Ogórkowa sałatka szwedzka do słoików
Ogórkowa sałatka szwedzka do słoików – nie znam nikogo, kto choć raz w życiu nie jadł jej. I choć w każdym domu przepisy na nią różnią się, to i tak wiadomo o co chodzi. Głównym składnikiem są pokrojone w plastry ogórki, a dodatkami cebula, marchewka, a u mojej sąsiadki Emilii, również papryka. Można się spierać, która sałatka jest tą najprawdziwszą, myślę jednak, że szkoda czasu i energii na takie spory. Nie uważacie? Dzisiaj podzielę się z Wami moim przepisem. Ponieważ najlepsze proporcje to są te, które odpowiadają tym, którzy jedzą – nie traktujcie moich jak wyroczni. Jeśli uznacie, że zalewa jest za mało lub za bardzo kwaśna, nie wahajcie się i zmodyfikujcie przepis.
Ogórkowa sałatka szwedzka do słoików – przepis
Składniki sałatki:
- 3 kg ogórków gruntowych
- 1 kg marchwi
- 1 kg cebuli
- 2-3 łyżki soli
Zalewa – marynata do sałatki szwedzkiej:
- 3 szklanki wody
- 2 szklanki octu
- 2 szklanki cukru
- 1 łyżka soli
Dodatkowo do każdego słoika:
- 1-2 łyżki oleju
- 1 łyżeczka ziaren gorczycy
- 5-7 ziaren ziela angielskiego
Jak zrobić ogórkową sałatkę szwedzką do słoików
- Słoiki i nakrętki umyć, wyparzyć.
- Ogórki dokładnie umyć i odsączyć z wody. ( Ja najczęściej rozkładam je na ręczniku.)
- Pokroić w średniej grubości plastry. Najwygodniej i najszybciej jest użyć elektrycznej maszynki lub tarki jarzynowej.
- Pokrojone ogórki zasypać solą, przemieszać i odstawić przynajmniej na godzinę. Po tym czasie odlać powstały sok i dokładnie odcisnąć ogórki.
- Marchew wyszorować dokładnie lub oskrobać i opłukać, cebulę obrać – wszystko pokroić w plastry. Marchew nieco cieniej niż cebulę.
- Wszystkie warzywa wymieszać razem z ogórkami.
- Nakładać do umytych i wyparzonych słoików, a do każdego słoika wsypać po łyżeczce gorczycy i kilka ziaren ziela angielskiego. Nie ubijać zbyt mocno, aby zalewa wszędzie doszła.
- Przygotować zalewę zagotowując wodę razem octem, cukrem i solą.
- Wrzącą zalewą uzupełniać słoiki, na wierzchu wlewając olej. Gorące słoiki natychmiast zakręcać i odstawiać do góry dnem. Powinny bez problemu zamknąć się bez konieczności pasteryzowania.
Wskazówka
Od pewnego czasu staram się jak najwięcej zapraw właśnie w taki sposób przygotować. Nie trzeba gotować ich w garnkach z wodą, co podczas upałów jest prawdziwą mordęgą. Jeśli jednak obawiacie się, że taki sposób może nie zadziałać, to pasteryzujcie je przez kilka minut w garnku wypełnionym wodą do 3/4 wysokości słoików. Możecie również wstawić je do piekarnika (na blasze ułóżcie papier do pieczenia, a na nim słoiki) i przez około 10 minut “zapiekajcie” je w temperaturze 90-110 stopni.
Robiąc przetwory na zimę nie zapomnij o przecierze pomidorowym z bazylią – przyda się, kiedy zimą będziesz robić zupy lub sosy pomidorowe.