1,5K
Zachciało mi się gołąbków, chodziły wręcz za mną dobry tydzień. Nie było wyjścia: ruszyłam po mięso i kapustę. Po powrocie do domu zorientowałam się jednak, że nie kupiłam ryżu. W szafce znalazłam tylko opakowanie ryżu do paelli. Nie było wyjścia: albo użyć tego ryżu, albo zasuwać znowu do sklepu. Potrzeba matką wynalazków, postanowiłam więc sprawdzić, jak ten (większy i bardziej klejący od tradycyjnego) ryż, sprawdzi się w połączeniu z mielonym mięsem. Gołąbki wyszły dość zwarte, ale nie za bardzo. Ryż napęczniał podczas zapiekania i na pierwszy rzut oka zdominował mięso. Gołąbki po przekrojeniu ani nie rozwarstwiają się, ani nie rozpadają, jednak nie są twarde i zbite. Są dość lekkie, delikatne i wcale nie smakują samym ryżem ? Po zapieczeniu z sosem nabierają cudownego smaku i zapachu.
Składniki:
1 niewielka kapusta
1 kg mięsa mielonego (najlepsze jest mieszane)
300 g ryżu do paelli
1 duża czerwona cebula
3 łyżki oleju
500 ml gorącego bulionu (rosołu lob ewentualnie wody)
1 jajko
sól do smaku
1 łyżeczka świeżo mielonego pieprzu
1/2 łyżeczki ostrej papryki
1 łyżka tartego chrzanu
dodatkowo:
bulion do podlewania gołąbków
Zagotować wodę w dużym garnku. Powinien swobodnie pomieścić całą główkę kapusty.
Kapustę obrać z zewnętrznych, brzydkich liści. Ponacinać głąb od spodu, wtedy łatwiej oddzielić poszczególne liście.
Kapustę włożyć do wrzącej wody i obgotować ją na niewielkim ogniu. Liście powinny kolejno odchodzić. Ja od razu wyjmuję je z wody i studzę lekko, a następnie ścinam środkowe, grube nerwy wraz z twardymi łykami. Jeśli liść nie jest wystarczająco sparzony, wtedy wkładam go jeszcze na chwilę do wody. Według mnie najsprawniej zawija się gołąbki z liści, które są dobrze sparzone (ale nie ugotowane) i są szkliste.
Na patelni rozgrzać olej, dodać czerwoną cebulę posiekaną w grubą kostkę. Chwilę podsmażyć i wsypać suchy ryż. Mieszając przesmażyć wszystko razem aż ryż stanie się szklisty. Wlać połowę bulionu, zmniejszyć ogień i gotować mieszając co jakiś czas. Kiedy ryż wchłonie płyn, wlać resztę i jeszcze chwilę gotować. Nie czekając aż ryż stanie się miękki, odstawić z ognia i przestudzić.
Do mięsa mielonego dodać jajko, sól, chrzan, pieprz i paprykę. Wyrobić całość aż powstanie jednolita masa. Dodać wystudzony ryż i wymieszać.
Mięso z ryżem nakładać na mniej więcej środek wewnętrznej strony liścia kapusty, wzdłuż głównego nerwu. Boki zakładać do środka i zwijać jak krokiety.
Gołąbki można zapiekać na różne sposoby:
- naczynie do zapiekania wysmarować delikatnie olejem i wyłożyć liśćmi kapusty – na nich układać gołąbki – sposób idealny jeśli chcemy zapiec je z sosem;
- naczynie do zapiekania wyłożyć papierem do pieczenia i na nim ułożyć gołąbki – sposób na gołąbki zapiekane bez sosu;
Gołąbki podlać bulionem (ok. 200-300 ml ) wstawić do piekarnika nagrzanego do temperatury 180 stopni i zapiekać pod przykryciem przez około 45-60 minut. Po tym czasie można je zalać sosem i dalej zapiekać aż do całkowitej miękkości. (Jeśli zapiekamy bez sosu, to wystarczy ewentualnie podlać większą ilością bulionu.)
Najprostszy i najszybszy sos pomidorowy do gołąbków
Gołąbki najczęściej podaję w sosie pomidorowym. Jeśli nie planuję innego (lub dodatkowego) sosu, to dobry sok pomidorowy przyprawiam solą i pieprzem, a następnie wlewam do gołąbków. Bez żadnych innych dodatków, bez cebuli, zasmażki, etc. Dodatkowo same gołąbki nabierają lekko pomidorowego smaku.