Żeberka barbecue to klasyka grilla – zobacz jak łatwo możesz zrobić swoją własną marynatę BBQ.
Żeberka barbecue w skrócie nazywane BBQ, to jedno z klasycznych dań grillowych. Lekko dymny aromat i zdecydowany smak sosu barbecue, zwyczajne żeberka potrafi uczynić wyjątkowymi. Nie mam wątpliwości, że wielbiciele grillowanych mięs, a zwłaszcza żeberek, zasmakują w odpowiednio wcześniej zamarynowanych żeberkach barbecue.
Sos barbecue (z hiszp. barbacoa i z ang. barbecue, czyli rożen, grill) można stosować do marynowania wieprzowiny, wołowiny i drobiu. Oznacza to, że każde grillowane mięso oprócz ryby, może być wcześniej przyprawione tym sosem. Poniższa marynata (sos barbecue) została przeze mnie dopracowana na przestrzeni kilku ostatnich lat, a raczej sezonów grillowych. Jednak Ty zawsze możesz ją zmodyfikować, bo finalnie to Tobie ma smakować 😉 Podane ilości pozwolą na zamarynowanie około 2-2,5 kg żeberek lub innego mięsa.
Na skróty
Przepis na żeberka barbecue z ziemniaczanym puree chrzanowym
Marynata barbecue
- 1 większa cebula
- 2 papryczki chili
- 50 g masła
- 4 łyżki oleju – u mnie rzepakowy
- 1/4 szklanki miodu
- 1/3 szklanki sosu Worcestershire
- 3/4 szklanki whisky
- 1/2 szklanki octu jabłkowego
- 1 cytryna
- 1 pomarańcza
- 4 łyżki brązowego cukru
- 150 g koncentratu pomidorowego
- 2 łyżeczki soli
- 2 łyżki mielonej wędzonej papryki
Cebulę obierz i zetrzyj na grubej jarzynowej tarce.
Papryczki posiekaj bardzo drobno – jeśli lubisz ostre smaki, możesz razem z pesteczkami.
Z cytryny i pomarańczy wyciśnij sok.
W rondelku z grubym dnem stop masło razem z olejem, dodaj miód, cukier, sos Worcestershire, wędzoną paprykę. Na średnim ogniu przesmażaj wszystko razem przez około 3-4 minuty – mieszaj, aby nie przypaliło się.
Dodaj startą cebulę i posiekaną papryczkę chili. Ponownie mieszając przesmażaj wszystko razem przez kolejne 3-4 minuty.
Wlej whisky, wymieszaj i gotuj 2-3 minuty, aby odparować alkohol.
Dodaj sok cytrynowy, sok pomarańczowy, koncentrat pomidorowy, ocet jabłkowy i sól. Wszystko razem gotuj przez 8-10 minut lub dłużej jeśli chcesz, aby sos był gęstszy.
Sos zdejmij z ognia i odstaw do wystudzenia – użyj go dopiero wtedy, kiedy wystygnie.
Sos – marynatę do żeberek barbecue możesz przechowywać w lodówce nawet przez 10 dni. Jeśli chcesz zrobić większy zapas, to po prostu zapasteryzuj sos w słoiczkach. To może być również doskonały pomysł na jadalny prezent, który ucieszy niejednego smakosza.
Ziemniaczane puree chrzanowe do żeberek barbecue
Do żeberek barbecue smacznie pasuje kremowe puree ziemniaczane z odrobiną chrzanu.
Składniki na 3-4 porcje:
- ok. 1200 g ziemniaków
- 50 g masła
- sól do smaku
- 2 łyżeczki chrzanu
- 1/3 łyżeczki białego pieprzu
Ziemniaki obierz i ugotuj do miękkości w osolonej wodzie.
Ugotowane odcedź i jeszcze ciepłe pognieć dokładnie lub przeciśnij przez praskę.
Do nadal gorących ziemniaków dodaj masło i porządnie wymieszaj wszystko razem aż do uzyskania aksamitnej konsystencji. Jeśli będziesz mieszać zimne ziemniaki, nie uda Ci się uzyskać takiej gładkości, więc nie pozostawiaj ich do wystudzenia.
Na koniec dodaj chrzan oraz (opcjonalnie) pieprz i jeszcze raz wszystko wymieszaj.
Żeberka barbecue – jak je przygotować
Żeberka podziel na porcje, oczyść z błon, możesz również usunąć kości.
Dobrze osuszone mięso przypraw solą i odstaw na kilkanaście minut. Po tym czasie przy pomocy pędzelka (lub po prostu dłonią) przesmaruj każdy kawałek marynatą – nie żałuj jej, niech mięso dobrze przejdzie smakiem.
Żeberka z marynatą schowaj do lodówki na kilka godzin – możesz nawet na dłużej, więc nie zaszkodzi im przygotowanie nawet dzień przed grillowaniem. Marynata jest kwaskowata, więc mięso lekko skruszeje. Jednak pamiętaj przed pieczeniem wyjąć je odpowiednio wcześnie, żeby ogrzały się do temperatury pokojowej przed pieczeniem.
Gotowe żeberka upiecz w piekarniku lub na grillu. Podawaj z porcją ziemniaczanego puree chrzanowego i lekką sałatką z surowych warzyw.
Lubisz grillowane mięsa? Wypróbuj mój przepis na skrzydełka pieczone w marynacie ketchupowo miodowej. Z opiekanymi ziemniaczkami i sosem czosnkowym tworzą przepyszne danie. Możesz je zrobić na klasycznym grillu, elektrycznym lub po prostu w piekarniku.
Smakowite połączenie żeberek i ziemniaków. Dawno nie jadłam żeberek, więc zjadłabym chętnie taką porcję.
Małgosiu dzięki za ten przepis. Takie albo podobne żeberka jadłam w Chicago i bardzo mi smakowaly. Muszę je zrobić jak najszybciej 😉
Takie żeberka to zawsze doskonały pomysł na obiad! Chętnie je przygotuję z pomocą Twojego przepisu, bo na sam widok, ślinka cieknie 🙂 Do tego purre ziemniaczano- chrzanowe i królewskie danie gotowe .
Jestem.pewna, że mój syn będzie zachwycony 🙂
Te żeberka zachwycają nawet sceptyków, więc mam nadzieję, że i Wam przypadną do smaku 🙂