1,4K
Pszenny chleb drożdżowy z pomidorami – prosty, szybki i pachnący. Sprawdź mój przepis.
Dawno nie było na blogu pieczywa, więc postanowiłam to nadrobić. Moim ulubionym rodzajem pieczywa jest pszenne, więc i moje własnoręcznie upieczone chleby czy bułki, też w większości są pszenne. Dzisiaj zapraszam na pszenny chleb drożdżowy z suszonymi pomidorami z oliwy. Chleb pachnący, dość lekki i smaczny. Jego niezaprzeczalną zaletą jest to, że dość długo utrzymuje świeżość. Przygotowuje się go dość prosto i szybko, więc śmiało można go upiec wieczorem, tuż przed spaniem. Na śniadanie będzie jak znalazł. Ilość pomidorów podanych w przepisie jest orientacyjna. Jeśli lubicie pieczywo o bardziej zdecydowanym smaku, dodajecie ich więcej.
Przepis na pszenny chleb drożdżowy z pomidorami w oliwie
Składniki:
- 700 g mąki pszennej typ 750
- 200 ml mleka
- 250 ml wody
- 2 łyżeczki soli
- 1 łyżeczka cukru
- 1 saszetka suszonych drożdży (7 g)
- 10-12 połówek suszonych pomidorów w oliwie
- 5 łyżek oliwy – najlepsza jest ta z pomidorów
Jak upiec chleb z pomidorami – krok po kroku
- Pomidory wyjąć z oliwy i pokroić w średniej grubości paseczki.
- Wodę i mleko podgrzać lekko, ale nie za mocno, żeby nie były gorące.
- Mąkę przesiać do dużej miski, wsypać drożdże, cukier i sól, dodać pomidory, wodę z mlekiem oraz oliwę. Wszystko razem połączyć i zagnieść na jednolite ciasto.
- Odstawić pod przykryciem w ciepłe miejsce – ciasto powinno podwoić swoją objętość. Trwa to około godziny, w zależności jak ciepło jest w domu.
- Po wyrośnięciu ciasto zbić dłonią, aby odgazowało się – wyrabiać przez około 2 minuty.
- Formę do pieczenia wysmarować oliwą i obsypać mąką – można także wyłożyć papierem do pieczenia.
- Ciasto przełożyć do formy, górę lekko przesmarować oliwą (najwygodniej przy pomocy pędzelka) i ponownie odstawić pod przykryciem w ciepłe miejsce, aby lekko podrosło.
- Wyrośnięte wstawić do piekarnika nagrzanego do temperatury 230°C. Po około 10 minutach zmniejszyć temperaturę do 200°C i piec jeszcze przez około pół godziny. Chleb powinien być lekko rumiany. Jeśli chcemy, aby był ciemniejszy, wtedy trzeba go piec kilka minut dłużej.
- Upieczony chleb wystudzić na kratce. (Dobrze wypieczony powinien wydawać głuchy dźwięk, kiedy postuka się w niego od spodu.)
*mój chleb został upieczony w kwadratowej formie o boku 23 cm