Pesto z czosnku niedźwiedziego doskonale sprawdzi się jako dodatek do ciasta drożdżowego. Pachnący czosnkiem, wytrawny wieniec drożdżowy będzie idealną przekąską.
Pesto z czosnku niedźwiedziego ma piękny kolor i wspaniały, aromatyczny zapach. Warto je wykorzystać nie tylko jako dodatek do makaronu czy na kanapki, ale także w cieście drożdżowym. Takie połączenie sprawdza się idealnie, kiedy zwyczajne pieczywo nudzi się i chciałoby się je zastąpić czymś bardziej oryginalnym. Dzisiaj proponuję wytrawny wieniec drożdżowy z czosnkowym pesto w środku. Można go zjeść na ciepło lub po wystudzeniu – smakuje i pachnie tak samo cudownie. Nie warto trzymać się sztywno przepisu na pesto, można proporcje komponować po swojemu. Nie masz twardego sera? Użyj takiego, jaki akurat masz. Nie masz orzechów? Użyj pestek słonecznika czy dyni. Jasne, za każdym razem będzie smakować nieco inaczej, ale przecież domowa kuchnia to nie restauracja, gdzie trzeba sztywno trzymać się proporcji. W tym przypadku główną rolę pełni czosnek niedźwiedzi, a reszta jest tylko jego uzupełnieniem.
Pesto z czosnku niedźwiedziego i wytrawny wieniec drożdżowy – przepis i wykonanie krok po kroku
Przepis na ciasto drożdżowe
Składniki:
- 200 g mąki – użyłam tortowej
- 7 g suszonych drożdży (lub 5 g instant)
- 100 ml mleka
- 2 łyżeczki cukru
- 2/3 łyżeczki soli
- 3 łyżki oliwy
Jak zrobić ciasto drożdżowe
Mleko lekko podgrzej, aby było dobrze ciepłe lecz nie gorące.
Przygotuj zaczyn: do mleka wsyp suche drożdże i cukier – wymieszaj i dodaj 2 łyżki mąki. Wszystko razem połącz i odstaw na kilka minut aż drożdże zaczną “pracować”, a zaczyn zacznie lekko rosnąć.
Mąkę przesiej do miski – można tego nie robić, ale przesiana mąka daje jeszcze więcej puszystości ciastu.
Do mąki przełóż zaczyn i całość wymieszaj, a następnie lekko zagnieć do połączenia.
Następnie dodaj sól oraz oliwę i zagnieć gładkie ciasto. Ja robię to wszystko w większej misce, gdyż jest to znacznie wygodniejsze niż na stolnicy.
Wyrobione ciasto uformuj w kulę, przykryj czystą ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Ciasto powinno mniej więcej podwoić swoją objętość.
Podczas wyrastania ciasta przygotuj pesto.
Przepis na pesto z czosnku niedźwiedziego
Składniki:
- pęczek świeżego czosnku niedźwiedziego – u mnie wyszło 45 listków
- 100 ml oliwy
- ok. 70 g twardego sera – dowolny ulubiony
- spora garść orzechów – u mnie mieszanka ziemnych i laskowych, ale Ty możesz użyć dowolnych lub pestek słonecznika czy dyni
- opcjonalnie sól i świeżo mielony pieprz
Jak zrobić pesto z czosnku niedźwiedziego
Czosnek niedźwiedzi opłucz w zimnej wodzie i dokładnie osusz na papierowym ręczniku lub czystej ściereczce. Usuń wszystkie łodyżki.
Orzechy (lub ulubione pestki) możesz lekko podprażyć na suchej patelni, aby nabrały pięknego zapachu, jednak nie jest to konieczne. Pamiętaj, że uprażone trzeba wystudzić przed dodaniem ich do reszty składników.
Ser zetrzyj na tarce.
Do blendera włóż liście czosnku niedźwiedziego, dodaj uprażone orzechy i starty ser. Wlej oliwę i włącz blender – zmiksuj wszystko tak drobno jak chcesz.
Na koniec dodaj ewentualnie sól i pieprz do smaku.
Jak zawinąć wieniec drożdżowy z pesto
Wyrośnięte ciasto zbij lekko dłonią, aby je odgazować. Następnie przełóż na stolnicę lub blat podsypany mąką. Ciasto może się lekko kleić, ale nie przejmuj się tym, po prostu podsypuj w tych miejscach lekko mąką. Nie syp jej jednak za dużo, ale tylko tyle, aby ciasto nie lepiło się.
Ciasto rozwałkuj na kształt zbliżony do prostokąta i na grubość około 1 cm.
Rozłóż równomiernie pesto na cieście pozostawiając jeden z dłuższych brzegów “czysty” na szerokość 1-2 cm.
Zwiń ciasto w rulon, kończąc na tym nie posmarowanym pesto brzegu – lekko zaklej ten brzeg na wierzch ciasta, podobnie jak końcówki z prawej i lewej strony rulonu.
Blachę wyłóż papierem do pieczenia – możesz jednak końcowe formowanie robić właśnie na tym papierze. Będzie Ci łatwiej przenieść ciasto na blachę razem z papierem.
Zwinięte w rulon ciasto skręć lekko i zwiń w okrąg zakładając końcówki lekko pod spód.
Ciasto przełóż na blachę do pieczenia, przykryj ponownie czystą ściereczką i pozostaw do wyrośnięcia. Możesz je ponakłuwać widelcem, a wtedy jest mniejsze ryzyko, że ciasto podczas pieczenia popęka. (W pesto jest przecież nieco wody, która będzie szukała ujścia. Dlatego również pesto po opłukaniu należy dobrze osuszyć.)
Piekarnik nagrzej do temperatury 180 stopni Celsjusza i wstaw wyrośnięte ciasto. Piecz około 25-30 minut, aż wieniec zrumieni się delikatnie. Po upieczeniu pozostaw na blasze do lekkiego przestudzenia.
Ciasto drożdżowe nie musi być tylko na słodko. Można je pysznie skomponować z wytrawnymi dodatkami, a będzie doskonałym zamiennikiem klasycznego pieczywa. Taki wieniec można podawać na ciepło lub po całkowitym wystudzeniu. Bez wątpienia zasmakuje wielbicielom i czosnku, i niebanalnych wypieków. Na blogu znajdziecie również inny wytrawny wieniec drożdżowy z serem, cebulą i tymiankiem. Również jest przepyszny!