Warzywny pasztet z czerwonej soczewicy z powodzeniem może zastąpić tradycyjne mięsne pasztety. Jest znacznie zdrowszy i lżejszy, a jego przygotowanie bardzo proste.
Warzywny pasztet z czerwonej soczewicy jest smaczny i zdrowy, gdyż warzywa strączkowe oprócz niezaprzeczalnych walorów zdrowotnych są niezastąpione w kuchni. Można z nich zrobić najróżniejsze dania od prostych zup, przez sałatki i dodatki po zapiekanki i wegetariańskie pasztety. Przyzwyczailiśmy się, ze pasztet to coś z mięsa lub podrobów, dlatego czasem określenie mianem pasztetu czegoś, co z mięsem nie ma nic wspólnego, frazeologicznie nieco się gryzie. Nie zmienia to jednak faktu, że takie nie mięsne pasztety są bardzo smaczne i niezaprzeczalnie zdrowsze.
Przygotowałam dzisiaj taki pasztet-niepasztet z czerwonej soczewicy i warzyw. Objętościowo warzyw jest mniej więcej tyle samo co soczewicy, jednak są to proporcje orientacyjne, które można dowolnie modyfikować. Ponieważ soczewica sama w sobie jest dość sucha i “zapychająca”, koniecznym dodatkiem jest tłuszcz, najlepiej olej roślinny. Bez jego dodatku każdy pasztet będzie się kruszył i nie utrzyma odpowiedniej wilgotności.
Przepis na warzywny pasztet z czerwonej soczewicy
Składniki:
- 250 g czerwonej soczewicy
- 4 średnie marchewki
- 2 średnie pietruszki
- 1/3 średniego selera
- 1/2 średniego pora
- 1 duża cebula
- 2 średnie ząbki czosnku
- 150 ml ulubionego oleju lub oliwy (ja użyłam oleju słonecznikowego)
- sól do smaku
- 2 łyżeczki mielonego kuminu (kminu rzymskiego)
- 1 łyżeczka mielonej wędzonej papryki
- 1 i 1/2 łyżeczki mielonej ostrej papryki
- 2 łyżeczki mielonej słodkiej papryki
- 1/3 łyżeczki mielonego ziela angielskiego
- 1 łyżeczka mielonego suszonego czosnku
- 2 jajka
Jak zrobić warzywny pasztet z czerwonej soczewicy
- Soczewicę wypłukać na sicie pod zimną bieżącą wodą i odsączyć. Przełożyć do garnka, wlać 2 szklanki wody (500 ml) i zagotować. Zmniejszyć ogień i gotować na niewielkim przez około 15 minut. Należy ją mieszać co jakiś czas, aby nie przypaliła się, a następnie ugotowaną zdjąć z ognia i odstawić do wystudzenia.
- Marchew, pietruszkę i seler obrać, opłukać i zetrzeć na grubej jarzynowej tarce.
- Cebulę obrać i pokroić w kostkę. Czosnek obrać, posiekać, a następnie rozetrzeć końcówką noża ze szczyptą soli.
- Pora przekroić wzdłuż, dokładnie wypłukać pod zimną bieżącą wodą i posiekać.
- W garnku lub na głębszej patelni rozgrzać 3-4 łyżki oleju lub oliwy. Następnie partiami dodawać warzywa: najpierw cebulę, a kiedy się zeszkli dołożyć por. Kiedy por podsmaży się z cebulą dodać kolejno marchew, pietruszkę, seler. Wszystkie warzywa podsmażać przez około 5 minut, mieszając aby mnie przypaliły się. Po tym czasie zdjąć z ognia i odstawić do przestudzenia.
- Wystudzoną soczewicę zmielić w maszynce do mielenia, a potem dodać do niej podsmażone warzywa.
- Na suchą patelnię (może być ta, na której smażyły się warzywa) wsypać wszystkie przyprawy i na średnim ogniu mieszając podsmażyć przez około 1 minutę. Chodzi o to, że w ten sposób przyprawy będą jeszcze bardziej aromatyczne i nabiorą intensywniejszego smaku.
- Do soczewicy i warzyw wsypać gorące przyprawy, dodać sól (na początek ok. 1 łyżeczkę), resztę oleju, roztarty czosnek i całość wymieszać dobrze. Masę spróbować i doprawić jeszcze ewentualnie według własnego smaku solą. Na końcu wbić jajka i ponownie całość dokładnie wymieszać.
- Formę do zapiekania lekko natłuścić – można spryskać olejem. Masę przełożyć do formy, formę przykryć i wstawić do piekarnika nagrzanego do temperatury 180 stopni (u mnie grzanie góra-dół) na 30 minut.
- Po 30 minutach formę odkryć i pozwolić dopiec się pasztetowi przez kolejne 10-15 minut w tej samej temperaturze. Po upieczeniu wyjąć z piekarnika i odstawić do wystudzenia.
Z soczewicy można robić wiele dań – są pyszne i zdrowe
Paprykowy pasztet z zielonej soczewicy – z dodatkiem świeżej i ostrej papryki, a także mielonej. Ten pasztet sprawdza się na ciepło i na zimno.
Kotleciki z czerwonej soczewicy z dodatkiem jarmużu – lekkie, puszyste i bardzo smaczne.
Pikantna pasta z czerwonej soczewicy – do pieczywa, naleśników, krokietów.
Chyba nie jadłam lepszego pasztetu;) Też jestem fanką soczewicy. Polecam dodatkowo położyć na wierzch plastry pomidora. Super smakują zapieczone na tym pasztecie:D
Nie zostało mi nic innego jak zrobić ten pasztet. Oj kusisz kusicielko. Nawet mam paczkę soczewicy w spiżarce☺️
Jak dla mnie pierwsza klasa idealny sposób na przemycenie wszystkim soczewicy. Ja nie rozumiem jak można nie lubić soczewicy!? Ona jest tak pyszna sama w sobie. Zapisuję przepis i mam nadzieję w wolnej chwili go zrobić.
Pisałam, że doskonale się nadaje na “wnętrzności” do cannelloni, albo wrapsów, ale po dłuższym zastanowieniu myślę, że samo mogłoby być dobre, tylko czy nie będzie zbyt suche? Ja jestem mięsolubna i robię pasztety, a nawet mięsne, nie zawsze wychodzą dobre, ale może to kwestia podsmażenia warzyw?
Uwielbiam soczewice i szczegolnie jesienia i zima dosc czesto gości na moim stole a tutaj jeszcze taki przepis skarb. Juz sobie zapisałam , na pewno zrobie ten pasztet bo po pierwsze na pewno jest pyszny a dodatkowo bardzo zdrowy.