Ciasto drożdżowe z dynią – dyniowy ślimaczek dodaje uroku, a ciasto jest pyszne i pięknie pachnie. Upiecz je i sprawdź jakie jest pyszne i proste.
Ciasto drożdżowe z dynią, a raczej z dodatkiem dyniowego puree. Ciasto pachnące cynamonem i kardamonem, puszyste i pyszne. Pomysł znalazłam w internecie, ale nieco zmodyfikowałam przepis. Dlatego u mnie spiralka w cieście nie jest żółta, lecz cynamonowa. Ponieważ cynamon ma intensywną barwę, to przytłacza sobą złocisty kolor dyni. Można z niego zrezygnować, a wtedy spiralka-ślimaczek wyjdzie żółto-słoneczna. Ja jednak uwielbiam cynamon i do słodkich dań z dynią pasuje mi on rewelacyjnie.
Przepis na ciasto drożdżowe z dynią
Składniki na dwie średnie formy keksowe:
- 500 g mąki
- 2 jajka + 1 żółtko (białko niech zostanie do posmarowania ciasta przed pieczeniem)
- 50 g drożdży
- 100 g stopionego i przestudzonego masła
- 100 g cukru
- 1/2 szklanki mleka
- 3 łyżki dyniowego puree
- 1 łyżka cynamonu
- płaska łyżeczka mielonego kardamonu (opcjonalnie)
- 1/2 łyżeczki soli
Jak zrobić ciasto drożdżowe z dynią
- Na początek przygotuj zaczyn/rozczyn: drożdże przełóż do miski, pokrusz je lekko i zasyp cukrem – wystarczy 1 łyżka. Lekko rozetrzyj i poczekaj aż drożdże pod wpływem cukru rozpuszczą się i staną się płynne.
- Mleko podgrzej, aby było dobrze ciepłe, ale nie gorące.
- Do rozpuszczonych drożdży dodaj kilka 4-5 łyżek ciepłego mleka i 2 łyżki mąki – wszystko razem lekko wymieszaj, przykryj i odstaw w ciepłe miejsce, aby zaczyn zaczął pracować, czyli rosnąć.
- Jajka i żółtko przełóż do miski, wsyp cukier i wszystko razem ubij – najwygodniej mikserem. Cukier powinien rozpuścić się, a masa stać się jasna i puszysta.
- Pozostałą mąkę przesiej przez sito, aby ją napowietrzyć – to doda ciastu jeszcze większej pulchności i lekkości. 2-3 łyżki mąki odłóż, będzie potrzebna do kolorowej części ciasta.
Zaczyn jest gotowy – co dalej
- Do podrośniętego zaczynu wsyp tę większą część przesianej mąki, dodaj sól, jajka z cukrem, masło i resztę ciepłego mleka. Połącz wszystko dokładnie, zagniatając przez chwilę.
- Ciasto podziel na dwie części.
- Pierwszą część zagnieć na gładkie, elastyczne ciasto i odstaw pod przykryciem w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.
- Do drugiej dodaj puree dyniowe, cynamon i kardamon oraz 2-3 łyżki mąki. Zagnieć również gładkie i elastyczne ciasto o konsystencji zbliżonej do “białej” części. Jeśli ciasto będzie zbyt luźne, to dodaj więcej mąki – jej ilość jest uzależniona od wilgotności puree.
- Dyniowe ciasto również przykryj czystą ściereczką i odstaw do wyrośnięcia na około godzinę. Ciasta powinny podwoić swoją objętość, wtedy są gotowe do dalszej obróbki.
- Obie wyrośnięta części ciasta rozwałkuj kolejno na prostokąty, na blacie podsypanym lekko mąką. Czym szerszy będzie jeden z brzegów, tym więcej warstw będzie miała spiralka po upieczeniu.
- Ciasto białe ułóż na dyniowym lub odwrotnie. Następnie zwiń w roladę wzdłuż dłuższego boku, czyli zaczynając od tego krótszego.
- Ciasto podziel na pół i ułóż w dwóch formach keksówkach wyłożonych papierem do pieczenia. Przykryj ściereczką i odstaw do wyrośnięcia na kolejną godzinę. Za każdym razem ciasto powinno podwoić swoją objętość.
- Kiedy ciasto będzie wyrastać przygotuj kruszonkę.
Przepis na kruszonkę do ciasta drożdżowego
Składniki:
- 50 g masła
- 3 łyżki cukru (najlepiej brązowego)
- 3/4 szklanki mąki
- 4 łyżki posiekanych drobno orzechów
Masło przełóż na stolnicę lub do miseczki – ja wolę miseczkę, gdyż jest mi wygodniej dobrze połączyć składniki. Wiem jednak, że niektórzy sprawnie sobie radzą na stolnicy lub blacie kuchennym. Ty wybierz sposób najlepszy dla siebie. Do masła wsyp cukier i mąkę, a następnie rozetrzyj wszystko razem palcami. Na koniec dodaj posiekane drobno orzechy.
