Wegańskie gołąbki z jęczmienną kaszą i grzybami. To pyszny sposób na bezmięsny obiad. Gołąbki bez mięsa? Ja jestem na TAK!
Jeszcze niedawno gołąbki kojarzyły się tylko i wyłącznie z farszem mięsno-ryżowym. Od pewnego czasu prześcigamy się w pomysłach na farsz, nie koniecznie mięsny i nie koniecznie z ryżem. Wychodzą naprawdę pyszne dania, choć zawsze mam pewne obiekcje czy to aby na pewno można nazwać je gołąbkami. Ten dylemat ma wiele osób i to nie tylko wobec gołąbków. Dożyliśmy czasów, kiedy przydałaby się rewolucja językowa w nazewnictwie, nie uważacie? ?
Tak czy inaczej moje dzisiejsze wegańskie gołąbki z kaszą jęczmienną i grzybami (lub pieczarkami) są smaczne i warte polecenia Wam – zapraszam więc do kuchni, a potem do stołu.
Jak zrobić gołąbki z kaszy jęczmiennej i grzybów – krok po kroku
Z kapusty wykroić głąb – ostrym nożem nacinając jak najbardziej u nasady. Kapustę przełożyć do dużego garnka i obgotowując na niedużym ogniu odrywać kolejno liście. Z liści ścinać grube “nerwy”, a same liście ewentualnie wkładać jeszcze na krótko do wrzątku, aby dobrze się sparzyły i wizualnie były “szkliste”.
Kaszę ugotować na sypko w lekko osolonej wodzie. (Poniżej znajdziecie wskazówki jak to zrobić.) Po ugotowaniu wystudzić.
Grzyby lub pieczarki oczyścić. Połowę pokroić w drobną kostkę, a połowę w cienkie plasterki.
Cebulę obrać i pokroić w drobną kostkę. Czosnek obrać i posiekać.
2 łyżki oleju rozgrzać w głębszej patelni. Podsmażyć na złoto cebulę, a następnie dodać czosnek i smażyć mieszając przez około 1 minutę. Partiami dodawać grzyby i podsmażyć całość mieszając co jakiś czas. Podsmażone grzyby przełożyć do kaszy i wszystko razem wymieszać przyprawiając jednocześnie do smaku solą i pieprzem. Farsz powinien być lekko pikantny, gdyż po uduszeniu z kapustą odda nieco ze swojego smaku.
Na obgotowanych liściach układać farsz – mniej więcej 1-2 łyżki. Zakładać lekko boki do środka, a następnie zwijać wzdłuż.
Dno garnka wyłożyć kilkoma obgotowanymi liśćmi kapusty. Najlepiej użyć do tego liście ze środka kapusty, które nie nadawały się do zawijania. Na liściach układać zawinięte gołąbki, najlepiej “zakładką” do dołu. Wlać około 250 ml wody lub bulionu (warzywnego najlepiej). Garnek przykryć i wstawić do piekarnika nagrzanego do temperatury 160 stopni. Zapiekać pod przykryciem przez około 40 minut. Liście powinny zmięknąć. W tym czasie przygotować sos pomidorowy.
Sos z pomidorów do gołąbków – jak zrobić
Pomidory sparzyć, zdjąć skórkę i pokroić w drobną kostkę. Marchew obrać ze skórki lub oskrobać. Zetrzeć na grubej jarzynowej tarce. Czosnek obrać i posiekać.
W garnuszku rozgrzać olej i na średnim ogniu poddusić cebulę i czosnek. Dodać marchew, ziele angielskie i dusić mieszając przez około 2-3 minuty. Na końcu dodać pomidory, wlać wodę i na niewielkim ogniu i pod przykryciem gotować sos przez kilkanaście minut. Sos przyprawić do smaku solą, pieprzem i cukrem.
Sos przelać do duszących się w piekarniku gołąbków. Wszystko razem dusić jeszcze pod przykryciem przez około 10 minut lub do całkowitej miękkości kapusty.
Tak oto gołąbki z kaszą jęczmienną i grzybami lub pieczarkami są gotowe. Bez udziwnień, z kilku składników, prosto i pysznie! Sami spróbujcie!
Jak ugotować kaszę jęczmienną na sypko
Suchą kaszę jak najdokładniej wypłukać w wodzie. Można to zrobić przesypując kaszę do większej miski, zalewać wodą, mieszać dłonią i po chwili odlewać wodę. Wygodniej i skuteczniej jest jednak przesypać kaszę na duże sitko, a następnie podstawić je pod kran i płukać zimną wodą potrząsając sitkiem. Woda wypływająca spod kaszy powinna być jak najbardziej czysta.
Wypłukaną kaszę przełożyć do garnka. Na 1 szklankę kaszy należy wlać 2 i pół szklanki wody. Posolić do smaku, dodać 1-2 łyżki oleju o neutralnym smaku. Zagotować, zmniejszyć ogień do minimum. Gotować przez 10-15 minut w zależności od grubości kaszy. Nie mieszać podczas gotowania.
Ugotowaną kaszę zdjąć z ognia, ale pozostawić jeszcze przez 10-20 minut pod przykryciem. Po tym czasie można przemieszać – kasza jest gotowa.