Siemię lniane zastosowanie i właściwości. Sprawdź jak cenne są te drobne i niepozorne na pierwszy rzut oka ziarenka.
Siemię lniane to nasiona lnu zwyczajnego – są niewielkie, podłużne i płaskie, mają brązowy kolor. Z nasion lnu wytwarza się wartościowy dla naszego organizmu olej. Nasiona po zaparzeniu lub zmieleniu znajdują także inne zastosowanie. W sprzedaży dostępne są dwa rodzaje siemienia lnianego: brązowe i złote. To drugie jest znacznie bardziej bogate w substancje odżywcze, podobno lepiej smakuje, ale jest nieco droższe i trudniej je kupić.
Na skróty
Czy siemię lniane jest dla nas zdrowe?
Siemię lniane jest bardzo zdrowe i ma niezwykle dobroczynne działanie dla organizmu człowieka. Można je spożywać po zaparzeniu (ziarenka mogą być wcześniej zmielone lub nie) lub stosować miejscowo pielęgnując skórę.
Właściwości siemienia lnianego
Siemię lniane to doskonałe źródło kwasu foliowego, kwasów Omega 3, witamin B4 (cholina), B1, B6, E, cynku, błonnika, żelaza i magnezu, a także łatwo przyswajalnego białka. Wśród produktów żywnościowych jest jest na pierwszym miejscu jeśli chodzi o zawartość lignanów – fitoestrogenów działających jako przeciwutleniacze. Fitoestrogeny pomagają utrzymać równowagę hormonalną u kobiet i łagodzą niepożądane objawy menopauzy. U mężczyzn wspomagają leczenie nowotworu prostaty.
Siemię działa osłonowo i zwiększa wilgotności śluzówki, a zatem zaleca się je stosować przy podrażnieniach gardła, chrypce, suchym kaszlu, a także przy problemach z nadkwasotą, nieżytach i wrzodach żołądka.
Ze względu na dużą ilość błonnika obniża stężenie “złego” cholesterolu (LDL) oraz wspomaga perystaltykę jelit. Sprawdza się zarówno przy biegunkach, jak i zaparciach. Osoby, które dbają o prawidłowo zbilansowaną dietę lub walczące z nadwagą powinny uwzględnić siemię lniane w swojej diecie.
Siemię lniane zastosowanie
W postaci naparów: 1 łyżeczkę świeżo zmielonego siemienia zalać wrzątkiem. Przykryć i odstawić na 10-15 minut. (Opinie są podzielone czy należy zaparzać siemię lniane, czy też zalewać chłodną wodą. Podczas zalewania go wodą zimną wytwarza się cyjanowodór, ale podobno nie jest on szkodliwy. W internecie znajdziecie więcej informacji na temat siemienia lnianego.)
Jako dodatek do domowych wypieków: ciastek, bułek i chleba. Ja często piekę pszenne bułeczki z dodatkiem siemienia lnianego.
Po uprażeniu – do posypania kanapek, sałatek, past, a także do musli i granoli.
Jako składnik gomasio, czyli mieszkanki uprażonego sezamu z siemieniem lnianym i solą. Jest to pyszny i zdrowy dodatek do kanapek i sałatek.
Domowe zdrowe batoniki również można wzbogacić o dodatek siemienia lnianego.
Siemię lniane zastosowanie w kosmetyce
Ze względu na swoje dobroczynne właściwości nawilżające, siemię lniane warto stosować także w kosmetyce i pielęgnacji. Jest niedrogie, a przygotowanie preparatów proste i szybkie.
Maseczki
Szczególnie polecane dla skóry wrażliwej, suchej, skłonnej do podrażnień, która zregeneruje i nawilży. Natomiast skórę tłustą i trądzikową łagodnie oczyści. Łyżkę siemienia lnianego gotować w 3/4 szklanki wody aż do konsystencji gęstej papki. Po przestudzeniu nałożyć na oczyszczoną twarz. Podobną maseczkę można zafundować naszym włosom, ale najlepiej zrobić ją z całych ziaren, a przed nałożeniem na włosy, przecedzić.
Naturalny żel do włosów
1 łyżkę całych ziaren gotować w 1/2 szklanki wody aż do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Taki żel nie dość, ze pomoże ułożyć fryzurę, to zabezpieczy nasze włosy przed łamliwością i wypadaniem. Stana się jedwabiste i miękkie.
Łagodzenie podrażnień skóry i zamiast kremu do rąk
Gęstym żelem przygotowanym z całych ziaren, smarować przesuszoną lub podrażnioną skórę.
Przesuszone, zgrubiałe i pękające pięty
4 łyżki zmielonego siemienia lnianego gotować w około 2 litrach wody przez około 10 minut. Przestudzić i moczyć stopy przez kilkanaście minut. Po takim zabiegu łatwiej jest usunąć zrogowaciałą skórę, a stopy staną się delikatniejsze.
Siemię lniane można kupić w prawie każdym sklepie spożywczym, dostępne jest także już zmielone. Ja jednak polecam Wam mielić siemię bezpośrednio przed spożyciem, gdyż, jako roślina bardzo oleista, ma skłonności do szybkiego jełczenia. A to powoduje uwalnianie toksyn i ze zdrowiem nie ma już nic wspólnego. Należy je zawsze przechowywać w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w ciemnym miejscu.
Jeśli znasz jeszcze inne zastosowanie siemienia lnianego – podziel się tym w komentarzu.