Pieczona papryka z anchois z dodatkiem octu balsamicznego i czosnku zachwyci tych, którzy lubią odkrywać nowe połączenia smakowe.
Na skróty
Pomysł na tę paprykę zaczerpnęłam z Magazynu Kuchennego. Jednak przepis nieco zmodyfikowałam, żeby nie było identycznie. Tak zamarynowana papryka jest pyszną przekąską i wspaniale smakuje z chrupiącą bagietką. Jest to też idealne danie na imprezę w domu lub w plenerze. Przygotujecie je dzień-dwa wcześniej, a goście będą zajadać się ze smakiem. Samo przygotowanie takiej pieczonej papryki z anchois nie jest jakoś szczególnie trudne. Nieco uwagi trzeba tylko poświęcić na oczyszczenie opieczonej papryki ze skórki. Jednak, jeśli zrobi się to umiejętnie, i ta czynność okazuje się być prosta i szybka.
Pieczona papryka z anchois – przepis
Składniki:
- 5 średnich papryk
- 6 łyżek oliwy
- 6 łyżek octu balsamicznego
- 5 średnich ząbków czosnku
- 1/4 łyżeczki soli
- ok. 10 filecików anchois
- świeże listki bazylii – po pokrojeniu około 1 łyżeczka
Jak ją przygotować – krok po kroku
Papryki przekroić na pół, usunąć gniazda nasienne i białe części. Opłukać pod bieżącą wodą i ułożyć na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, skórką do góry.
Blachę wstawić do piekarnika nagrzanego do 200 stopni. Jeśli jest taka możliwość to z termoobiegiem, pod górną grzałką lub włączyć opcję grilla.
Piec aż skórka zacznie się przypiekać i robić czarna.
Upieczoną paprykę wyjąć, przełożyć do miski, a miskę szczelnie owinąć folią. Pozostawić do przestygnięcia. W tym czasie papryka zaparzy się, a skórkę będzie łatwo zdjąć palcami.
Marynata do papryki
Czosnek obrać, posiekać drobno, a jego połowę rozetrzeć z solą. Następnie oliwę połączyć z octem balsamicznym i czosnkiem.
Dodać anchois (fileciki można drobniej pokroić) i niezbyt grubo posiekane listki bazylii. Wszystko razem wymieszać.
Paprykę pokroić na mniejsze kawałki, ale niezbyt małe – ja pokroiłam w paseczki. Wymieszać z marynatą i odstawić do lodówki przynajmniej na kilka godzin, aby smaki przegryzły się. Pieczona papryka z anchois i marynatą z octu balsamicznego gotowa!
Wskazówka: jeśli oliwę z octem balsamicznym lekko ubijemy, to powstanie sos w formie emulsji, podobny konsystencją do majonezu.
Lubisz paprykę? Spróbuj innych dań z nią w roli głównej
Kremowa zupa z pieczonej papryki
to jeden z najstarszych przepisów, ale nadal popularnych. Zupa wspaniale smakuje z chrupiącą grzanką natartą czosnkiem.
Kasza jaglana zapiekana w papryce
Oprócz jaglanej kaszy znajdziesz w niej warzywa, między innymi cukinię i marchewkę. To lekkie, ale sycące danie, a do tego bardzo kolorowo prezentuje się na talerzu.
Paprykowe pulpety wieprzowe
Te pulpeciki to idealne połączenie mięsa i z opiekaną papryką. Dodałam ją częściowo do pulpetów, a częściowo do sosu. Można więc nieco żartobliwie powiedzieć, ze są to pulpety podwójnie paprykowe 😉