marchew, pietruszkę i seler). Dodać ziele angielskie i liść laurowy. Wlać około półtora litra wody, posolić, zagotować.
Masę rybną na pulpety wyjąć z lodówki. Dłońmi lekko zwilżonymi wodą formować niewielkie kulki. Każdą obtaczać w mące ziemniaczanej i wkładać na wrzący wywar. (Gdyby wody było zbyt mało, można jej dolać. Należy jednak pamiętać, że dojdzie jeszcze sok pomidorowy). Gotować kilka minut na niewielkim ogniu. Pod koniec gotowania wlać sok pomidorowy i gotować razem jeszcze jakieś 2-3 minuty. Doprawić całość do smaku solą i pieprzem.
Zupę podawać posypaną posiekaną natką pietruszki.