Jaskółcze gniazda nazywane jajkami po szkocku to proste, ale efektowne danie. Sprawdza się nie tylko na wielkanocnych stołach.
Jaskółcze gniazda niewiele mają wspólnego z…gniazdem ptaków 😉 To po prostu mielone klopsy z ukrytymi w środku jajkami ugotowanymi wcześniej na twardo. Nic specjalnie trudnego ani wymyślnego, ale smacznego i efektownego.
Na skróty
Jaskółcze gniazda – pochodzenie
Jaskółcze gniazda (ang. scotch eggs) to danie mające swoje korzenie ma na Wyspach Brytyjskich. Zostało wymyślone w XVIII wieku. W roku 1809 przepis po raz pierwszy ukazał się w książce Marii Rundella A New System of Domestic Cookery. Margaret Dods natomiast w swojej książce The cook and housewife’s manual, wydanej w 1826 r. nazwała to danie Scotch eggs. Niektórzy uważają, że to danie mogło być zainspirowana indyjskimi koftami, co nie wydaje się dziwne, biorąc pod uwagę silne powiązania Brytyjczyków z Indiami.
Jaskółcze gniazda przygotowuję najczęściej na święta wielkanocne. Mogą się również sprawdzić jako przekąska lub jako danie obiadowe. Na pewno jest mało skomplikowane do przygotowania, smaczne i wygląda dość efektownie, więc śmiało możesz podać je na wielkanocny stół.
Przepis na jaskółcze gniazda
Składniki na 4 sztuki:
- 500 g mieszanego mielonego mięsa (wołowo-wieprzowego)
- 5 jajek
- 1 mała sucha bułka pszenna
- mleko do namoczenia bułki
- sól do smaku
- 1/3 łyżeczki świeżo mielonego pieprzu
- 2 łyżeczki suszonego majeranku
- 1 łyżeczka słodkiej papryki
- 1 mała cebula
- 2 łyżeczki ulubionej musztardy
- bułka tarta do obtoczenia
- tłuszcz do smażenia
Sposób wykonania:
4 jajka ugotować na twardo – pozostaw jedno do masy mięsnej. Ugotowane jajka wystudź i obierz ze skorupek.
Bułkę namocz w mleku, a następnie odcedź, ale niezbyt mocno.
Cebulę obierz i drobno posiekaj.
Do mielonego mięsa dodaj namoczoną bułkę, roztrzepane jajko, cebulę, przyprawy i musztardę.
Wszystko razem wymieszaj dokładnie, aby składniki połączyły się w jednolitą masę. Podziel ją na 4 części.
Porcje mięsa rozpłaszczaj w dłoni. Nakładaj jajko i dokładnie otocz je mięsem, a następnie uformuj owalny klops.
Panieruj z bułce tartej i smaż w głębokim tłuszczu na złoty kolor.
Jaskółcze gniazda podawaj na gorąco jako danie obiadowe z dodatkiem surówek, sałatek, ziemniaków lub frytek. Sprawdzają się jednak jako zimna przekąska – w tym przypadku można podać zimne sosy, na przykład na bazie jogurtu.
Jeśli szukasz pomysłu na oryginalnie podane jajka, to zerknij do wpisu marmurkowe i marynowane jajka. To nieco inna wersja kolorowych jajek 😉 Zrób je odpowiednio wcześniej, aby uzyskać wystarczająco nasycony kolor.