Kiedy ciasto będzie odpowiednio wyrośnięte, czyli w foremkach podwoi swoją objętość, posmarowuj je odrobiną białka i posyp przygotowaną kruszonką z orzechami.
Ja przedtem nacięłam ciasto wzdłuż, aby rosnąc utworzyło niewielką “rynienkę, którą potem wypełniłam lukrem i orzechami. W ten sposób kruszonka nie obsypuje się tak bardzo, a po przekrojeniu ciasto wygląda oryginalnie.
Piekarnik nagrzej do temperatury 160 stopni Celsjusza i wstaw do niego obie foremki z ciastem. Piecz przez około 30-40 minut do lekkiego zrumienienia.
Po upieczeniu wyjmij ciasto z foremek i ułóż na kratce, żeby przestygło. Dodatkowo możesz polukrować lub posypać cukrem pudrem jeśli lubisz bardziej słodkie ciasta. Ja nie mogłam sobie odmówić mojego ulubionego cytrynowego lukru, który cudownie łączy się z ciastem drożdżowym.
Jak zrobić cytrynowy lukier do ciasta drożdżowego
Składniki:
- cukier puder
- sok z cytryny
- dodatkowo opcjonalnie garść orzechów
Cukier puder wsyp do niewielkiej miseczki lub kubka. Wlej świeżo wyciśnięty sok z cytryny i połącz z cukrem pudrem w takich proporcjach, aby uzyskać gęsty, a jednocześnie lejący lukier. Gęstość dopasuj do swojego gustu. Tak przygotowanym lukrem oblej lub posmaruj wierzch ciasta. Na koniec możesz posypać posiekanymi niezbyt drobno orzechami.
Przelicznik miar i wag
Jeśli używasz innych miar i wag niż ja, wykorzystaj blogową aplikację. Przelicznik miar i wag kuchennych pomoże Ci nie tylko przy tym przepisie.
Jak wprowadzasz wartości ułamkowe, wpisuj kropkę zamiast przecinka - na przykład 1.5,
a nie 1,5
na
Poradnik jak upiec dobre ciasto drożdżowe
Lubisz ciasta drożdżowe, a sprawiają Ci kłopot? Zapraszam Cię do wpisu poradnikowego, gdzie znajdziesz szereg wskazówek jak upiec pyszne ciasto drożdżowe. Wielu czytelników skorzystało już moich porad, może i Tobie one pomogą.
Nie, no jak tu sobie słodyczy odmawiać? Normalnie nie idzie 🙂
mam ten sam problem ;)))))
Piękny! Już sam jego widok pobudza apetyt 🙂
jak teraz patrzę, kiedy nawet okruszka już nie ma, to potwierdzam: zjadłoby się ;))))
Fantastycznie wygląda z tym ślimakiem! 🙂
dziękuję 🙂
Ślicznie wygląda i na pewno też tak smakuje 🙂
zapraszam zatem do stołu 🙂
Małgosiu napisałam maila… Pozdrawiam.
Małgosiu, nie poczęstuję się tym razem. Przytyło mi się…
A wygląda pysznie… Pozdrawiam.
Basiu, Ty przytyłaś? 🙂 nie wierzę 🙂
Jaka cudowna drożdżówka! Mam nadzieję, że mój dom, taki naprawdę mój będzie pachnieć ciastem drożdżowym i kubkiem gorącej czekolady 🙂
mmmm…cudowny zapach 🙂
Mój dom też pachnie jedzeniem. Obojętnie, kiedy byś nas nie odwiedziła – albo ciasto, albo obiad, albo herbata owocowa 😉 I jak tu ma człowiek schudnąć, jak te zapachy tylko kuszą i kuszą…?
I Twoja drożdżówka też kusi. Ogromnie 🙂
pachnący jedzeniem dom to chyba taki prawdziwy 🙂 podobają mi się piękne, niemal sterylne mieszkania, ale nie umiałabym chyba tak żyć 🙂 wolę moją wiecznie upaćkaną czymś kuchnię ;))))
Poproszę kawałek 🙂 Mój cynamonu nie toleruje, więc nie będę próbować zrobić w domu. Inne ciasta za to robię i jest ok 🙂
zrób bez cynamonu, daj na przykład dużo wanilii
Ale super pomysł. Na pewno tak zrobię. U mnie w domu pachnie głównie małym dzieckiem. To nie chodzi o pieluchy, tylko raczej dziecięce pranie. Lubię ten zapach 🙂
najcudowniejszy zapach świata :*
Pięknie się prezentuje 🙂 cudny ten zawijasek w środku
właśnie on zwrócił moją uwagę 🙂
Wygląda tak niesamowicie, że trudno oderwać oczy! Jestem pod ogromnym wrażeniem.
Ps. poproszę kawałeczek (w porywach do całości) 🙂
to ciasto też zrobiło na mnie wielkie wrażenie, jak zobaczyłam je pierwszy raz 🙂
p.s. posyłam kurierem ;)))